زلال نرگس

وبلاگی تخصصی در مورد انتظار وامامزمان(عج)
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۳٠

گروه خبرنگاران افتخاری / مریم کیانی‌بیدگلی: هیئت داوران مسابقه وبلاگ‌‌نویسی «جهاد جهانی در فضای مجازی» به سرپرستی سیدجعفر فاطمی نوش‌آبادی، با انتشار بیانیه‌ای، نتایج این مسابقه را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) در نوش‌آبادکاشان، «سیدجعفر فاطمی نوش‌آبادی» مسئول هیئت داوران جشنواره وبلاگ نویسی «جهاد جهانی در فضای مجازی»

و رتبه اول سومین جشنواره بین‌المللی وبلاگ نویسی آخرین منجی سال 1389 و

جشنواره بین‌المللی وبلاگ نویسی پیامبر اعظم (ص)سال 1385 و دارای چندین رتبه اول، دوم و سوم کشوری در جشنواره‌های وبلاگ و نیز مدرس دوره‌های وبلاگ نویسی فرهنگیان شهرستان آران و بیدگل طی بیانیه‌ای رتبه‌های برتر این مسابقه را معرفی کرد.

در این بیانیه آمده است: با شکل‌گیری و نفوذ نهادی مجازی تحت عنوان اینترنت، بشریت به یکباره خود را در مقابل امواج تازه‌ای دید که رشد قارچ گونه و شبه انگیز مطالب غیردینی از آن جمله بود.

ترویج بی‌بند و باری و بداخلاقی و بی‌عفتی و بدحجابی از نتایج بد این تکنولوژی بود که در کنار ابعاد مثبت آن به شدت، رشد یافت و مشکلات زیادی را برای جهان و به ویژه جهان اسلام در پی داشت.

اما بی‌خبر از بکراندیشی مردمانی از تبار فطرت قدیسیت الهی که این تهدید بزرگ را تبدیل به فرصتی کردند تا بازگشت به دین الهی و ایجاد نظامی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مبتنی بر دین و ایمان را در این فضای مجازی تئوریزه کنند.

بر همین اساس یکی از مؤلفه‌هایی که سعی شده همواره در این فضا دست یابد موضوع حجاب و عفاف بوده است.

در اولین مسابقه وبلاگ نویسی «جهاد جهانی در فضای مجازی» هیئت داوران با بررسی کامل و جامع وبلاگ‌ها، با توجه به معیارهای اعلام شده قبلی مسابقه که در این آدرس موجود

از بین وبلاگ‌های فعال پیرامون موضوع حجاب و عفاف‌، وبلاگ‌های زیر را به عنوان نفرات برتر معرفی کرد.

وبلاگ «خیرالنسا العالمین» با نویسندگی «رسول گلی‌زاده» رتبه اول این مسابقه را از آن خود کرد.


وبلاگ «خیرالنسا العالمین» را اینجا ببینید!

رتبه دوم این مسابقه به وبلاگ «ام الائمه» با نویسندگی ناشناس تعلق گرفت.


وبلاگ «ام الائمه» را اینجا ببینید!

وبلاگ «بانوی بی‌حرم» با نویسندگی «خلیق» حائز رتبه سوم شد.


وبلاگ «بانوی بی‌حرم» را اینجا ببینید!

رتبه مشترک چهارم به وبلاگ‌های «هر چه باحجاب، نایاب‌تر» به نویسندگی «حاجی غیاثیان آرانی» و «حجاب و عفاف» به نویسندگی «م.ر. شاکر» اختصاص یافت.


وبلاگ «هر چه باحجاب، نایاب‌تر» را اینجا ببینید!


وبلاگ «حجاب و عفاف» را اینجا ببینید!

رتبه مشترک پنجم نیز به دو وبلاگ «لزوم حجاب و عفاف در جامعه» با نویسندگی «زهرا هاشمی» و «حجاب و عفاف» با نویسندگی «منیره حقیقی» تعلق گرفت.


وبلاگ «لزوم حجاب و عفاف در جامعه» را اینجا ببینید!


وبلاگ «حجاب و عفاف» را اینجا ببینید!


فراخوان شرکت در مسابقه را نیز می‌توانید اینجا ببینید!

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٩


چهل حدیث

قالَ الاِْمامُ الْمَهْدِىُّ(علیه السلام):

1- توجّه امام مهدى(علیه السلام) به شیعیان خویش
«إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِکُمْ، وَ لا ناسینَ لِذِکْرِکُمْ، وَ لَوْ لا ذلِکَ لَنَزَلَ بِکُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَکُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.»:
ما در رعایت حال شما کوتاهى نمىکنیم و یاد شما را از خاطر نبرده ایم ، که اگر جز این بود گرفتارى ها به شما روى مىآورد و دشمنان، شما را ریشه کن مىکردند. از خدا بترسید و ما را پشتیبانى کنید.
2- عمل صالح و تقرّب به اهل بیت(علیهم السلام)
«فَلْیَعْمَلْ کُلُّ امْرِء مِنْکُمْ بِما یُقَرَّبُ بِهِ مِنْ مَحَبَّتِنا، وَلْیَتَجَنَّبْ ما یُدْنیهِ مِنْ کَراهِیَّتِنا وَ سَخَطِنا، فَإِنَّ امْرَأً یَبْغَتُهُ فُجْأَةً حینَ لا تَنْفَعُهُ تَوْبَةٌ، وَ لا یُنْجیهِ مِنْ عِقابِنا نَدَمٌ عَلى حَوْبَة.»:
هر یک از شما باید به آنچه که او را به دوستى ما نزدیک مىسازد، عمل کند و از آنچه که خوشایند ما نبوده و خشم ما در آن است، دورى گزیند، زیرا خداوند به طور ناگهانى انسان را مىگیرد، در وقتى که توبه برایش سودى ندارد و پشیمانى او را از کیفر ما به خاطر گناهش نجات نمىدهد.


