زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢۳

ا

رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی از برگزاری کنگره 'امام مهدی(عج) و آینده جهان'، با مشارکت حوزه های علمیه نجف و قم، در اسفند ماه سال جاری خبرداد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام محمدتقی ربانی گفت: کنگره "امام مهدی(عج) و آینده جهان" در راستای نشر و ترویج معارف دینی به ویژه آموزه‌های وحیانی مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و بهره‌گیری از فرصت‌های زمانی و مکانی برای این امور متعالی، در عتبات عالیات برگزار می شود.
مسئول دبیرخانه کنگره "امام مهدی(عج) و آینده جهان" بااشاره به برگزاری این کنگره از سوی مراکز عملی و پژوهشی حوزه‌های علمیه نجف اشرف و قم، افزود: "آینده‌نگری و منجی گرایی در اسلام"، "انتظار و جامعه منتشر و آینده‌ساز"، "عصر ظهور و آینده روشن" و "جایگاه مهدویت در تمدن‌سازی و تعالی جامعه"، محورهای فراخوان مقاله این کنگره می‌باشد.


"آینده نگری و منجی‌گرایی در اسلام"
وی در تبیین ریز موضوعات محور "آینده نگری و منجی‌گرایی در اسلام" گفت: نگرش قرآنی به جامعه آرمانی مهدوی، وضعیت انسان و جوامع در آخرالزمان و وظایف ما در این زمینه، ‌مبانی معرفتی نگرش انسان معاصر به آینده، آینده بشریت و رابطه آن با موعودگرایی، نگاه ادیان به آینده جهان و تأثیرات آن بر زندگی معاصر، اندیشه نجات‌بخشی در اسلام و مؤلفه‌های وحدت بخش‌ آن، شناخت حضرت مهدی(عج) و تأثیر آن در آینده‌نگری مسلمانان، نقش امام در نظام آفرینش و فواید امام غایب در روایات از جمله موضوعات این محور فراخوان به شمار می رود.


حجت‌الاسلام ربانی همچنین ضرورت وجود منجی و هدایت الهی در منابع دینی،‌آینده پژوهی و کارکردهای آن در تبیین آموزه مهدویت، جامعه آرمانی مهدوی و تأثیر آن در چشم‌انداز‌های ملی و منطقه، آینده پژوهی و فتنه‌ها و آسیب‌های آخرالزمان و‌ زندگی انسان معاصر و تأثیرپذیری آن از اعتقاد به آینده جهان (با نگاه ادیان به آینده جهان را‌ از دیگر موضوعات محور"آینده نگری و منجی‌گرایی در اسلام" اعلام کرد.


وی ادامه داد: آرمان‌گرایی در اسلام و افق‌های روشن فراروی جوامع،‌ اندیشه مهدویت و نقش آن در آینده‌نگری مسلمانان و ارتباط آن با زندگی آینده مسلمانان (اندیشه مهدویت و فردای اسلامی)، آینده پژوهی و ترسیم چشم‌اندازهای مقتدرانه، آینده‌پژوهی و رسالت‌های ابلاغ دین؛ راهبردها و الگوها و... و نیز آینده پژوهی دینی؛ غفلت‌ها، فرصت‌سوزی‌ها و کاستی‌ها، از دیگر ریز موضوعات محور"آینده نگری و منجی‌گرایی در اسلام" می باشد.


"انتظار و جامعه منتظر و آینده‌ساز"
رئیس انجمن مهدویت حوزه علمیه قم در ادامه به تبیین محور "انتظار و جامعه منتظر و آینده‌ساز" پرداخت و خاطرنشان کرد:: در این محور می‌توان به ریز موضوعاتی چون وظایف بنیانی شیعیان در عصر غیبت در عرصه‌های ملی، فرا ملی و جهانی، نقش انتظار در زندگی مسلمانان از دیدگاه قرآن، آسیب‌شناسی جامعه منتظر، ویژگی‌ یاران حضرت مهدی(عج) از منظر قرآن و روایات، مؤلفه‌های رشد و تعالی معنوی در آموزه انتظار، جایگاه خانواده در نظام تربیتی انتظار، صبر و استقامت در فرهنگ انتظار و نیز انتظار و ‌انسجام حضور در عرصه‌های اجتماعی و دولت اسلامی اشاره کرد.
مسئول دبیرخانه کنگره "امام مهدی(عج) و آینده جهان" اضافه کرد: نقش انتظار در افزایش معویت‌گرایی، نقش انتظار در پرورش صالحان، انتظار و وظایف حوزه‌های علیمه در هدایت و رهبری جامعه منتظر، جامعه منتظر و پاسداشت اندیشه مهدویت، انتظار و حوزه‌های علمیه و حکومت جهانی حضرت مهدی(عج)، انتظار پویا و بهره‌مندی از دستاوردهای آینده پژوهی، آینده سازی در پرتو انتظار پویا و انتظار و زمینه سازی ظهور حضرت مهدی(عج) از دیگر موضوعات محور "انتظار و جامعه منتظر و آینده‌ساز" می‌باشد.


