زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۳

 در این مجال تلاش شده است تا خصوصیات شیعه مهدوی همچون خصوصیات ظاهری و اجتماعی از منظر قرآن و حدیث بررسی شود.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شیعه‌ها، در روایات شیعه ذکر شده است که خداوند دوست دارد نعمت خود را بر تن بنده‌اش ببیند. معنای این روایات این است که خداوند دوست دارد انسان منبع جمال نعمات الهی باشد و شیعیان که آراسته به نعمت ولایت هستند، از وجودشان برکات ولایت متشعشع شود.

در حقیقت شیعه باید مجسمه اسلام ناب محمدی(ص) و امام زمان‌(عج) باشد. امام صادق‌(ع) فرمودند: «کونوا لنا زینتا و لاتکونوا علینا شنیا». شما شیعیان زینت ما اهل‌بیت(ع) باشید، مایه ننگ و عار ما نباشید.

نمایندگان قیصر روم محضر رسول خدا(ص) وارد شدند، درحالی‌که دارای سبیل‌های بلند بوده و ریش را هم تراشیده بودند. پیامبر اکرم (ص) آنان را به حضور نپذیرفته و فرمودند: سبیل‌هاشان را بتراشید و محاسنشان دیده شود بعد وارد شوند. مفهوم این روایت این است که پیامبر اکرم (ص) انتظار دارد مسلمان مجسمه اسلام باشد و هرکس مسلمانی را دید به‌یاد رسول اکرم(ص) بیفتد.

خصوصیات شیعه مهدوی از نظر ظاهری

قرآن کریم و روایات اهل‌بیت(ع) تذکراتی درباره ظاهر انسان مؤمن داده‌اند که می‌توان به راه رفتن متواضعانه اشاره کرد. خداوند متعال درباره ویژگی‌های مؤمنان و بندگان خاص الهی، اولین ویژگی را راه رفتن متواضعانه ذکر کرده است. «عِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا». بندگان خاص خدا کسانی هستند که با تواضع راه می‌روند. در جایی دیگر خدای متعال می‌فرماید: «لَا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحًا» در روی زمین با حالت مستی راه نرو.

قرآن کریم سفارش به چهره‌گشاده و خوش‌برخوردی کرده و از ابرو درهم کشیدن نهی می‌کند. «وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّکَ لِلنَّاسِ» چهره‌ات را برای مردم درهم نکش. صحبت کردن نرم و آهسته، برخوردهای لفظی مناسب و تعاملات با دیگران از توصیه‌های الهی است. «إِنَّ أَنکَرَ الْأَصْوَاتِ لَصَوْتُ الْحَمِیرِ» بدترین صداها صدای خران است. در روایات تفسیر به قهقهه شده است که آن‌هم از مصادیق برخوردهای لفظی نامناسب است.

در روایات و سیره معصومین(ع) توصیه زیادی به آراستگی ظاهر شده است. روزی مردی حضور رسول‌الله شرفیاب شد و دارای موهای ژولیده بود. پیامبر اکرم (ص) او را توصیه به اصلاح سر و صورت و مو کردند. پیامبر(ص) برای مرتب کردن مو و صورت به آب می نگریستند. استفاده از عطر، شانه‌زدن موها، مسواک کردن، استحمام، لباس تمیز و … در سیره ایشان و اهل‌بیت(ع) مبین این خواهد بود.

خصوصیات شیعه مهدوی از نظر روابط اجتماعی

انسان موجودی مدنی و ناگزیر از زندگی اجتماعی همراه با تعاملات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … است. در روابط اجتماعی قرآن و روایات بهترین مدل را رسم کرده‌اند. روابط اجتماعی مبتنی بر لطف و صفا و رحمت است که خداوند می‌فرماید: مؤمنان باهم برادرند. فرهنگ اصیل قرآنی در روایات، اجتماعی را برادری مطرح می‌کند. یعنی تمام تعاملات انسان بر مبنای روابط برادرانه باشد.

بنابر این گزارش، از سویی در روابط مسائلی را نهی می‌کند که می‌توان به؛ استهزا و تمسخر، غیبت، سوءظن، فحش و لقب‌بد دادن اشاره کرد. اهمیت ویژه قرآن کریم به مسائل معنوی و عبادی و سیره اهل‌بیت(ع) در این مقوله و تأکیدات اهل‌بیت‌(ع) در این زمینه بیانگر این بعد است.

در آیات و روایات چهره عبادی شیعه مهدوی با مسائلی همچون تأکید بر تلاوت قرآن حداقل در هر روز ۵۰ آیه، نماز اول وقت، نماز شب و مناجات با خدا طراحی شده است.

کلمات کلیدی :شیعه مهدوی