3- تسلیم در مقابل دستورهاى اهل بیت(علیهم السلام)
«فَاتَّقُوا اللّهَ، وَ سَلِّمُوا لَنا، وَ رُدُّو الاَْمْرَ إِلَیْنا، فَعَلَیْنَا الاِْصْدارُ، کَما کانَ مِنَّا الاِْیرادُ، وَ لا تَحاوَلُوا کَشْفَ ما غُطِّىَ عَنْکُمْ، وَ اجْعَلُوا قَصْدَکُمْ إِلَیْنا بِالْمَوَدَّةِ عَلَى السُّنَّةِ الْواضِحَةِ.»:
از خدا بترسید و تسلیم ما شوید و کارها را به ما واگذارید، بر ماست که شما را از سرچشمه، سیراب برگردانیم، چنان که بردن شما به سرچشمه از ما بود، در پى کشف آنچه از شما پوشیده شده نروید. مقصد خود را با دوستى ما بر اساس راهى که روشن است به طرف ما قرار دهید.
4- تحقّق حتمى حقّ
«أَبَى اللّهُ عَزَّوَجَلَّ لِلْحَقِّ إِلاّ إِتْمامًا وَ لِلْباطِلِ إِلاّ زَهُوقًا، وَ هُوَ شاهِدٌ عَلَىَّ بِما أَذْکُرُهُ.»:
خداوند مقدّر فرموده است که حقّ به مرحله نهایى و کمال خود برسد و باطل از بین رود، و او بر آنچه بیان نمودم گواه است.
5- خلقت هدفدار و هدایت پایدار
«إِنَّ اللّهَ تَعالى لَمْ یَخْلُقِ الْخَلْقَ عَبَثًا وَ لا أَهْمَلَهُمْ سُدًى بَلْ خَلَقَهُمْ بِقُدْرَتِهِ وَ جَعَلَ لَهُمْ أَسْماعًا وَ أَبْصارًا وَ قُلُوبًا وَ أَلْبابًا ثُمَّ بَعَثَ إِلَیْهِمُ النَّبِیّینَ عَلَیْهِمُ السَّلامُ مُبَشِّرینَ وَ مُنْذِرینَ، یَأْمُرُونَهُمْ بِطاعَتِهِ وَ یَنْهَوْنَهُمْ عَنْ مَعْصِیَتِهِ وَ یُعَرِّفُونَهُمْ ما جَهِلُوهُ مِنْ أَمْرِ خالِقِهِمْ وَ دینِهِمْ وَ أَنـْزَلَ عَلَیْهِمْ کِتابًا، وَ بَعَثَ إِلَیْهِمْ مَلائِکَةً یَأْتینَ بَیْنَهُمْ وَ بَیْنَ مَنْ بَعَثَهُمْ إِلَیْهِمْ بِالْفَضْلِ الَّذى جَعَلَهُ لَهُمْ عَلَیْهِمْ.»:
خداوند متعال، خلق را بیهوده نیافریده و آنان را مهمل نگذاشته است، بلکه آنان را به قدرتش آفریده و براى آنها گوش و چشم و دل و عقل قرار داده، آن گاه پیامبران را که مژده دهنده و ترساننده هستند به سویشان برانگیخت تا به طاعتش دستور دهند و از نافرمانىاش جلوگیرى فرمایند و آنچه را از امر خداوند و دینشان نمىدانند به آنها بفهمانند و بر آنان کتاب فرستاد و به سویشان فرشتگان برانگیخت تا آنها میان خدا و پیامبران ـ به واسطه تفضّلى که بر ایشان روا داشته ـ واسطه باشند.
6- ظهور حقّ
«إِذا أَذِنَ اللّهُ لَنا فِى الْقَوْلِ ظَهَرَ الْحَقُّ وَ اضْمَحَلَّ الْباطِلُ، وَ انْحَسَرَ عَنْکُمْ.»:
هرگاه خداوند به ما اجازه دهد که سخن گوییم، حقّ ظاهر خواهد شد و باطل از میان خواهد رفت و خفقان از [سرِ] شما برطرف خواهد شد.
7- تفتیش ناروا
«مَنْ بَحَثَ فَقَدْ طَلَبَ، وَ مَنْ طَلَبَ فَقَدْ دَلَّ، وَ مَنْ دَلَّ فَقَدْ أَشاطَ وَ مَنْ أَشاطَ فَقَدْ أَشْرَکَ.»:
حضرت مهدى(علیه السلام) در خصوص کسانى که در جستجوى او بوده اند تا به حاکم جور تحویلش دهند فرموده است: آن که بکاود، بجوید و آن که بجوید دلالت دهد و آن که دلالت دهد به هدف رسد و هر که [در مورد من] چنین کند، شرک ورزیده است.
8- ظهور حقّ به اذن حقّ
«فَلا ظُهُورَ إِلاّ بَعْدَ إِذْنِ اللّهِ تَعالى ذِکْرُهُ وَ ذلِکَ بَعْدَ طُولِ الاَْمَدِ وَ قَسْوَةِ الْقُلُوبِ وَ امْتِلاءِ الاَْرْضِ جَوْرًا.»:
ظهورىنیست، مگر به اجازه خداوندمتعال و آن هم پس از زمان طولانى و قساوت دلها و فراگیر شدن زمین از جور و ستم.
9- مدّعیان دروغگو
«سَیَأْتى إلى شیعَتى مَنْ یَدَّعِى المُشاهَدَةَ. أَلا فَمَنِ ادَّعَى المُشاهَدَةَ قَبْلَ خُرُوجِ السُّفْیانى وَ الصَّیْحَةِ فَهُوَ کَذّابٌ مُفْتَر وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلاّ بِاللّهِ الْعَلِىِّ الْعَظیم.»:
آگاه باشید به زودى کسانى ادّعاى مشاهده (نیابت خاصّه) مرا خواهند کرد. آگاه باشید هر کس قبل از «خروج سفیانى» و شنیدن صداى آسمانى، ادّعاى مشاهده مرا کند دروغگو و افترا زننده است; حرکت و نیرویى جز به خداى بزرگ نیست.
10- دنیا در سراشیبى زوال
«إِنَّ الدُّنْیا قَدْ دَنا فَناؤُها وَ زَوالُها وَ أَذِنَتْ بِالْوِداعِ وَ إِنّى أَدْعُوکُمْ إِلَى اللّهِ وَ رَسُولِهِ(صلى الله علیه وآله وسلم) وَ الْعَمَلِ بِکِتابِهِ وَ إِماتَةِ الْباطِلِ وَ إِحْیاءِ السُّنَّةِ.»:
دنیا فنا و زوالش نزدیک گردیده و در حال وداع است، و من شما را به سوى خدا و پیامبرش ـ که درود خدا بر او و آلش باد ـ و عمل به قرآنش و میراندن باطل و زنده کردن سنّت، دعوت مىکنم.
11- ذخیره بزرگ
«أَنَا بَقِیَّةٌ مِنْ آدَمَ وَ ذَخیرَةٌ مِنْ نُوح وَ مُصْطَفى مِنْ إِبْراهیمَ وَ صَفْوَة مِنْ مُحَمَّد(صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِمْ أَجْمَعینَ).»:
