زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۳۱

  کمیته اطلاع رسانی ششمین همایش بین المللی دکترین مهدویت، 20 تیر ماه سال جاری را آخرین مهلت برای ارسال آثار به دبیرخانه این همایش تعیین کرد.

 

به گزارش آینده روشن، کمیته اطلاع رسانی ششمین همایش بین المللی دکترین مهدویت، مهلت ارسال مقالات ششمین همایش بین المللی دکترین مهدویت، با موضوع «راهبردها و راهکارهای فرهنگی؛ جامعه و دولت زمینه ساز» را تا بیستم تیر ماه امسال تمدید کرد.

در ابتدای این اطلاعیه آمده است: فرهنگ قلب تپنده جامعه و به مثابه روح در کالبد آن است. انقلاب اسلامی ایران انقلابی فرهنگی متکی بر آموزه های ناب محمدی است. در طی سه دهه گذشته امام راحل و مقام معظم رهبری همواره بر اهمیت و نقش فرهنگ بعنوان خاستگاه انقلاب، تاکید داشته و اهتمام ویژه دولت های وقت به این مقوله حیاتی را خواستار شده اند. رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «فرهنگ مانند هوا برای زندگی انسان اهمیتی حیاتی دارد و بسیاری از مشکلات جامعه با فرهنگ سازی حل می شود.»

محورهای اعلام شده در این اطلاعیه جهت فراخوان مقالات به این شرح اند: 

محور اول: زمینه سازی:
۱- اننتظار و زمینه سازی
۲- قلمروی زمینه سازی (فرد، جامعه، جهان)
۳- شکل های زمینه سازی در جوامع مختلف
۴- زمینه سازی در روایات شیعه و اهل سنت (بررسی سند و دلالت)
۵- زمینه سازی ظهور موعود از منظر ادیان
۶- زمینه سازی از منظر متکلمان، فقها و محدثین
۷- حکومت های عصر غیبت و زمینه سازی (آل بویه، صفویه و ...)
۸- نظریه ولایت فقیه و زمینه سازی

محور دوم: جامعه و دولت زمینه ساز
۱- شاخص های فرهنگی جامعه زمینه ساز (در حوزه: مبانی و اهداف، رابطه مردم با یکدیگر، رابطه مردم با امام و ...)
۲- شاخص های فرهنگی دولت زمینه ساز (در حوزه: مبانی و اهداف، رابطه دولت و مردم، ساختارها و نهادها و ...)
۳- مقایسه وضعیت فرهنگی جوامع امروز و جامعه جهانی با جامعه زمینه ساز
۴- جایگاه و نقش حوزه های علمیه و دانشگاه ها در جامعه و دولت زمینه ساز

محور سوم: راهبردها و راهکارهای فرهنگی
۱- روش های تدوین راهبرد فرهنگی
۲- آموزه های دینی و تدوین راهبرد فرهنگی
۳- راهبردها و راهکارهای فرهنگی جامعه و دولت زمینه ساز (در عرصه: تعلیم و تربیت، هنر، رسانه)
۴- راهبردها و راکارهای فرهنگی جامعه و دولت زمینه ساز
۵- راهبردهای فرهنگی دولت زمینه ساز در عرصه روابط بین الملل

طبق اعلام کمیته اطلاع رسانی همایش مذکور، مقالات باید حداکثر تا تاریخ ۲۰ خرداد امسال به دبیرخانه همایش ارسال شوند و همچنین مقالات ارایه شده نباید پیش تر در دیگر همایش های علمی یا مجلات و فصل نامه های پژوهشی در داخل و خارج از کشور ارایه یا چاپ شده و یا کپی برداری از مقالات دیگران باشد.

بر اساس این گزارش، مقالات برگزیده با حضور نویسندگان آنها، در همایش ارایه شده و در نهایت، مقالات پذیرفته شده چاپ و منتشر می شود و از ارایه کنندگان قدردانی شایسته به عمل خواهد آمد.

طبق این گزارش پژوهشگران می توانند اصل مقاله حداکثر را تا هفت هزار و 500 کلمه (۲۵ صفحه) با فرمت «Word» (وُرد) به صورت لوح فشرده یا رایانامه (پست الکترونیک) یا از طریق پایگاه اینترنتی، به دبیرخانه همایش ارسال کنند. مقالات ارسالی بایستی دارای چکیده، واژگان کلیدی، مقدمه، ساختار مناسب، و فهرست منابع و به همراه سوابق علمی و پژوهشی نویسنده باشد.

گفتنی است که ششمین همایش بین المللی دکترین مهدویت در مرداد ماه امسال، مصادف با ماه شعبان المعظم با حضور جمعی از مسوولان کشوری و لشکری و استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه در تهران برگزار می شود.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ارسال مقالات خود می توانند به دبیرخانه دایمی همایش به نشانی؛ قم، خیابان شهدا، کوچه ۲۵ ، پلاک ۲۷ مراجعه کنند و یا در قم با تلفن: ۷۸۳۳۷۱۴ و یا تلفن همراه: ۰۹۱۹۱۵۹۶۷۹۲ تماس بگیرند و یا به رایانامه (پست الکترونیک) maqaleh@brightfuture.ir مطالب خود را ارسال کنند. 

نشانی اینترنتی همایش بین المللی دکترین مهدویت www.mahdaviat-conference.com است.

کلمات کلیدی :دکترین مهدویت