پوچ‌گرایی‌ و بدعت اساس فکری فرقه‌های نوظهور است

حجت الاسلام سید رضی موسوی شکوری، امام جمعه شهرستان خوی، در گفت‌وگوی خبری با تأکید بر ضرورت جلوگیری از گسترش فرقه‌های نوظهور و نحله‌های انحرافی در جامعه اظهار داشت: دنیا با پدیده‌ای به نام جنبش‌های نوظهور دینی و معنوی روبه‌رو شده که در کشور ما مدارس و دانشگاه‌ها بیش از همه در معرض ترویج نحله‌های انحرافی هستند.

وی با اشاره به این که پایه اصلی این فرقه ها مبتنی بر خرافه، بدعت ها و پوچ گرایی‌ها است، خاطر‌نشان کرد: بیشتر ورود و تبلیغ این‌گونه فرقه‌ها از راه شبکه‌های مخرب ماهواره، فضای مجازی و همچنین توسط ایادی و عوامل داخلی استکبار به شکل جاهلانه و مغرضانه انجام می‌شود.

مراکز علمی و تبلیغی عرفان اسلامی را تشریح کنند

امام جمعه خوی اهداف دشمن و استکبار جهانی را از توسعه و تبلیغ جریان‌ها و نحله‌های انحرافی به‌وجود آوردن جریان کاذب سیاسی دانست و گفت: بیداری اسلامی در جهان به خصوص در میان جوانان استکبار جهانی را وادار ساخته با استفاده از ابزارهای مختلف به ویژه سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های ماهواره ای شبانه روز اعتقادات و باورهای دینی مردم و جوانان را مورد هجمه و آسیب قرار دهد.

وی شناسایی و برخورد دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی در مقابله با جریان‌های انحرافی را موفق ارزیابی کرد و گفت: به برکت انقلاب اسلامی ایران در شناسایی و معرفی فرقه‌های نوظهور از طریق دستگاه‌های امنیتی و همچنین در تبلیغ عرفان اسلامی از سوی سازمان‌های تبلیغی و فرهنگی اقدامات چشمگیری انجام شده؛ اما در عین حال ضرورت دارد در این زمینه مراکز علمی، پژوهشی و تبلیغی بیش از گذشته سرمایه‌گذاری کنند.

شناخت، مهم‌ترین مانع انحراف در عرفان است

رییس شورای فرهنگ عمومی خوی مطالعه و پژوهش در حوزه علوم اسلامی در دانشگاه‌ها را ضروری دانست و اذعان داشت: با انجام کارهای پژوهشی و تحقیق در حوزه و دانشگاه با محوریت شناخت عرفان و علوم اسلامی می توان شاکله اصلی عرفان اسلامی را برای جوانان تشریح کرد چراکه شناخت، مهم‌ترین عامل در بحث عرفان است که اگر راه و روش درست استفاده از آموزه های عرفانی برای نسل جوان شناسانده شود بسیار اثر بخش و مانع انحراف خواهد شد.

وی عمل به واجبات و ترک محرمات را مهم ترین توصیه عُرفا و فقهای اسلام در آموزه‌های عرفانی عنوان کرد و بیان داشت: در جهان تشیع عرفانی مورد تأیید است که متأخذ از اهل بیت(ع) باشد چراکه که عرفان اسلامی چارچوب مشخصی دارد و از انحراف‌های سایر فرقه‌ها و نحله‌ها مصون و مبری است و بر اساس توصیه فقها شاکله اصلی آن همان عمل به واجبات و ترک محرمات است.

شناساندن جریان‌های انحرافی، رسالت اصلی متولیان فرهنگی و تبلیغی جامعه

رییس حوزه‌های علمیه خوی در بخش پایانی سخنان خود برگزاری مداوم گفتمان‌های دینی با موضوعات نحله‌های انحرافی، جریان‌شناسی و وهابیت در دانشگاه ها را راهکاری مؤثر برای مقابله با فرقه‌های انحرافی ارزیابی و اظهار کرد: رسالت اصلی متولیان فرهنگی و تبلیغی جامعه، شناساندن جریان‌های انحرافی رسوخ کرده در جامعه است.

وی در پایان پاسخگویی به شبهات جوانان، شناساندن چهره پلید استکبار در ارائه و گسترش فرقه های نو ظهور، تکیه کردن بر معنویت عقلانی، جهل زدایی و ارائه الگوهای عرفان ناب محمدی(ص) را از اقداماتی برشمرد که مبلغان و متولیان فرهنگی جامعه می توانند در راستای مقابله با فرقه‌های نو‌ظهور انجام دهند.

/ 0 نظر / 117 بازدید