من باقیمانده از آدم و ذخیره نوح و برگزیده ابراهیم و خلاصه محمّد (درود خدا بر همگى آنان باد) هستم.
12- حجّت خدا
«زَعَمَتِ الظَّلَمَةُ أَنَّ حُجَّةَ اللّهِ داحِضَةٌ وَ لَوْ أُذِنَ لَنا فِى الْکَلامِ لَزالَ الشَّکُّ.»:
ستمگران پنداشتند که حجّت خدا از بین رفته است، در حالى که اگر به ما اجازه سخن گفتن داده مىشد، هر آینه تمام شکّ ها را از بین مىبردیم.
13- عطسه، نشانه سلامت
«أَلا أُبَشِّرُکَ فِى الْعِطاسِ فَقُلْتُ بَلى قالَ: هُوَ أَمانٌ مِنَ الْمَوْتِ ثَلاثَةَ أَیّام.»:
نسیم، خدمتکار حضرت مهدى(علیه السلام) گوید: آن حضرت به من فرمود:آیا تو را در مورد عطسه کردن بشارت دهم؟ گفتم: آرى. فرمود: عطسه، علامتِ امان از مرگ تا سه روز است.
14- نماز، طردکننده شیطان
«ما أُرْغِمَ أَنْفُ الشَّیْطانِ بِشَىْء مِثْلِ الصَّلوةِ، فَصَلِّها وَ أَرْغِمْ أَنْفَ الشَّیْطانِ.»:
هیچ چیز مثل نماز، بینى شیطان را به خاک نمىمالد، پس نماز بخوان و بینى شیطان را به خاک بمال.
15- اذن مالک
«لا یَحِلُّ لاَِحَد أَنْ یَتَصَرَّفَ فى مالِ غَیْرِهِ بِغَیْرِ إِذْنِهِ.»:
تصرّف در مال هیچ کس بدون اجازه او جایز نیست.
16- استعاذه به خدا
«أَعُوذُ بِاللّهِ مِنَ الْعَمى بَعْدَ الْجَلاءِ وَ مِنَ الضَّلالَهِ بَعْدَ الْهُدى وَ مِنْ مُوبِقاتِ الاَْعْمالِ وَ مُرْدِیاتِ الْفِتَنِ.»:
پناه به خدا مىبرم از نابینایى بعد از بینایى و از گمراهى بعد از راهیابى و
از اعمال ناشایسته و فرو افتادن در فتنهها.
17- اسوه هاى حقیقت
«إِنَّ الْحَقَّ مَعَنا وَ فینا، لا یَقُولُ ذلِکَ سِوانا إِلاّ کَذّابٌ مُفْتَر.»:
حقّ با ما و در میان ماست، کسى جز ما چنین نگوید، مگر آن که دروغگو و افترا زننده باشد.
18- ظهور فَرَج به اذن خدا
«وَ أَمّا ظُهُورُ الْفَرَجِ فَإِنَّهُ إِلَى اللّهِ عَزَّوَجَلَّ، کَذَبَ الْوَقّاتُونَ. وَ أَمّا قَوْلُ مَنْزَعَمَ أَنَّ الْحُسَیْنَ(علیه السلام) لَمْ یُقْتَلْ، فَکُفْرٌ وَ تَکْذیبٌ وَ ضَلالٌ.»:
امّا ظهور فرج، موکول به اراده خداوند متعال است و هر کس براى ظهور ما وقت تعیین کند دروغگوست. و امّا گفته کسانى که پنداشته اند امام حسین(علیه السلام) کشته نشده، کفر و دروغ و گمراهى است.
19- شناخت خدا
«إِنَّ اللّهَ تَعالى هُوَ الَّذى خَلَقَ الاَْجْسامَ وَ قَسَّمَ الاَْرْزاقَ لاَِنَّهُ لَیْسَ بِجِسْم وَلا حالّ فىجِسْم«لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَىءٌ وَ هُوَالسَّمیعُ الْعَلیمُ».»:
همانا خداوند متعال، کسى است که اجسام را آفریده و ارزاق را تقسیم فرموده، او جسم نیست و در جسمى هم حلول نکرده، «چیزى مثل او نیست و شنوا و داناست».
20- ائمّه(علیهم السلام) دست پرورده هاى پروردگار
«إِنَّ اللّه مَعَنا و لا فاقَةَ بِنا إِلى غَیْرِهِ وَ الْحَقَّ مَعَنا فَلَنْ یُوحِشَنا مَنْ قَعَدَ عَنّا وَ نَحْنُ صَنائِعُ رَبِّنا وَ الْخَلْقُ بَعْدُ صَنائِعُنا.»:
خداوند با ماست، و به جز ذات پروردگار به چیزى نیاز نداریم، و حقّ با ماست. اگر کسانى با ما نباشند، هرگز در ما وحشتى ایجاد نمىشود، ما دست پرورده هاى پروردگارمان، و مردمان، دستپرورده هاى ما هستند.
21- دانش حقیقى
«أَلْعِلْمُ عِلْمُنا وَ لا شَىْءَ عَلَیْکُمْ مِنْ کُفْرِ مَنْ کَفَرَ.»:
دانش، دانشِ ماست، از کفرِ کافر، گزندى بر شما نیست.
22- اتّفاق و وفاى به عهد
«لَوْ أَنَّ أَشْیاعَنا وَفَّقَهُمُ اللّهُ لِطاعَتِهِ عَلَى اجْتِماع مِنَ الْقُلُوبِ فِى الْوَفاءِ بِالْعَهْدِ عَلَیْهِمْ لَما تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الُْیمْنُ بِلِقائِنا وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعادَةُ بِمُشاهَدَتِنا.»:
اگر شیعیان ما ـ که خداوند آنها را به طاعت و بندگى خویش موفّق بدارد ـ در وفاى به عهد و پیمان الهى اتّحاد واتّفاق مىداشتند و عهد و پیمان را محترم مىشمردند، سعادت دیدار ما به تأخیر نمىافتاد و زودتر به سعادت دیدار ما نائل مىشدند.
23- پیروان نادان
«قَدْ آذانا جُهَلاءُ الشّیعَةِ وَ حُمَقاؤُهُمْ، وَ مَنْ دینُهُ جَناحُ الْبَعُوضَةِ أَرْجَحُ مِنْهُ.»:
حضرت مهدى(علیه السلام) به محمّد بن على بن هلال کرخى فرموده اند :نادانان و کمخردان شیعه و کسانى که بال پشه از دیندارى آنان محکمتر است، ما را آزردند.
24- بیزارى از غالیان
«أَنـَا بَرىءٌ إِلَىاللّهِ وَ إِلىرَسُولِهِ مِمَّنْ یَقُولُ إِنّا نَعْلَمُ الْغَیْبَ وَ نُشارِکُهُ فىمُلْکِهِ أَوْ یُحِلُّنا مَحَلاًّ سِوَى الَْمحَلِّ الَّذى رَضِیَهُ اللّهُ لَنا.»:
من از افرادى که مىگویند: ما اهل بیت [مستقلاًّ از پیش خود و بدون دریافت از جانب خداوند] غیب مىدانیم و در سلطنت و آفرینش موجودات با خدا شریکیم، ما را از مقامى که خداوند براى ما پسندیده بالاتر مىبرند، نزد خدا و رسولش، بیزارى مىجویم.
25- سجده شکر
«سَجْدَةُ الشُّکْرِ مِنْ أَلْزَمِ السُّنَنِ وَ أَوْجَبِها.»:
سجده شکر از لازمترین و واجبترین مستحبّات است.
26- فضیلت تعقیبات نماز
«إِنَّ فَضْلَ الدُّعاءِ وَ التَّسْبیحِ بَعْدَ الْفَرائِضِ عَلَى الدُّعاءِ بِعَقیبِ النَّوافِلِ کَفَضْلِ الْفَرائِضِ عَلَى النَّوافِلِ.»:
فضیلت دعا و تسبیح بعد از نمازهاى واجب در مقایسه با دعا و تسبیح پس از نمازهاى مستحبى، مانند فضیلت واجبات بر مستحبّات است.
27- سجده، مخصوص خداست
«فَأَمّا السُّجُودُ عَلَى الْقَبْرِ فَلا یَجُوزُ.»:
سجده بر قبر جایز نیست.
28- راه اندازى کار مردم
«أَرْخِصْ نَفْسَکَ وَ اجْعَلْ مَجْلِسَکَ فِىَ الدِّهْلیزِ وَ اقْضِ حَوائِجَ النّاسِ.»:
خودت را [براى خدمت] در اختیار مردم بگذار، و محلّ نشستن خویش را درِ ورودى خانه قرار بده، و حوائج مردم را برآور.
29- امنیّت بخش زمین
«إِنّى أَمانٌ لاَِهْلِ الاَْرْضِ کَما أَنَّ النُّجُومَ أَمانٌ لاَِهْلِ السَّماءِ.»:
وجود من براى اهل زمین، سبب امان و آسایش است، همچنان که ستارگان سبب امان آسماناند.
30- رجوع به راویان حدیث
«وَ أَمَّا الْحَوادِثُ الْواقِعَةُ فَارْجِعُوا فیها إِلى رُواةِ حَدیثِنا فَإِنَّهُمْ حُجَّتى عَلَیْکُم وَ أَنـَا حُجَّةُاللّهِ عَلَیْهِمْ.»:
در پیشامدهاى مهمّ اجتماعى به راویان حدیث ما مراجعه کنید، زیرا که آنان حجّت من بر شما هستند و من هم حجّت خدا بر آنان هستم.
31- مطاع، نه مطیع کسى
«إِنَّهُ لَمْ یَکُنْ أَحَدٌ مِنْ آبائى إِلاّ وَقَدْ وَقَعَتْ فى عُنُقِهِ بَیْعَةٌ لِطاغِیَةِ زَمانِهِ وَ إِنّى أَخْرُجُ حینَ أَخْرُجُ وَ لا بَیْعَةَ لاَِحَد مِنَ الطَّواغیتِ فى عُنُقى.»:
هریک از پدرانم بیعت یکى از طاغوت هاى زمان به گردنشان بود، ولى من در حالى قیام خواهم کرد که بیعت هیچ طاغوتى به گردنم نباشد.
32- آفتاب پشت ابر
«وَ أَمّا وَجْهُ الاِْنْتِفاعِ بى فى غَیْبَتى فَکَالاِْنْتِفاعِ بِالشَّمْسِ إِذا غَیَّبَها عَنِ الاَْبْصارِ السَّحابُ.»:
کیفیّت بهره ورى از من در دوران غیبت، مانند کیفیّت بهره ورى از آفتاب است هنگامى که ابر آن را از چشم ها پنهان سازد.
33- سبقت اراده خدا بر همه چیز
«وَ لکِنَّ اَقْدارَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ لاتُغالَبُ، وَ إِرادَتُهُ لاتُرَدُّ، وَ تَوْفیقُهُ لایُسْبَقُبه »:
راستى که مقدّرات خداوند متعال، مغلوب نشود و اراده الهى مردود نگردد و چیزى بر توفیق او پیشى نگیرد.
34- علّت اصلى غیبت امام(علیه السلام)
«وَ أَمّا عِلَّةُ ما وَقَعَ مِنَ الْغَیْبَةِ، فَإِنَّ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ قالَ: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَسْأَلُوا عَنْ أَشْیاءَ إِنْ تُبْدَلَکُمْ تَسُؤْکُمْ.»:
امّا علّت و فلسفه آنچه از دوران غیبت اتّفاق افتاده [که درک آن براى شما سنگین است] آن است که خداوند در قرآن فرموده: «اى مؤمنان از چیزهایى نپرسید که اگر آشکارتان شود، بدتان آید».
35- آگاهى هاى امام(علیه السلام)
«إِنّا یُحیطُ عِلْمُنا بِأَنْبائِکُمْ، وَ لا یَعْزُبُ عَنّا شَىْءٌ مِنْ أَخْبارِکُمْ.»:
علم و دانش ما به خبرهاى شما احاطه دارد و چیزى از اخبار شما بر ما پوشیده نمىماند.
36- دعاى فراوان
«أَکْثِرُو الدُّعاءَ بِتَعْجیلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذلِکَ فَرَجُکُمْ.»:
براى تعجیل فَرَج زیاد دعا کنید، زیرا همین دعا کردن، فَرَج و گشایش شماست.
37- سؤال نامطلوب
«فَأَغْلِقُوا أَبْوابَ السُّؤالِ عَمّا لا یَعْنیکُمْ.»:
درهاى سؤال را از آنچه که مطلوب شما نیست ببندید.
38- آخرین اوصیا
«أَنَا خاتَمُ الأَوْصِیاءِ وَ بى یَدْفَعُ اللّهُ الْبَلاءَ عَنْ أَهْلى وَ شیعَتى.»:
من آخرین نفر از اوصیا هستم، خداوند به وسیله من بلا را از خانواده و شیعیانم برطرف مىگرداند.
39- حجّت خدا در زمین
«إَنَّ الاَْرْضَ لا تَخْلُوا مِنْ حُجَّة إِمّا ظاهِرًا وَ إِمّا مَغْمُورًا.»:
زمین خالى از حجّت خدا نیست، یا آشکار است و یا نهان.
40- علمدار هدایت در هر زمان
«کُلَّما غابَ عَلَمٌ بَدا عَلَمٌ، وَ إِذا أَفَلَ نَجْمٌ طَلَعَ نَجْمٌ.»:
هرگاه عَلَم و نشانه اى پنهان شود، عَلَم دیگرى آشکارگردد، و هر زمان که ستاره اى افول کند، ستاره اى دیگر طلوع نماید.