محور "عصر ظهور و آینده‌روشن"
حجت‌الاسلام ربانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ریز موضوعات محور "عصر ظهور و آینده‌روشن"، گفت: نشانه‌های ظهور و جایگاه آن در آینده‌پژوهی، حکومت جهانی مهدوی و رسالت‌ها و اهداف، حکومت جهانی مهدوی و ویژگی‌ها و شاخصه‌ها، کرامت انسانی و حقوق بشر در عصر ظهور، نزول عیسی مسیح(ع) در عصر ظهور، مساجد کانون محوری فعالیت‌های فرهنگی در عصر ظهور، اخلاق و معنویت در جامعه جهانی مهدوی، کیفیت و رشد علوم و عقول در دوران بعد از ظهور، مفهوم و چیستی تجدید دین در عصر ظهور و جایگاه اقتصاد در حکومت اسلامی از جمله موضوعات فراخوان مقاله این محور را تشکیل می دهد.


وی همچنین جایگاه قرآن در عصر حکومت حضرت حضرت مهدی(عج)، نقش جوانان و زنان (از منظر روایات) در حکومت مهدوی،‌ گذر از جامعه کنونی به جامعه آرمانی در عصر ظهور، نقش رسانه‌ها در ساختار جامعه نوین ایده‌آل، مشارکت اجتماعی در حکومت مهدوی، امنیت اجتماعی در حکومت امام عصر(عج)، جایگاه عدالت اجتماعی در حکومت مهدوی از دیدگاه قرآن و حدیث، راه رسیدن به جامعه ایده‌آل مهدوی از نگاه قرآن و جایگاه عدالت اقتصادی در حکومت مهدوی از دیدگاه قرآن و حدیث را از دیگر موضوعات محور "عصر ظهور و آینده روشن" برشمرد.
رییس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی ادامه داد: همچنین از دیگر موضوعات محور"عصرظهور و آینده روشن" می توان موضوعاتی چون ‌کارگزاران حضرت مهدی(عج) و ویژگی‌های آنان در روایات، اصول و رئوس برنامه‌های حکومتی حضرت مهدی(عج) در روایات، دین‌ و دین داری در عصر ظهور از نگاه روایات و نیز آثار و برکات ظهور مهدی(عج) از نگاه روایات اشاره کرد.


"جایگاه مهدویت در تمدن‌سازی و تعالی جامعه"
بنابرگزارش مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام ربانی به محور چهارم این فراخوان اشاره کرد و گفت:‌ محور"جایگاه مهدویت در تمدن‌سازی و تعالی جامعه" ریز موضوعاتی کارکردهای فردی و اجتماعی باورداشت مهدویت، جامعه مطلوب بر اساس معیارها و شاخص‌های مطرح در مهدویت، مؤلفه‌های تمدنی اندیشه مهدویت، مصلحان دینی و نقش آنها در تحولات تاریخی و اجتماعی، شکل‌گیری تمدن اسلامی بر پایه اندیشه مهدویت، رابطه تمدن مهدوی با ظهور و سقوط تمد‌ن‌ها و مهدویت و فرهنگ کار و تلاش در جامعه اسلامی را شامل می شود.
رییس انجمن مهدویت حوزه علمیه قم، مهدویت و جایگاه آن در فرآیند تکاملی تاریخ و نیز جایگاه آینده پژوهی دین در رشد و تعالی جامعه منتظر را از دیگر ریزموضوعات محور "جایگاه مهدویت در تمدن‌سازی و تعالی جامعه" معرفی کرد.
 

