زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٥

  آیت‌الله العظمی لطف‌الله صافی گلپایگانی پیامی به مناسبت دهه مهدویت و کنفرانس فرهنگ عفاف و حجاب صادر کردند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله العظمی لطف‌الله صافی گلپایگانی، ایشان به مناسبت فرارسیدن دهه مهدویت و کنگره فرهنگ عفاف و حجاب پیامی صادر کردند. متن این پیام به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

طوبی للمنتظرین فی غیبته طوبی للصابرین فی محبته

السلام علیکم و رحمة الله

رسید عید و ز دل غبار غم برگرفت

جهان پیر کهن جوانی از سر گرفت

فرح، زمان تا زمان گره ز دل‌ها گشود

زمین، کران تا کران رونق دیگر گرفت

با عرض تبریک و شادباش به مناسبت دهه‌ مبارکه مهدویت و تقدیر و تشکر از خادمان آستان مقدس حضرت بقیة اللّه الاعظم ارواح العالمین له الفدا و برگزارکنندگان «کنفرانس گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در عصر انتظار»

عصر انتظار، عصر تمسک به شعائر دین و التزام به عمل به احکام شرع مبین و عصر امتحان و تلخیص است. از شخص منتظر باید جلوه‌های اخلاق قرآنی و آگاهی از معارف وحیانی درخشان و در لمعان باشد. تمدن اسلامی برخاسته و ساخته شده از هدایت‌های این دین حنیف است. شخص منتظر باید حفظ هویت و استقلال اسلامی را همیشه و در هر مناسبت، شعار‌ و افتخار خود بداند. یکی از مشخصات بارزه این امت بزرگ و امت وسط، حجاب بانوان و عدم اختلاط و نظامات حافظ قداست و کرامت بانوان است که هم مردان را به وظایف خاص موظف می‌نماید و هم زنان را ملزم به تکالیف ویژه می‌سازد. این نظامات برای همه مسلمانان فرهنگ است، اصل است، همه باید آن را رعایت نمایند .آیاتی مانند:

وَقَرْنَ فِی بُیُوتِکُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ الْأُولَى،

وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِن وَرَاء حِجَابٍ،

وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ،

فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ،

فرهنگ اسلام است و وحی است که باید در همه امورِ زن و مرد و در همه‌ی روابط، فرهنگ گردد که متاسفانه این فرهنگ به واسطه‌ی غرب‌گرایی و عدم آگاهی از فلسفه‌ی احکام و مقاصد الهی و قرآنی مورد هجوم قرار گرفته و مظاهر جامعه‌ی در کار و شغل از آن فاصله می‌گیرد.

باید فرهنگ حجاب را در معنای گسترده‌ آن بیاموزیم و به آن تعهد داشته باشیم؛ باید بدانیم کرامتی که اسلام برای زن قرار داده است بزرگ‌ترین ارزش اوست؛ خانه‌داری زن، بی‌کاری نیست؛ خانه‌داری افتخار است؛ شریف‌ترین شغل‌ها و جهاد و سیر الی‌الله و از عبادات است دوران‌هایی که زن با همسر دارد همه مشحون به ثواب است و حیات طیبه است و در ارزش‌های حقیقی این دو جنس مکمل یکدیگرند و برای هم مانند لباس و یک واحد کامل انسانی هستند. طی درجات علم و عمل و کسب معالی و مقامات برای هر دو پیش‌بینی شده است و هر دو در کنار هم قرار گرفته‌اند .

إِنَّ الْمُصَّدِّقِینَ وَالْمُصَّدِّقَاتِ وَأَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا یُضَاعَفُ لَهُمْ وَلَهُمْ أَجْرٌ کَرِیمٌ،

إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِینَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِینَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیرًا وَالذَّاکِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا،

در انتظار حضرت بقیة اللّه ارواح العالمین له الفدا بودن، باید از جامعه‌ی منتظر، ظاهر و آشکار باشد؛ شکستن حریم‌های دینی و گرایش به فرهنگ غرب، ضد انتظار و عبور از خط قرمز های قرآنی است. انتظار باید عینیت داشته باشد نه فقط حجاب، بلکه انتظار در همه جا باید ظاهر باشد؛ به خصوص در جراید، صدا و سیما و در همایش‌ها و ...

به طور مثال اگر کسی شخص عالی‌مقام را دعوت کرده باشد و منتظر مقدمش باشد برای پذیرایی او آنچه موجب خشنودی اوست فراهم می‌کند؛ جامعه منتظر هم باید اگر منتظر است، آماده پذیرایی باشد.

از آن یگانه مرد خدایی حضرت مهدی علیه السلام چگونه باید و چگونه می‌خواهیم پذیرایی کنیم و مدعی انتظار باشیم؟ یقیناً با صداقت، با امانت، با برادری، با مروت و ایثار، با علم و معرفت، با تقوا و پرهیزکاری و با التزام به اسلام می‌توانیم منتظر باشیم.

انتظار از شخصی مثل ولی خدا، با گناه، با خیانت، با بی‌تعهدی‌های اخلاقی، با موسیقی و کنسرت و تشویق اهل ملاهی و مناهی هرگز محقق نخواهد شد و جامعه‌ای که این رفتارهای زشت را به اسم هنر و عناوین دیگر ترویج می‌نماید جامعه‌ی منتظرنیست.

امید است ما در ضمن برنامه‌های جشن میلاد و تعظیم دهه مهدویت به این حقایق برسیم و جلوه‌ی انتظار را در همه‌ی برنامه‌ها شایع و ظاهر سازیم. به امید حرکت بیشتر و جامعه‌ای صددرصد مهدوی.

انهم یرونه بعیداً و نریه قریباً

شعبان المعظم 1431

لطف الله صافی