پایگاه اطلاع رسانی خادم الرضا

کلمات کلیدی :چهل حدیث
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٦

حضرت ولی‌عصر(عج)؛ زمانی ظهور می‌کند که بیعت هیچ‌کدام از طاغوت‌ها را بر عهده ندارد. او می‌آید تا بعثت رسول اکرم(ص)، مساله غدیر و واقعه عاشورا را مجری باشد.

 

با شروع خلافت معتمد عباسی، ایشان که پنج سال بیشتر نداشتند از نظرها غایب شدند و این مشیت الهی بود؛ زیرا دستگاه جورِ عباسی می‌کوشید تا مساله امامت را در کانون تفکّر شیعی منقطع کند و بنابراین بر دشمنی خود با اهل‌بیت(ع) اصرار می‌ورزید، اگر چنین می‌شد و بنی‌عباس به هدف شوم خود می‌رسید، حرکت انبیا(ع) که همواره هدایت انسان‌ها بوده است، استمرار نمی‌یافت و خلایق در ظلمت و گمراهی فرو می‌رفتند. 

خداوند اراده‌اش بر این بود که آخرین اختر تابناک ولایت از نظرها و آسیب دشمنان محفوظ باشد. ۶۹ سال حضرت مهدی(عج) پیام خود را به شیعیانش می‌رسانید و در تمام این مدت، نواب خاصش پیام‌رسان ایشان بودند. 

اولین نایب امام عصر(عج)
نایب اول؛ ابوعُمر عثمان بن سعید بود که در سامرا سکونت داشت. ابوعُمر از 11 سالگی در خدمت امام هادی(ع) بود و پس از امام هادی(ع) به خدمت امام حسن عسکری(ع) مشغول شد. این شخصیت وارسته همواره معتمد امام دهم و یازدهم شیعیان بود و سرانجام در هشتم ربیع‌الاول سال ۲۶۰ هجری قمری با شهادت امام حسن عسکری(ع) و آغاز امامت حضرت مهدی(عج) وکالت ایشان را عهده‌دار شد. 

ابوعمر عثمان بن سعید؛ ملقب به سمّان و زیّات بود، شغل روغن‌فروشی را اختیار کرده و از این طریق مساله‌ وکالت خود را از دید نامحرمان و دشمنان ولایت، مخفی نگه داشته بود. نامه‌های مشتاقان مهدی موعود(عج) به همراه وجوهات شرعی آنها را در ظروف روغن استتار می‌کرد و از این طریق مخفیانه به دست مبارک حضرت ولی‌عصر(عج) می‌رساند. 

آنچه در زندگانی عثمان بن سعید عمری قابل ملاحظه است، سنّ کم او و استعداد بسیارش می‌باشد. عمری با آنکه در سن نوجوانی بود اما سفیری لایق برای سه تن از خاندان پیامبر(ص) و فردی عادل کاردان، عالم و هوشمند بود. وفات این عالم برجسته را ۳۰۰ هجری قمری دانسته‌اند، اما این نظر قطعی نیست. آنچه اهمیت دارد درایت بی‌نهایت او در سفارت امام هادی(ع)، امام عسکری(ع) و حضرت ولی‌عصر(عج) می‌باشد. 

نایب دوم حضرت بقیه الله(عج)
پسر بزرگ عثمان بن سعید ـ متوفی به سال ۳۰۵ هجری قمری ـ ابو جعفر محمد بن عثمان بن سعید عمری که از کودکی به همراه پدرش در خدمت امام هادی(ع) بود و امام حسن عسکری(ع) وکالت او و پدرش را برای حضرت مهدی(عج) تأیید کرده است، اما باید دانست که در میان نواب اربعه ابوجعفر محمد بن عثمان عمری عهده‌دار سفارت و وکالت امام مهدی(عج) بوده است. 

مدّعیان دروغین نیابت امام مهدی(عج) که در آن روزگار بسیار بودند با ابوجعفر همواره به مخالفت برمی‌خواستند و بر او فشارهای سنگینی از طرف حکام و خلفای وقت، وارد می‌شد تا اینکه عهده‌دار منسب نیابت نباشد، اما او در این مسوولیت بسیار می‌کوشید تا به نحو احسن به وظیفه خود عمل کند، حال آنکه هر روز دغلبازانی که مدعی نیابت امام(عج) بودند سعی بر آن داشتند تا شیعیان آن حضرت(عج) را بفریبند و گمراه نمایند و نیابت ابوجعفر را متزلزل سازند. 

با این همه او 40 سال بعنوان نایب خاص امام زمان(عج) و رابط شیعیان با آن حضرت(عج) بود ـ وفاتش را ۳۰۵ هجری قمری گفته‌اند ـ قبر مطهر او در بغداد (پایتخت کشور عراق) است. ابوجعفر محمد بن عثمان که دومین نایب خاص حضرت ولی‌عصر(عج) بود همواره در دوران زندگی خود می‌کوشید با ارجاع دادن مراجعان و شیعیان حضرت مهدی(عج) به حسین بن روح نوبختی اندک اندک زمینه جانشینی او را بعنوان نایب خاص امام(عج) فراهم نماید. 

نایب سوم حضرت صاحب الزمان(عج)
خاندان نوبختی جایگاه ویژه‌ای در دستگاه عباسی داشتند و حسین بن روح نوبختی که به این خاندان منتسب بود با درایت بسیار از این موقعیت سود می‌برد. این فرصت بسیار خوبی بود تا او به حلّ مشکلات شیعیان در زمان غیبت حضرت ولی‌عصر(عج) همت بگمارد. نوبختی در زمان ابوجعفر محمد بن عثمان با بزرگان شیعه ارتباط برقرار می‌کرد و پیام او را به آنها می‌رسانید. البته نوبختی در دوران حکومت مقتدر عباسی زندانی شد تا آنکه در سال ۳۱۷ هجری قمری آزاد شد. 

در این مدت که عهده‌دار سفارت و نیابت امام زمان(عج) بود همواره به پرسش‌های فقهی شیعیان همت می نمود و مشکلات عقیدتی آنان را رفع می‌کرد. حسین بن روح نوبختی؛ اصالتاً اهل سرزمین قم در ایران و منسوب به خاندان نوبخت بود که از طرف مادرش به این طایفه انتساب داشته است. در زمان اولین نایب خاص امام(عج) به بغداد مهاجرت کرد و به گواه تاریخ در بین سال‌های ۳۰۵ تا ۳۲۶ هجری قمری بعنوان سومین نایب امام زمان(عج) بوده است. وفات ابوالقاسم حسین بن روح را در ماه شعبان سال ۳۲۶ هجری قمری گفته‌اند. 

نایب چهارم امام زمان(عج)
ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی در ماه شعبان سال ۳۲۶ هجری قمری به دیار باقی شتافت. او بر اساس توقیعی که از جانب امام زمان(عج) دریافت کرده بود، علی بن محمد سمری را بعنوان جانشین خود معرفی کرد. سمری در مدت سه سال نیابتش به پرسش‌های فقهی و مشکلات عقیدتی مردم پاسخ می‌گفت و برای سازماندهی وکلای زمان خود می‌کوشید تا پیام‌آفرین اختر تابناک ولایت را که در غیبت صغری بود به گوش مردم برساند. 

او در شعبان ۳۲۹ هجری قمری نامه‌ای از طرف حضرت ولی‌عصر(عج) دریافت نمود که در آن زمان مرگش توسط امام(عج) پیشگویی شده بود، شش روز بعد همان‌طور که در نامه نوشته شده بود علی بن محمد سمری به دیار باقی شتافت و دعوت حق را لبیک گفت. در نامه قید شده بود که دوران غیبت صغری به سر آمده و دیگر کسی بعد از نایب چهارم نیابت خاصه امام مهدی(عج) را بر عهده نخواهد داشت. 

