زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٢:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/۸

HTML clipboard

« اَلسَّلامُ عَلی المَهـدی اَلَّـذی وَعَد اللهُ بِهِ الاُمَمِ»
بخش دوم وظایف منتظران حضرت ولیعصر (عج) جهت بهره گیری عاشقان آن حضرت ارائه میگردد. انشاءاله که مقبول درگاه حضرت دوست قرار گیرد.
8) اشتیاق دیدار:
شوق دیدار آن یار سفر کرده را شاید نتوان یک وظیفه شمرد چرا که این، یک وظیفه عاشقی است، این وظیفه کسی است که شوق دیدار یار ، بی تابش کرده و دوری رخ محبوب خواب را از چشمانش گرفته و راحتی وآرامش را از او سلب کرده است و ندیدن دوست او را از خود بیخود کرده است و هر صبح جمعه هم نوا با عاشقان آن امام غریب در دعای ندبه زمزمه میکند که : محبوبم:
« بر من دشوار است که مردم را ببینم اما تو دیده نشوی»
« جانم فدای تو ای امام زمان، ای نهایت آرزوی مشتاقان، ای کسی که هر زن و مرد با ایمانی دیدار تو را تمنا می کند و به یاد تو فریاد بر می دارند و در فراق تو ناله و زاری میکنند.»
« کی می شود که تو ما را ببینی و ما تو را ؟»
9) جستجو:

اگر عزیز گمشده ای داشته باشیم هر شب و روز به دنبالش میگردیم و تا پیدایش نکنیم آرام و قرار نداریم حال چه عزیزی برتر و گرامی از یوسف زهرا (عج) که حجت خدا و یاریگر دین اوست.
اگر او را بشناسیم و نقش او را در زندگی درک کنیم جستجوی صاحبمان رنگ خدایی میگیرد و پر میشود از سوز و گداز و حالت واقعی سرگردانی و سرگشتگی یک عاشق سر گشته .
« اَلی مَتی اَحارُ فیک یا مَولای وَ الی مَتی و ایّ خَطاب اَصِفُ فیکَ و ایّ نَجوی؟» (1)
شیعه دوران غیبت وظیفه دارد در مسیر اهداف ولایت تلاش کند و جستجوی امام زمان به نوعی برای تحقق همان اهداف است.
10) خودسازی و رعایت تقوا:
امام صادق (ع): « هرکس میخواهد از یاوران حضرت قائم باشد باید انتظار بکشد و در عین انتظار به تقوی و خوش خلقی رفتار نماید.» (2)
در زمره یاران حضرت ولیعصر (عج) قرار گرقتن پرهیزکاری میخواهد و تلاش و مجاهدت در مقابل هوای نقس و شهوات، مبارزه با شیطان، گذشتن از لذتها، خوشیها و آرزوها. مقاومت سخت و طولانی در برابر وسوسه های مستمر شیطان و جاذبه های فریبنده دنیا . پس کسی که از گناه پرهیز نکند او را نمیتوان شیعه نامید (3) تا چه رسد به اینکه او را «شیعه منتظر» دانست.
11) خدمت:
امام صادق (ع) می فرمایند:« اگر او را درک می کردم، همه روزهای زندگیم را در خدمت به او می گذراندم.» (4) از سخن این امام همام میتوان فهمید که در اینجا سخن از شخص نیست، سخن از آرمانهای مقدس است ، سخن از موقعیت خاص و نقش ویژه امام در عالمگیر ساختن حکومت توحید و برقراری عدالت است. وقتی حضرت ولیعصر (عج) آنقدر شایستگی دارد که پیامبری همچون حضرت عیسی (ع) به یاری او می آید و امامی چون امام صادق (ع) برای خدمت کردن به او آرزوی درک حضور او را دارد پس وظیفه شیعیان منتظر در خدمت به ساحت مقدس او چقدر است؟ بی شک خادمان دوران ظهور، خادمین دوران غیبت اند.
12) ادای حقوق:

حق امام زمان، رعایت حق امامت او، مواظبت بر اطاعت او، نرنجانیدن قلب مبارک او، پاسداری از آرمانها و اهداف مقدس او، مجاهدت در راه دفاع از او و جان نثاری کردن در راه تحقق آرمانها و خواسته های او میباشد. « خداوندا ! ما را در ادای حقوق او یاری فرما » (5)
و خود حضرت نیز می فرمایند: « همانا هر کسی تقوای پروردگارش را پیشه کند و از آنچه که به عنوان حقوق شرعیه ـ خمس و زکات ـ بر عهده دارد به مستحقانش بپردازد، از فتنه های باطل کننده ی دین و دنیا در امان خواهد بود.» (6) لذا سخن در این خصوص به این معنا نیست که امام زمان چه بهره ای از آن میبرد بلکه سخن از است که شیعه حق شناس، در راستای حفظ دین و ایمان خود چه منفعتی برایش حاصل میگردد.
13) دیگر سازی :
شیعه دوران غیبت، تنها به خود نمی اندیشد و به هدایت و نجات خود از گناه اهمیت نمیدهد و تنها به این بسنده نمی کند که خود امام زمان را بشناسد و تنها به این راضی نمیشود که خود در فراق یار بسوزد بلکه خود را در سرنوشت دیگران سهیم میداند و در یاری رساندن به مردم و بیدار نمودن آنها از خواب غفلت و ارشاد آنها بسمت شناسایی محبوب خود تلاش میکند و می کوشد تا دیگران نیز صاحب و مولای خود را بشناسند و سوز اشتیاق را در جانشان پدید آورد.
« بر من دشوار است که بر تو گریان باشم اما دیگران تو را واگذارند .» (7)
برای ظهور مولایمان باید زمینه های ظهور فراهم شود پس باید همت کنیم و دیگران را با امام آشنا و نیروها و امکانات برای قیام جهانی حضرت مهدی (ع) را فراهم کنیم . باید این حجاب غیبت را که چهره خورشید عالمتاب را پوشانده است را با آگاه سازی مردم از وجود او و تقویت ایمان برطرف سازیم.
14) یاری رساندن به دیگران:
در زمان غیبت امام که فتنه های گوناگون همه جا را فرا میگیرد و نابسامانی اجتماعی افزایش می یابد. بسیار مظلومانی که تحت ستم قرار میگیرند و از حق مسلم خود محروم میشوند پس شیعه منتظر باید تا حد توان از حقوق مستمندان دستگیری کرده و در رفع مشکلات مردم کوشا باشد و در خیرخواهی نسبت به آنها کوتاهی نکند و همین فرموده امام معصوم حضرت امام باقر (ع) در این زمینه بس که :« هر کس چنین باشد و قبل از قیام قائم از دنیا برود، شهید خواهد شد.» (8)


1) دعای ندبه
2) بحار الانوار، ج 52، ص 140
3) «... لن ینالوا و لایتنا الا بالورع» امام صادق (ع)
4) بحارالانوار، ج 51، ص 148
5) امام صادق (ع) دعای ندبه
6) احتجاج، طبرسی، چاپ اسوه، ج 2، ص 602، نامه امام زمان (ع) به شیخ مفید.
7) دعای ندبه
8) منتخب الاثر، آیت اله صافی، ص 512

کلمات کلیدی :وظایف منتظران