زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٢:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٢

HTML clipboard

پنهان زندگی کردن امام عصر (عج) هرگز به معنای این نیست که مسلمانان بدون رهبر و امام هستند. بلکه امام مانند خورشیدی است که در پس پرده ابر مانده باشد (1) آثار هدایت و جلوه های عنایت امام زمان (عج) در همه جا به چشم میخورد، بارش باران و نزول رحمت های آسمانی، طلوع و غروب خورشید و ... همه از برکات وجود آقاست. همانطوریکه در دعای عدیله ذکر گردیده:«به برکت اوست که آفریدگان روزی داده میشوند و به وجود او است که زمین و آسمان ثابت و پایدار می ماند.»
حال با چنین باوری، کسانیکه در عصر غیبت امام زمان (ع) بسر میبرند باید بدانند که علاوه بر تکالیفی که در زمان هر یک از امامان (علیهم السلام) بر دوش همگان بوده، وظایف ویژه ای نیز عهده دار میباشند. که در این جا در چند بخش بطور مختصر به 21 مورد از این وظایف اشاره خواهیم کرد، باشد که ما نیز از منتظران واقعی آن امام همام باشیم.
21 وظیفه مهم منتظران در عصر غیبت :
شناخت، اقتداء و تاسی، اطاعت پذیری، تکریم و احترام، انتظار، یاد ، محبت
اشتیاق دیدار، جستجو، خدمت، ادای حقوق، خودسازی و رعایت تقوی، دیگرسازی، یاری رساندن به دیگران
دفاع، تقیه، استقامت، سرسپردگی به فرمان و فتوای فقیهان، دعا برای امام زمان (عج)، دعا برای فرج، ندبه و زاری
1) شناخت :
شناخت عمیق و وسیع امام از وظایف مهم یک شیعه میباشد چرا که عدم شناخت امام زمان به فرموده رسول اکرم (ص)همردیف شرک و جاهلیت است (کسی که بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است) (2) و تکذیب امام همپای کفر و بی ایمانی است (رسول اکرم (ص) : کسی که مهدی را تکذیب کند کافر است) (3) البته منظور از شناخت تنها یاد گرفتن نام ، القاب و تاریخ ولادت و غیبت نمیباشد بلکه باید در حکمت نام ها و نشانهای او اندیشه کنیم، در شگفتی های ولادت و حیات او تامل کنیم، غیبت پررمز و راز او را بررسی کنیم ، در فرمایشات امام (ع) دقت کنیم، اهداف و آرمانهای او را بفهمیم و آنچه سبب خشنودی و ناخشنودی او می شود را باز شناسیم.
2) اقتداء و تاسی: در تمام مراحل زندگی به او اقتداء (اقتداء از ریشه قدوه و بمعنای الگو قرار دادن است) کنیم و از او تاسی (تاسی از ریشه اسوه و بمعنای تبعیت کردن است) جوئیم و صادقانه پیرو او باشیم . و در همسو کردن زندگی، خلق و خو و اعمال و رفتار خود بسمت ویژگیهای امام کوشا باشیم تا انشاء اله شامل فرمایش گوهربار پیامبر اکرم (ص) باشیم که فرمودند:« راستی خوشا به حال آن کس که قائم اهل بیت پیامبر (ص) را درک کند در حالی در زمان غیبت و در دوران قبل از قیام او به او تاسی جوید.» (4)
3) اطاعت پذیری: اگرچه امام عصر (ع) دز پس پرده غیبت میباشد لیکن باید دستوراتش را شناخت و فرمایشاتش را با جان و دل پذیرفت و گردن به حاکمیت او نهاد و زمینه را برای ظهور او فراهم نمود چرا که خود نیز فرمودند:« اگر شیعیان ما ـ که خداوند آنان را به اطاعت خویش موفق گرداند ـ در وفای به عهد الهی همدل و هم پیمان می شدند، سعادت دیدار ما از آنان به تاخیر نمی افتاد.»