پس از 70 سال نیابت نواب اربعه دوران غیبت کبری شروع شد و با وفات علی ابن محمد سمری به جهت استمرار حرکت انبیا(ع) علمای فقاهت بعنوان نواب عام حضرت مهدی(عج) موظف هستند تا در امور دینی و مسایل شرعی ـ پاسخگوی مردم باشند ـ سرانجام حضرت ولی‌عصر(عج) به امر خداوند در زمانی ظهور خواهد کرد که همگان چشم انتظار یک منجی هستند تا بیاید و پس از سال‌های سال انتظار اوضاع نابسامان جهان را سامان ببخشد. ان شاءالله.

منابع: 
* موعود در نگاه شیعه، نوشته احسان بابایی، انتشارات کلمة الحق
* طلوع آفتاب، نوشته عزیزاله جعفریان، انتشارات موسسة تحقیقاتی الغدیر
* فرهنگ الفبایی مهدویت، نوشته مجتبی تونه‌یی، انتشارات مشهور 
* دولة المهدی، نوشته سید محمدحسین بهارانچی
* امام مهدی(عج) از ولادت تا ظهور، نوشته آیت‌الله سید محمدکاظم قزوینی، انتشارات دفتر نشر الهادی

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٦

یکى از میان جمع گفت : جناب میرزا شما قائل به ولایت فقیه مى باشید؟ میرزا جواب مثبت داد. گوینده ادامه داد: آیا شما این عده را که در خدمت شما هستند فقیه مى دانید؟ میرزا بار دیگر به سخن او پاسخ مثبت داد. گوینده ادامه داد: پس ‍ این فقها حکم می‌کنند که پذیرفتن مرجعیت بر شما لازم است . ...

اینجا بود که میرزاى شیرازى در حالیکه قطرات اشک صورتش را پوشانده بود گفت : به خدا سوگند هرگز فکر نمى کردم این مسئولیت بزرگ را به عهده بگیرم و بار سنگین مرجعیت را به دوش کشم .  

سرویس علمی، فرهنگی مرکز خبر حوزه ضمن تسلیت سالروز ارتحال فقیه نام‌آور آیت‌الله سید محمدحسن شیرازی، گوشه‌ای از زندگی سراسر نور آن مرجع روشن‌ضمیر را تقدیم می‌کند.

تولد

سید محمد حسن حسینى مشهور به ((میرزاى شیرازى )) در پانزدهم جمادى الاول سال 1230 هجرى قمرى در شیراز و در خاندان مشهور و برجسته اى که همگى از دانشمندان دینى بودند چشم به جهان گشود.

پدر بزرگوار او میرزا محمود در زمره عالمان دینى بود و در دستگاه حکومت شیراز به کار نویسندگى اشتغال داشت . میرزا محمد حسن تازه چشم به جهان گشوده بود که سایه پر مهر پدر را از دست داد و پس از مرگ پدر تحت تربیت دائى بزرگوارش سید حسین موسوى مشهور به «مجدالاشراف» که از عالمان دینى بود قرار گرفت. [1]

دوران تحصیلادامه مطلب

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱۳

بزرگترین وظیفه‌ى منتظران امام زمان این است که از لحاظ معنوى و اخلاقى و عملى و پیوندهاى دینى و اعتقادى و عاطفى با مؤمنین و همچنین براى پنجه درافکندن با زورگویان، خود را آماده کنند. کسانى که در دوران دفاع مقدس، سر از پا نشناخته در صفوف دفاع مقدس شرکت مى‌کردند، منتظران حقیقى بودند. کسى که وقتى کشور اسلامى مورد تهدید دشمن است، آماده‌ى دفاع از ارزشها و میهن اسلامى و پرچم برافراشته‌ى اسلام است، مى‌تواند ادعا کند که اگر امام زمان بیاید، پشت سر آن حضرت در میدانهاى خطر قدم خواهد گذاشت. اما کسانى که در مقابل خطر، انحراف و چرب و شیرین دنیا خود را مى‌بازند و زانوانشان سست مى‌شود؛ کسانى که براى مطامع شخصى خود حاضر نیستند حرکتى که مطامع آنها را به خطر مى‌اندازد، انجام دهند؛ اینها چطور مى‌توانند منتظر امام زمان به حساب آیند؟ کسى که در انتظار آن مصلح بزرگ است، باید در خود زمینه‌هاى صلاح را آماده سازد و کارى کند که بتواند براى تحقق صلاح بایستد.

دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه‌ى شعبان در مصلاى تهران 30/07/1381

منبع:فکرت دات آی آر


نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٠

کنکاش پیرامون مهدویت و آخر الزمان
سید خراسانی پرچم ایران را در عراق تسلیم امام زمان‌(عج) می‌کند
سید خراسانی که فرمانده نیروهای ایرانی است، به خدمت امام(ع) در عراق می رسند و با او بیعت می کنند و پرچم ایران را به دست حضرت می دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی کورانی از محققان و پژوهشگران پرکار حوزه علمیه در گفت‌وگو با سرویس علمی- فرهنگی مرکز خبر حوزه، ابعاد و زوایای مهدویت و آخر الزمان را تشریح کرد.

آنچه در پی می‌آید حاصل گفت‌وگو با این استاد عالیقدر لبنانی است.

* ضمن تبریک اعیاد مبارک شعبانیه، همانگونه که مستحضرید یکی از مسائلی که در لسان ادعیه و متون دینی و روایات به آن پرداخته شده ، بحث آخرالزمان است؛ مقصود از آخرالزمان در متون دینی و روایات چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

«آخر الزمان» تعبیری است که در روایات و احادیث شیعه و سنی وارد شده است، از زبان پیامبر(ص) و زبان اهل بیت(ع)، «آخر الزمان» و «آخر الاُمم» یعنی این آخرین مقطع از تاریخ انبیاست، معنای آخر الزمان خیلی وسیع است، مثلاً پیامبر اسلام(ص)، پیامبر آخر الزمان می‌باشد، یعنی پس از حضرت مسیح(ع)، حدود پانصد سال یا بیشتر، پیامبر(ص) مبعوث شد، و این تا قیامت ادامه دارد و این فاصله زمانی از بعثت تا قیامت اسمش آخر الزمان است.

آخرالزمان یعنی، مرحله‌ای که پیامبر اسلام(ص) مبعوث شد و ائمه(ع) و اهل البیت(ع) نیز ختم اوصیاء هستند و معنی آخرالزمان این نیست که زمان کمتر از زمان های گذشته است.

آخر الزمان مربوط به قول خداوند تعالی است که « اِنی اَعلَمُ مَالا تَعلَمُون»، وقتی که حضرت آدم را خلیفه در زمین قرار داد، ملائکه اشکال گرفتند و اعتراض کردند و گفتند: این انسان فساد می کند و خون ها می‌ریزد«یُفسِدُ فِیها وَ یسفِکُ الدِماء قال اِنّی اَعلمُ مالَا تَعلَمُون»(سوره بقره آیه30)، خداوند فرمود: من می دانم و تا آخرالزمان یعنی مرحله ای که در آن مقطع ظلم واقع می‌شود، و سپس عدل و داد، زمین را پر می کند تا روز قیامت و این زمان چقدر طول می کشد؟ نمی‌دانیم و نتیجه این که آخر الزمان مسئله نسبی می باشد و آخرین مرحله از نبوت است.