10 دی ماه؛ آخرین فرصت ارسال مقالات
وی آخرین فرصت ارسال مقالات را 10 دی‌ماه جاری اعلام کرد و گفت: کنگره "امام مهدی(عج) و آینده جهان" اسفند‌ماه سال جاری در عتبات عالیات برگزار می شود.
حجت الاسلام ربانی بااشاره به این که دبیرخانه کنگره "امام مهدی(عج) و آینده جهان" در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی واقع در قم، خیابان معلم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی واقع شده است، خاطرنشان کرد: محققین و پژوهشگران می‌توانند مقالات خود را به دبیرخانه و یا پست الکترونیکی imammahdi@isca.ac.ir ارسال کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌تلفن های‌ 7749972-0251 و 09109665074 تماس حاصل نمایند.
 

کلمات کلیدی :مهدی و کلمات کلیدی :ظهور و کلمات کلیدی :آخرالزمان و کلمات کلیدی :عدالت
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٦

رسالتى که ازسوى خداوند براى مهدی(ع) تعیین شده، دگرگون ساختن همه جانبه گیتى است، به صورتى که همه افراد بشر از تاریکی هاى ستم وبیداد، به فروغ دادگرى راه یابند و . . .

 

خبرگزاری شبستان: پیروزى هر انقلات وهر فعالیت اجتماعى به یک سلسله شرایط و موقعیت هاى عینى وخارجى بستگى دارد که بدون فراهم شدن آن شرایط نمى تواند به هدفش برسد. اگر چه قسمتى از شرایط وموقعیت هاى انقلاب مهدى(عج) آسمانى وخدایى است وجنبه آسمانى دارد، اما اجراى کلى ماموریت وى، به گرد آمدن شرایط عینى وخارجى وابسته است.

همان گونه که آسمان چشم به راه ماند تا پنج قرن از جاهلیت بگذرد، وآنگاه نداى آخرین رسالت آسمانى را از سوى پیامبر اکرم(ص)  بشنود؛ این انتظار، یعنى اجراى برنامه الهى هم مستلزم تحقق موقعیت هاى عینى وخارجى است، یا عواملى است مانند محیط مساعد وفضاى عمومى مناسب ویا بعضى ویژگیهاى جزیى که جنبش دگرگونى بخش از لا به لاى پیچ وخم هاى جزیى، در جستجوى آن است.

سنت تغییر ناپذیر خداوند سبحان، بر این است که اجراى انقلاب اسلامى حضرت مهدى (عج) نیز به موقعیت هاى خارجى وپذیرنده اى که محیط مساعد وفضاى عمومى را براى درک وپذیرش انقلاب آماده مى سازد، وابسته باشد، وبه همین دلیل هم بود که اسلام پس از گذشت چندین سده از پایان یافتن کار انبیاى پیشین وایجاد خلأ تلخ چند صد ساله، ظاهر شد. خداوند با همه توانایى اش، در هموار ساختن تمامى مشکلات راه رسالت پیامبر، وایجاد محیط مساعد براى ابلاغ این رسالت، نخواست چنین شیوه اى را به کار گیرد، بلکه با ابتلا وآزمایش، که تکامل بخش انسانند کار کلى انقلاب الهى را به گونه اى طبیعى وبر بنیادها وعوامل اجتماعى صورت داد.

البته این ویژگى، مانع نیست که گه گاه، در پاره اى از جزئیات دخالت خداوندى، از راههاى غیر عادى انجام پذیرد، زیرا جزئیات در ساختن محیط مساعد نقش اساسى ندارد وفقط گاهى براى حرکت در محیط مناسب، لازمند، یارى هاى وتوجهات عینى اى که خداوند متعال در لحظات دشوار به رهبران الهى مى فرماید، از این گونه است، براى پاسدارى رسالت ابراهیم آتش نمرود را بر او سرد وسلامت مى کند، ودست آن مرد یهودى که با شمشیر بر بالاى سر پیامبر ایستاده، از حس مى افتد وتوانایى حرکت وتکان را گم مى کند، یا باد شدیدى مى وزد وپرده هاى دشمنان حق را که در روز خندق، مدینه را محاصره کرده اند، از بیخ وبن بر مى اندازد؛ وهراس در دل آنها مى افکند. اما همه ى اینها از یک سلسله امور جزئى وکم در لحظاتى قاطع، فراتر نمى رود، وباید پیش از این کمکها، زمینه وفضایى مساعد براى دگرگونى عمومى موجود باشد.

