زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٤/٦

امام زمان (عج) ، مظهر عدل خداوند 

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
مظهر عدل پروردگار ، امام زمان (عجل الله تعالى فرجه) اعدالت‏خواهى ، شعار محورى مهدویت ست و مى‏دانیم که بزرگ‏ترین خصوصیت امام زمان ( ارواحنا فداه ) - که در دعاها و زیارات و روایات آمده است - عدالت مى‏باشد: « یملأ الله به الأرض قسطا و عدلا» .(1)

عدالت فراگیر، برجسته‏ترین شعار مهدویت

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
برجسته‏ترین شعار مهدویت عبارت است از عدالت. مثلا در دعاى ندبه وقتى شروع به بیان و شمارش صفات آن بزرگوار مى‏کنیم، بعد از نسبت او به پدران بزرگوار و خاندان مطهرش، اولین جمله‏اى که ذکر مى‏کنیم، این است : «أین المعد لقطع دابر الظلمه أین المنتظر لاقامة الامت و العوج أین المرتجى لازالة الجور و العدوان»(2) یعنى دل بشریت مى‏تپد تا آن نجات‏بخش بیاید و ستم را ریشه‏کن کند؛ بناى ظلم را - که در تاریخ بشر ، از زمان‏هاى گذشته همواره وجود داشته و امروز هم با شدت وجود دارد - ویران کند و ستمگران را سر جاى خود بنشاند. این اولین درخواست منتظران مهدى از ظهور آن بزرگوار است. یا در زیارت آل یاسین وقتى خصوصیات آن بزرگوار را ذکر مى‏کنید، یکى از برجسته‏ترین آن‏ها این است که «الذى یملا الارض عدلا و قسطا کما ملئت جورا و ظلما» (3) . انتظار این است که او همه‏ى عالم - نه یک نقطه - را سرشار از عدالت کند و قسط را در همه جا مستقر نماید. (4)

انتظار امام زمان (عج) یعنى انتظار اقامه‏ى عدل و قسط

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
تاریخ اسلام نشان داد که اسلام به برکت همین احکام نورانى ، در یک دوره‏ى طولانى ، صاحب علم و صنعت در کل جهان بوده است. اما جهت همه‏ى این‏ها عدالت است. ثروت هست، اما باید عدالت در جامعه تضمین شود. براى عدالت، منتظر امام زمانیم. پیغمبران آمدند، همه هم براى اقامه‏ى قسط آمدند « لیقوم الناس بالقسط » . (5) این‏ها حرف‏هاى خیلى پرمعنایى است که قرآن به ما گفته است، نهج‏البلاغه به ما گفته است و در روایات ائمه هم هست . این ، جهت را مشخص مى‏کند. قسط یعنى همین ؛ اگر جامعه برخوردار است ، همه باشند. نمى‏گوییم همه یکسان، چون یکسانى امکان ندارد. بالاخره تلاش‏ها، همت‏ها و قوت‏ها مختلف است. (6)

عدالت، زمینه‏ساز نیل به کمالات انسانى

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
فورى‏ترین هدف تشکیل نظام اسلامى، استقرار عدالت اجتماعى و قسط اسلامى است. قیام پیامبران خدا و نزول کتاب و میزان الهى ، براى همین بود که مردم از فشار ظلم و تبعیض و تحمیل نجات یافته، در سایه‏ى قسط و عدل زندگى کنند و در پرتو آن نظام عادلانه، به کمالات انسانى نایل آیند. (7)

لزوم قدرت در اجراى فراگیر عدالت در مهدویت

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
عدالتى که ما در انتظار آن هستیم - عدالت حضرت مهدى (علیه‏السلام) که مربوط به سطح جهان است - با موعظه و نصیحت به دست نمى‏آید ؛ یعنى مهدى موعود ملت‏ها نمى‏آید ستمگران عالم را نصیحت کند که ظلم و زیاده‏طلبى و سلطه‏گرى و استثمار نکنند. با زبان نصیحت، عدالت در هیچ نقطه‏ى عالم مستقر نمى‏شود. استقرار عدالت ، چه در سطح جهانى - آن طور که آن وارث انبیاء انجام خواهد داد - و چه در همه‏ى بخش‏هاى دنیا، احتیاج به این دارد که مردمان عادل و انسان‏هاى صالح و عدالت‏طلب، قدرت را در دست داشته باشند و با زبان قدرت با زورگویان حرف بزنند. با کسانى که سرمست قدرت ظالمانه هستند، نمى‏شود با زبان نصیحت حرف زد؛ با آن‏ها باید با زبان اقتدار صحبت کرد. آغاز دعوت پیغمبران الهى با زبان نصیحت است ، اما بعد از آن که توانستند طرفداران خود را گرد آورند و تجهیز کنند، آن گاه به دشمنان توحید و دشمنان بشریت، با زبان قدرت حرف مى‏زدند. (8)