* یکی از شاخصه هایی که در باره آخرالزمان ذکر شده است، گسترش ظلم و جور در آخرالزمان هست، در خصوص این مطلب توضیحی بفرمائید؟

ظلم و ستم از اول بود و (در روایت آمده است) «کَما مُلئَت...»؛ یعنی، همانطوری که پر از ظلم و جور بود.

در قرآن آمده « ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُمْ بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ»(الروم : 41 )، زمین از اول پر از فساد بود، زمان فرعون پر از فساد بود، زمان نمرود پر از فساد بود، بعد از پیامبر هم فساد ادامه دارد؛ لذا نظر روایات این است که همانطوری که زمین پر از فساد هست، امام(ع) زمین را از عدل و داد پر می کند و معنی روایت این نیست که فساد زیاد می شود(البته) درست است که خطر فساد زیاد می شود، سابق فساد در زمین و در دریا بود، (ظهر الفساد فی البر و البحر)، در زمان ما در جوّ هم هست و اینطور نیست که اگر فساد را که ما زیاد کردیم، حضرت ظهور می فرماید، نه ، همانطوری که زمین پر از فساد هست، امام(علیه السلام) آن را پر از عدل می کند.

* استاد بفرمایید، که رسالت مؤمنین در این برهه از زمان چه می باشد؟

این مطلب، از مطالب مهم است، درباره رسالت مؤمنین روایاتی در برتری مؤمنین و علماء ثابتین و قائلین به غیبت امام زمان(ع) داریم که ظاهرا افضل، از اصحاب همه انبیاء و اوصیاء هستند، در روایت است که پیامبر(ص) می‌فرمایند: «آه شوقا الی اخوانی»، ای کاش برادرانم را می دیدم؛ اصحاب گفتند: ای رسول خدا، آیا ما برادران شما نیستیم؟

حضرت(ص) فرمود: شما اصحاب من هستید«اخوانی یَأتوُن فی آخرِالزَمان» مومنین آخر الزمان فضل بالائی دارند و روایاتی داریم که ایشان مثل شهدای بدر و اُحد، بلکه بالاتر هستند.

وظیفه مؤمنین در عصر غیبت نیز این است که عقاید شان را خوب بفهمند، معالم دینشان و احکام شرعی شان را انجام بدهند، واجبات را انجام بدهند و محرمات را ترک کنند (البته) برحسب فتوای مرجع تقلیدشان، پیامبر‌(ص) و ائمه(ع) را بشناسند و به مردم معرفی کنند، (این مواردی که گفته شد)؛ وظایف شخصی بود، اما وظیفه عمومی نیز دارند و باید رسالت و اهداف اهل بیت(ع)، را به گوش جهان و جهانیان برساند.

* رابطه بین مهدویت و آخرالزمان، چه نوع رابطه ای است و آخرالزمان و مهدویت چه نسبتی با هم دارند؟

در واقع مهدویت، تاج آخرالزمان هست؛ یعنی اوج رحمت خدا در آخرالزمان می‌باشد؛ زمانی برسد که ظلم از روی زمین قطع و ریشه کن بشود.

- مردم و اقوام و ملیت هایی که در آخرالزمان هستند و در اقصی نقاط جهان زندگی می کنند، آیا ویژگی خاصی در متون دینی در باره ایشان وارد شده است؟

بله در احادیث اسلامی در باره ملت هایی که در آخرالزمان هستند، ذکر فراوانی شده، حرکت حضرت(صلوات الله علیه)، و نیز زمینه سازان ظهور حضرت کاملا در روایات ما وارد شده است و من در کتاب «معجم احادیث امام مهدی(عج)» این احادیث را آورده‌ام و در پایگاه اطلاع‌رسانی ما هم هست که می توانید فارسی آن را هم ببینید. که مفصل در باره مصر و عراق و ایران و یمن و جاهای مختلف، روایات متعددی وارد شده و نقش و جایگاه و اتفاقاتی که خواهد افتاد؛در روایات آمده است.

* خلاصه ای از این اتفاقات را بیان کنید؟

خلاصه ماجرا این است که ظلم و ستم بر امت اسلامی بیشتر می شود، یهود مجددا مسلط می شوند و بر  جهان حاکم می شود و دولتی هم در منطقه تأسیس می کنند.

از جمله علامت هایی که مربوط به این منطقه که در قوم سلمان(ع) انقلابی تحقق پیدا می کند و زمینه سازان انقلاب و ظهور امام(صلوات الله علیه) در جهان می‌شوند، حق را به ایشان نمی‌دهند و این جریان مراحلی هم دارد از جمله مراحل این است که  نزدیک ظهور آن حضرت صلوات الله و سلامه علیه، اختلاف داخلی بین آنان بوجود می‌آید و طرفداران امام (ع) پیروز می شوند، سید خراسانی که فرمانده نیروهای ایرانی هست، به خدمت امام(ع) در عراق می رسند و با او بیعت می کنند و پرچم ایران را به دست  حضرت می دهند.

جریاناتی نیز در ترکیه کنونی بوجود می‌آید، ولی این جریانات در سال ظهور حضرت واقع می شود؛ در مصر نیز همین طور، جریانات متعددی اتفاق می افتد؛ از جمله اشغال عراق توسط غربی ها و عقب نشینی آن ها، که در احادیث ذکر شده است.

در عربستان نیز بین خانواده حاکم اختلاف می شود و حالت خلاء سیاسی قبل از ظهور حضرت صورت می‌گیرد و درگیری قبائل در داخل عربستان اتفاق می افتد و احادیث متعددی درباره ملیت های مختلف در نزدیک عصر ظهور حضرت وارد شده است، مثلا؛ حاکم سوریه دشمن سرسخت امام (ع) می‌شود، که همان سفیانی است، و یمن در اختیار امام(ع) می‌افتد و حاکم یمن از یاران مخصوص امام(ع) خواهد بود.

