زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٧

بعضی از مسلمانان در برابر ناپاکی ها و گناهان فردی و اجتماعی بی اعتنا هستند. گویا هیچ گونه وظیفه ای برای خود احساس نمی کنند و همواره می گویند «باید در انتظار فرج و ظهور امام زمان (عجل الله التعالی فرجه الشریف) بود و اصلاحات باید به دست آن حضرت انجام گیرد.
تردیدی نیست که انتظار ظهور و حکومت امام زمان (عجل الله التعالی فرجه الشریف)، از نظر اسلام فضیلت و ثواب های فراوانی دارد، ولی باید دید معنای صحیح و واقعی انتظار فرج و ظهور چیست؟
مکتب انتظار فرج و ظهور، مکتب وسیع تربیتی و اصلاحی است. انسانی که خود را منتظر حکومتی بداند که آن حکومت، هدفی جز برقراری عدل عمومی و اجرای دقیق تعالیم اسلامی ندارد، نمی تواند خودش فردی آلوده و ناپاک باشد. آیا مسلمانی که ربا می خورد یا به اموال و نوامیس دیگران تجاوز می کند، ممکن است خود را منتظر حکومتی بداند که در مبارزه با رباخواران و متجاوزان به اموال و نوامیس مردم آشتی ناپذیر است؟ این انتظار است؟ نه چنین چیزی ممکن نیست؛ زیرا در این صورت، فردی که خود را منتظر فرج می نامد، درست مانند کسی است که با اضطراب و نگرانی خاصی در خیابان به این سو و آن سو می نگرد و می گوید «در انتظار آمدن میهمانی عزیز هستم»، در حالی که برای پذیرایی از آن میهمان آمادگی ندارد. نه غذایی تهیه کرده و نه خانه را برای پذیرایی از میهمان آماده ساخته است. درباره چنین فردی باید گفت که او منتظر واقعی نیست.
فردی که به معنای واقعی کلمه در انتظار ظهور امام زمان (عجل الله التعالی فرجه الشریف) باشد، باید خود را با برنامه انسانی و نظام آسمانی که در حکومت آن حضرت وجود دارد، تطبیق دهد. با این حساب، یک مسلمان منتظر فرج، از هر نظر ایده آل و شایسته خواهد بود.
تنها چنین مسلمانانی، منتظر فرج و ظهور امام زمان (عجل الله التعالی فرجه الشریف) هستند. اینانند کسانی که امام صادق (علیه السلام) درباره آنها فرمود: «فردی که منتظر ظهور امام دوازدهم (عجل الله التعالی فرجه الشریف) باشد و در آن حال بمیرد، مانند کسی است که در خیمه آن بزرگوار به سر می برد».
درباره چنین کسانی است که پیامبر بزرگ اسلام(صلی الله علیه و اله و سلم) فرمود: «بهترین عمل برای امت من، انتظار فرج است».
در حقیقت، بیهوده می پندارند که منتظرند؛ کسانی که به انواع گناه و ناپاکی و ده ها گونه ستم و بیدادگری آلوده اند و با این حال تصور می کنند در انتظار فرج به سر می برند و در صف منتظران ظهور امام زمان (عجل الله التعالی فرجه الشریف) قرار دارند.
منبع: اشارات، شماره 123