اکنون در پرتو همین مبانى، وهمساز با موقعیت هاى عینى وخارجى، موضع گیرى امام مهدى (ع) را، بررسى مى کنیم. مسلما انقلاب امام(ع) نیز، مانند هر دگرگونى اجتماعى دیگر، از جهت اجرا به موقعیت هاى اجتماعى بستگى دارد؛ که باید همساز با آن موقعیت هاى معین، پیش آید. زیرا حضرت مهدى (عج) خود را براى اقدامى اجتماعى ودر سطحى محدود، آماده نکرده، بلکه رسالتى که از سوى خداوند براى او تعیین شده، دگرگون ساختن همه جانبه گیتى مى باشد، به صورتى که همه افراد بشر از تاریکی هاى ستم وبیداد، به فروغ دادگرى راه یابند.

براى چنین دگرگونى بزرگى، تنها یک رهبر شایسته، کافى نیست، زیرا ویژگی هاى یک رهبر شایسته را پیامبر (ص) در همان روزگار سیاه در خویش داشت، بلکه علاوه بر رهبر شایسته، نیازمند یک محیط جهانى مساعد ویک فضاى عمومى مناسب نیز هست تا موقعیت هاى خارجى مطلوب را براى انجام انقلاب جهانى آماده سازد.

از دیدگاه انسانى که بنگریم، باید (احساس نابودى مداوم) در انسان متمدن ایجاد شود ویک انگیزه اساسى در درونش پدیدار گردد ورسالت دادگرانه مهدى (عج) را بپذیرد وتنها با تجربه هاى اجتماعى، مدنى وسیاسى گوناگون امکان دارد چنین احساسى در درون انسانها جاى گیرد، زیرا با تجربه مکتبها و... مى تواند بار گرانى از نقاط منفى به دوش خود بیابد ونیازمندی هاى او را به یارى جویى از سرشت پاک وجهان نهان آشکار سازد.

از دیدگاه مادى نیز، شرایط موجود، در زمان ظهور، براى انجام رسالت مهدى (عج)، بر تمامى جهان، باید آمادگى وتوانایى بیشترى داشته باشند، تا در روزگارى همچون زمان غیبت صغرى؛ زیرا که بخش هاى جهان به یکدیگر نزدیک شده، ارتباط وپیوند میان انسانها بهتر انجام مى گیرد. ارتباط وپیوندى که دستگاه رهبرى مرکزى، براى پرورش مردم، بر بنیاد رسالت؛ به آن نیاز دارد). (1)

پی نوشت ها:

(1) بحث حول المهدى، شهید آیه الله صدر، ص 75.

کلمات کلیدی :مهدی و کلمات کلیدی :ظهور و کلمات کلیدی :امام حسین(ع) و کلمات کلیدی :مهدی در ادیان
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٤

در شب میلاد امام علی النقی(ع)، موسسه امام هادی(ع) قم از ۴ کتاب جدید خود با حضور استادان حوزه، رونمایی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان، در این مراسم که شب گذشته با حضور آیت الله حایری شیرازی، آیت الله صلواتی و جمعی از استادان و محققان حوزوی برگزار شد، حجت الاسلام رفیعی پور، مدیر این موسسه به ارائه گزارش اجمالی از فعالیت های موسسه امام هادی(ع) پرداخت.

بنابراین گزارش در ادامه، آیت الله حایری شیرازی، استاد اخلاق حوزه و عضو مجلس خبرگان رهبری طی سخنانی با تقدیر از اقدامات این موسسه بر لزوم تداوم چنین فعالیت هایی در راستای نشر فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) تاکید کرد.

شایان ذکر است که در خاتمه این مراسم، کتاب های "الدعا للمنتظر المهدی و الفرج علی یدیه"، "موسوعه کلمات الامام المهدی(عج)"، "البشری فی ذکر من حظی برویه الحجة الکبری" و نیز کتاب "لحظه های عروج" شامل گفتارهای سه دقیقه ای پیرامون نماز باحضور استادان حاضر رونمایی شد.

کلمات کلیدی :کتب مهدوی و کلمات کلیدی :رهبری