زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱٧

مهدویت نیز مانند سایر عقاید اسلامى نقش عملى خود را داشته و اگر تأثیر آن از سایر عقاید اسلامى بیشتر نبوده کمتر نمى‏باشد مهدویّت نقش موجود اسلام را در عمل حفظ کرده است و از این که بر مسلمانان یاس و ناامیدى مسلط شود جلوگیرى مى‏کند و ضامن بقاى نقش عملى اسلام است این نهاد اسلامى همیشه نقش اسلام را بیشتر در عمل خواهان بوده و مسلمانان را به پیاده شدن نقش اساسى و کلى اسلام امیدوار ساخته و بر خلاف آنان که نقش اسلام را پایان یافته گرفته‏اند، مهدویّت آن را هم‏چنان در آغاز کار و در بین راه مى‏داند و اسلام را بیش از آنکه دین چهارده قرن پیش باشد دین حال و آینده و قرنهاى بعد و چهارده قرن بعد هم اگر جهان ادامه یابد مى‏داند. پس نقش عملى مهدویّت در پاسدارى از اسلام و نقش عملى اسلام موجود و گسترش و توسعة آن بسیار حساس و قابل توجه است و این اندیشه و عقیده‏اى است که مسلمان را از اینکه عمر اسلام را تمام بداند و تسلیم کفار و مکتبهاى الحاد و کفر شود یا جهان را از اسلام بى‏نیاز بشمارد مصونیّت مى‏بخشد.

ایمان مسلمانان به اینکه این دین باید پیش برود و جهانگیر شود و دنیا را به زیر پرچم توحید در آورد، آنها را در برابر امواج حوادث ثبات بخشید و در مقابل دشمنان پایدارى و استقامت داد، به گونه‏اى که مسلمانان صدر اسلام گوشه‏گیرى و انزوا و ترک مداخله در امور را شعار خود نساختند و این ایمان به آینده مشوق و محرّک آنها به جهاد و تلاش بیشتر بود.

عقیدة مهدویّت محتوایش عقیده به بقاى اسلام است و این که، دین، مانند کوه و زمین و آسمان استوار است و در برابر حوادث پایدار. این عقیده محتوایش این است که آینده براى این دین است و آخرین ابر مرد که خلاصة دودمان رسالت است مروج و زنده کننده آن است.

امامت و مهدویت ج 2- اصالت مهدویت، آیةالله لطف الله صافى گلپایگانى
 

کلمات کلیدی :نقش عملی مهدویت