ظهور امام، پایان ظلم و بیدادگرى

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
خدا به وسیله‏ى امام زمان، زمین را از دین خودش هم پر مى‏کند؛ اما آن چیزى که در دعا و زیارت و روایت گفته مى‏شود، « یملا الارض به الدین، دین الحق » نیست - مگر در بعضى از جاها که تعبیراتى هست - متعلق « یملأ» ، قسط و عدل، عدالت ، دادگرى و انصاف است . چرا ؟ چون بشر بیشتر از همه چیز، از ظلم و بیدادگرى رنج مى‏برد.(9)

ظهور عدالت، هدف نهایى ظهور

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
نظام اسلامى، نظام عدالت است. شما که آرزومند و مشتاق ظهور خورشید مهدویت در آخرالزمان هستید و الان حدود هزار و دویست سال است که ملت اسلام و شیعه در انتظار ظهور مهدى موعود ( عجل الله تعالى فرجه الشریف و جعلنا الله فداه ) است ، چه خصوصیتى براى آن بزرگوار ذکر مى‏کنید ؟ « الذى یملا الله به الارض قسطا و عدلا» (10) نمى‏گویید که « یملا الله به الارض دینا» . این ، نکته‏ى خیلى مهمى است . چرا به این نکته توجه نمى‏کنیم ؟ اگر چه قسط و عدل متعلق به دین است ، اما هزار سال است که امت اسلامى براى قسط و عدل دعا مى‏کند. این نظام اسلامى به وجود آمده است ؛ اولین کارش اجراى قسط و عدل است. (11)

عدالت‏خواهى ، عامل شادمانى از ولادت منجى

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
همه‏ى انسان‏هاى طول تاریخ ، نسبت به این پدیده‏ى عظیم و شگفت‏آور، احساس نیاز معنوى و قلبى کرده‏اند؛ چون تاریخ ، از اول تا امروز و از امروز تا لحظه‏ى طلوع آن خورشید جهان تاب، با ظلم و بدى و پلیدى آمیخته بوده است. همه‏ى کسانى که از ظلمى رنج برده‏اند - چه آن‏هایى که به خودشان ظلم شده است و رنج برده‏اند و چه آن‏هایى که به ستم‏کشى دیگران نگاه کرده‏اند و رنج برده‏اند - با یاد ولادت این منجى عظیم تاریخ و بشر ، در دلشان امیدى به وجود مى‏آید. (12)

تأمین عدالت، هدف بزرگ قیام اولیاء

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
هدف بزرگ پیامبران و هدف قیام ولى‏عصر ( عجل الله تعالى فرجه الشریف ) تأمین عدالت اجتماعى است. (13)

پی نوشت ها:

1- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خجسته سالروز ولادت امام زمان (عج) 22/12/68
2- سید ابن طاووس ، الاقبال ، ص 297
3- شیخ صدوق ، کمال‏الدین ، ج 1، ص 287
4- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه‏ى شعبان در مصلاى تهران، 30/7/81
5- حدید (57) 25
6- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهورى حجت الاسلام « سید محمد خاتمى» 12/5/76
7- پیام مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به مناسبت اولین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینى(ره ) ، 10/3/69
8- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه‏ى شعبان در مصلاى تهران، 30/7/81
9- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خطبه‏هاى نماز جمعه‏ى تهران، 12/11/75
10- کفایة الاثر ، ص 89
11- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار با جمعى از فرماندهان و پرسنل نیروى انتظامى ، 25/4/76
12- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در جمع اقشار مختلف مردم در روز میلاد پربرکت حضرت ولى‏عصر(عج) ، 17/10/74
13- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار با مسؤولان و کارگزاران نظام جمهورى اسلامى ، در آستانه‏ى یازدهمین سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى ایران، 9/11/68

کلمات کلیدی :رهبری و کلمات کلیدی :عدالت