۹۵ درصد معنویت های نوظهور وارداتی است

مدیر گروه عرفان‏های نوظهور نهادرهبری در گفت و گو با شبستان: ا ا ۹۵ درصد معنویت های نوظهور وارداتی است ا حجت الاسلام شریفی دوست ۹۵ درصد معنویت های نوظهور را وارداتی دانست و گفت: بسط و گسترش معنویت اسلامی و معرفی کامل معنویت های کاذب و آسیب های آن به مردم، وظیفه متولیان فرهنگی اجتماعی است.

 

حجت الاسلام حمزه شریفی دوست، مدیرگروه عرفان‏های نوظهور نهاد رهبری در دانشگاه‏ها درباره عرفان های نوظهور، آسیب های این پدیده، انواع و شکل های این پدیده و راه های مبارزه در گفت گو با خبرنگار شبستان گفت: عرفان های نوظهور تعبیر چندان رسایی نیست و بهتر است از این پدیده به معنویت های نوظهور تعبیر کرد. عرفان یک معنای خاص دارد که دست ما را می بندد و نمی گذارد که ما تمام جریان هایی که فعالیت می کنند را مورد مطالعه قرار داد. به این جهت نحله ها و دین های تازه شکل گرفته و آیین‏های معناگرا را می توان تحت معنویت بررسی و رصد کرد. بسیاری از این جریانات عرفان ندارند ولی معنویت هستند. چون عرفان جایی است که غایتی را به عنوان مقصد سلوک معرفی کنند و بعد از آن سالک را تشویق می کنند که طی مراحل و کارهایی با آن غایت وحدت پیدا کند و با آن یکی شود.


وی افزود: معنویت معنایی عام دارد و هر مسلکی که انسان را به زندگی متفاوت و تغییر درونی و روحانی دعوت کند، نوعی معنویت محسوب می شود. خداوند انسان ها را این گونه خلق کرده که آنها مشتاق و علاقمند به این امر فطری هستند و دوست دارند اموری که در دسترس نیست، مانند ملک، ملکوت، و یا با عالم برزخ و فرشته ها ارتباط برقرار کنند.

نویسنده کتاب "کاوشی در معنویت‌های نوظهور" مهمترین جریان های فعال در کشور را به سه بخش تقسیم کرد و از زوایای گوناگون به دسته بندی آنان پرداخت و گفت: مثلا با طرز نگاه کردن افراد در این فرقه ها به خداوند یک دسته بندی به وجود می آید که آیا خدای ادیان الهی را قبول دارند یا نه؟ دسته بندی عامیانه ای نیز وجود دارد که ویژگی های جغرافیا در آن مطرح است.

با این نگاه دسته اول، معنویت‏های فعال در کشور معنویت‏های شرقی است که از شرق آسیا، چین، هند و ژاپن وارد شده اند. اینها در کشور ما جولانشان بیشتر است مثل یوگاٰ، کریشنا مورتی و مثل لاماییسم.
گروه دوم عرفان هایی است که از آمریکا آمده اند و رنگ و بوی روانشناختی دارند و معمولا خانم ها طرفدار این گونه معنویت‏ها هستند. مثل اسکاول شین، دیانا کوپر، دبی فورد و کاترین پاندر.
دسته سوم هم جریانات بومی و داخلی هستند.

نویسنده کتاب "نیم‌نگاهی به کتاب خود خدایی شیطان‌گرایان" 95 درصد معنویت های نوظهور را وارداتی دانست و اظهارداشت: درصد کمی هم بومی هستند که البته بعضی از این جریانات کمتر شناخته شده اند. عرفان حلقه از معنویت های نوظهور بومی است که غیرمنطبق با آموزه های دینی است و حتی ترم تحصیلی دارند و غیرقانونی دوره برگزار می کنند.


مدیرگروه عرفان‏های نوظهور نهادرهبری در دانشگاه‏ها اولین آسیب معنویت های نوظهور را اندیشه ای خواند و تصریح کرد: به طور مثال بعضی از مفاهیم دینی که مردم با آنها انس داشته و برداشت خوبی از آنها در ذهن دارند،  با تفاسیر مبتذل؛ خاکی و اومانیستی در معنویت های جدید مطرح می شود. مفهومی واضح تر از خدا نداریم اما این مفهوم در این عرفان ها مورد هجمه قرار می گیرد و معنایی کاملا جدید و غیرعقلانی پیدا می کند. درحالی که خداوند جهان خالق کل هستی است و انسان را خلق کرده و برای انسان یک ماموریت الهی در نظر گرفته است.
 

حجت الاسلام شریفی دوست افزود: دسته دیگر از این آسیب ها، آسیب های اجتماعی است. افرادی که در این فرقه ها وارد می شوند، از خانواده و اجتماع طرد می شوند و دلداده یک جریان خاص می شوند. نظام خانواده دچار چالش می شود و در نظام تعلیم و تربیت نیز مشکلاتی ایجاد می شود.


وی سومین آسیب را بروز مشکل روانی توصیف کرد و یادآورشد: بعضی از افرادی که جذب این جریان ها می شوند، معمولا نه تنها به معنویت دست نمی یابند بلکه زندگی شان آلوده به موجودات عجیب و غریبی مانند اجنه و شیطان می شوند و گاهی به مرز جنون و اختلال روانی می رسند.

 

بسط و گسترش معنویت اسلامی وظیفه متولیان فرهنگی

مدیر گروه های پژوهشی مرکز مطالعات موسسه بهداشت معنوی بسط و گسترش معنویت اسلامی را وظیفه ارگان ها و نهادهای اجتماعی برای مبارزه با معنویت های نوظهور دانست و اضافه کرد: متولیان فرهنگی باید این معنویت های کاذب را کامل به مردم معرفی کنند و البته نباید فراموش کرد که هم اکنون در کشور مبتلا به موجی از عرفان های کاذب هستیم.

حجت الاسلام شریفی دوست بااشاره به اینکه نهادهای فرهنگی نمی توانند از این آسیب چشم پوشی کنند، اظهارداشت: متولیان فرهنگی وظیفه دارند برنامه هایی را برای خواص برگزار کنند تا آن ها را نسبت به این موضوع آگاه سازند.

/ 0 نظر / 15 بازدید