4) تکریم و احترام: تنها بزرگواری که «از جا برخاستن و دست بر سر نهادن» در هنگام شنیدن نام او لازم و یا مستحب است نام غایب قائم موعود (ع) است. شیعیان امام رضا (ع) را در خراسان می دیدند که در موقع ذکر نام «قائم» بر می خیزد و دست بر سر می نهد و می فرماید:«خدایا فرجش را تعجیل فرما و قیامش را آسان گردان.» (5)
از امام صادق (ع) پرسیدند: سبب برخاستن به خاطر ذکر لطف «قائم» از القاب امام حجت چیست؟ فرمودند:«زیرا او را غیبتی طولانی است طولانی، و او از شدت مهربانی خود نسبت به دوستانش ، هر کس را که به این لقب از او یاد میکند به دیده عنایت می نگرد، زیرا این لقب یادآور حکومت او و برانگیزاننده حسرت غربت اوست. به خاطر بزرگداشت اوست که باید بنده خاضع و فروتن ، هنگامی که مولای گرامی او با دیدگان شریفش به او نگاه میکند، برخیزد و احترام کند و تعجیل فرج او را از خدای تعالی بخواهد.» (6) بی تردید این برخاستن بفرموده امام صادق (ع) تنها به انگیزه احترام صورت نمی گیرد بلکه دلالتی بر آمادگی شیعه منتظر جهت قیام و همراهی با مولای خویش نیز دارد. و در واقع هم احترام است و هم همسویی با آرمانهای بزرگ قیام جهانی او.
5) انتظار : شیعه واقعی باید همانند کسی باشد که در پی شب یلدایی، خسته از ظلمت و تیرگی، چشم به افق دوخته و دمیدن خورشید را آرزو کند. منتظر ظهور امام بودن یعنی حرکت به سوی ظهور داشتن و عمل به آرمانهای موعود نمودن است. و چنان که امام رضا (ع) فرمودند:«آیا انتظار فرج از فرج به شمار نمی آید.؟» (7) و همچنین امام سجاد (ع) میفرمایند:« انتظار فرج از بالاترین انواع فرج است.» (8)
6) یاد: اگر کسی امام زمان را شناخت، اگر مهربانی او را دید و اگر احساس انس با او کرد دیگر نمیتواند او را فراموش کند. پس کدام دوستی، کدام پدری و کدام برادری، از مولایمان دلسوزتر؟ و همانطوریکه خود خطاب به دوستدارانش می فرماید:« ما در مراعات حال شما کوتاهی نمی کنیم و یادتان را از خاطر نمیبریم.» (9) آیا رواست فراموشی شیعیان نسبت به امام مهربان!؟ آیا رواست غفلت آنان از او و حقوق آن بزرگوار!؟
7) محبت: خداوند محبت و مودت حضرت مهدی (ع) را در ضمن محبت سایر اهل بیت پیامبر (ص) بر همگان واجب دانسته.« بگو : از شما جز مودت و محبت خویشاوندانم اجر و مزدی برای رسالت نمیخواهم.» (10) با محبت امام زمان (ع) است که زمینه های اطاعت از او فراهم میشود و با اطاعت از او راه کمال انسان به سوی پروردگار هموار می شود.


 

 

پی نوشت:
1) کمال الدین، شیخ صدق، جلد 2، ص 485
2) میزان الحکمه، ج 1، ص 171
3) الفتاوی الحدیثیه، ص 37
4) بحارالانوار، ج 51، ص 72
5) منتخب الاثر، آیت اله صافی، صفحه 506
6) منتخب الاثر، آیت اله صافی، صفحه 506
7) بحار الانوار ، ج 52، ص 128
8) بحار الانوار ، ج 52، ص 128
9) احتجاج، طبرسی، چاپ اسوه ، ج 2، نامه به شیخ مفید
10) سوره شوری ، آیه ۲۲

کلمات کلیدی :وظایف منتظران