* منابع این روایات را در کجا می توان جستجو کرد؟

کتابی در پایگاه اطلاع رسانی ما با عنوان «معجم احادیث امام مهدی» سلام الله علیه که به فارسی می‌باشد، می توانید منابع این مطالب را در آن جا ببینید.(www.alameli.net)

* یکی از مسائلی که در رسانه های تبلیغی غرب، با استفاده از فیلم، سینما، و یا محیط مجازی اینترنت و ... مورد تبلیغ و ترویج قرار گرفته است، بحث «آرما گدون» هست، که در آخرالزمان اتفاق خواهد افتاد و به نوعی مسلمانان را ، بازنده این میدان قرار داده اند؛ اگر توضیحی درباره این مطالب هست، بفرمائید؟

«آرماگدون» در اصل «آرمجدّون» بوده و «آرمجدّون» در فلسطین نزدیک روستای «ما سور» و «حیفا» واقع شده است، داخل فلسطین تپه‌ای است که اسمش «مجدون» است؛ «آرمجدون» در روایات یهودیان نیز آمده است که در آنجا نیز جنگ بزرگی واقع می شود، یهودی‌ها این مسئله را برای غربی ها تبلیغ کردند و به غربی ها گفتند: اگر می خواهید حضرت مسیح بیاید، باید به ما کمک کنید و گفتند که در آینده این جنگ با مسلمین شرور در آرماگدون واقع می‌شود و یک حرکتی هم در آمریکا درست کردند به نام حرکت «مسیحیین تورات»، حرکت مسیحی‌های توراتی، مذهبی ساختگی است و بوش و کادر دولت وقت آمریکا از این دسته مسیحیانی هستند که به تورات اعتقاد داشتند، رامسفلد روز سوم اشغال عراق گفت: ما عراق را گرفتیم به نفع اسرائیل، چرا؟ چون به خاطر ترس از رهبر بابلی، ما می دانیم که رهبر بابلی امام مهدی(عج) است و این ها خیال می کنند، «رهبر بابلی»، یک نخست وزیر است که اگر عراق را بگیرند از حمله آن به اسرائیل جلوگیری می‌کنند و در واقع معرکه و جنگ آرماگدون جنگ بین مسلمین از یک طرف و بین اسرائیل به کمک غربی ها از طرف دیگر است، این کل قضایای آرماگدون بود که گفته شد؛ البته یهودی‌های غیر صهیونیست نیز هستند که خود را یهودی می‌دانند و می‌گویند: فلسطین قبرستان یهودیان است و الآن نیز یهودیان را برای آن وقت آماده می‌کنند ما در این منطقه به دو جنگ اعتقاد داریم، یکی-  جنگ با سفیانی و حاکم سوریه است و پشت سرش معرکه و جنگ با اسرائیل که حضرت پیروز می شود و اسرائیل را نابود می کند و حضرت(ع) وارد قدس هم می شوند.

ما روایاتی داریم که حضرت در آن جا کتاب های توراتی از کوه های فلسطین برای یهودی ها می آوردند و می‌خواندند و جمع کثیری مسلمان می شوند و غربی ها تکان می خورند، وقتی که می بینند، یک دفعه در هشت ماه این حرکت سریع امام (ع) تمام کشورهای عربی و قدس را تصرف کرده، شروع به جنگ با حضرت می‌کنند، آن وقت در آن مقطع، حضرت عیسی(ع) نازل می شود و صلح بین غرب و امام مهدی(ع) برقرار می‌کند و تا هفت سال این صلح پایدار می ماند.

* ظاهرا بعضی منابع این طور نوشته اند که بر اساس مکاشفه یوحنا، «آرماگدون» بین سپاهیان مسیح و ضد مسیح روی خواهد داد، این مطلب چقدر صحت دارد؟

نه؛ این مطلب درست نیست این ها را یهودی ها می گویند؛ اولا یهودی ها اعتقاد به حضرت مسیح ندارند و به حضرت مریم تهمت زدند و می گویند: مسیح دجال و دروغ گو است، (ولی) ما به مسیح اعتقاد داریم و در جنگ «آرماگدون»، غربی ها به اسرائیلی‌ها کمک می‌کنند و بعد از هفت سال از صلح ، آن ها صلح را نقض می‌کنند و به مسلمین حمله می‌کنند؛ جنگ وسیعی از ساحل سوریه و ترکیه و فلسطین با امام زمان(عج) صورت می گیرد.

* یکی از مسائلی که در متون دینی آمده، مسائلی مثل دجال، ظهور سفیانی، یا ظهور سید حسنی و امثال این موارد است در این خصوص توضیح دهید؟

تفاوت هایی بین این موارد هست؛ دجال، حتما بعد از ظهور حضرت است نه قبلش، سنی ها، (قضیه دجال را) همراه ظهور و قبل از ظهور می‌دانند، ولی روایات اهل بیت(ع) بعد از ظهور می دانند، مثل حرکت ضد انقلابی و ضد امام(ع) است.

ولی ماجرای سفیانی قبل از ظهور امام است، تقریبا شش یا هفت ماه قبل از ظهور حضرت، که حاکم سوریه در آن وقت طرفدار اسرائیل و غربی هاست.

درباره سید حسنی نیز در روایت داریم که یک سید حسنی در عراق می آید که ابتداء ادعا می کند من مهدی هستم و بعدا بر می گردد و تسلیم امام زمان(عج) می‌گردد و یک سید حسنی نیز داریم که او همان کسی است که پرچم ایران، را به دست امام می دهد و «سید خراسانی» در روایت را با همان سید حسنی ایران تطبیق می‌دهند.

* لطفا منابع را معرفی بفرمائید؟

منابع آن زیاد است، همانطور که گفتم در کتاب عصر الظهور و معجم الاحادیث امام مهدی‌(عج) منابع آنها ذکر شده و علاقه‌مندان می توانند جزئیات را در آنجا بخوانند.

* در موضوع علامت های قطعی آخرالزمان در روایات چندین علامت شمرده شده است و سؤالی که هست این که به اعتقاد شما چه تعداد از این علائم تحقق پیدا کرده است؟

به اعتقاد من، فقط علامت های قریب مانده است، و بقیه علامت ها محقق شده است، یک سری علامت هایی داریم، مانند، علامت‌هایی در حجاز که خلاء سیاسی در حجاز به وجود می آید ، حاکم یمن هنوز نیامده، سفیانی حاکم سوریه هنوز نیامده، ندای آسمانی که در ماه مبارک رمضان سال قبل از ظهور حضرت شنیده می‌شود، که این علائم در مدت یک سال، دوسال و کمتر از دوسال اتفاق می‌افتد.

* پیشگویی هایی که غربی ها در خصوص وقت ظهور یا پایان زمان انجام داده اند، تا چه حد قابل اعتماد است؟ و بر چه اساسی این پیشگویی ها را انجام می دهند؟

پیشگویی های این ها به نفع اسرائیل هست، فیلم، نوسترآداموس را در هالیوود ساختند و گفتند که امام زمان(عج) ظاهر می شود، لذا غربی ها با اسرائیلی ها و روس‌ها هماهنگ شدند و گفتند که خطر مسلمین برای ما زیاد هست و باید به اسرائیل کمک کنیم و طرح‌های مختلفی ارائه دادند، و یکی از آنها این فیلم‌ها بود که قابل اعتماد نیست، معمولا این ها قصد دارند، عقاید مردم را به نفع رژیم صهیونیستی متزلزل کنند.

* یعنی هیچ مبنای علمی خاصی در این مورد ندارند؟

ابدا

* اما ایشان این پیشگوئی ها را مستند به کتب دینی خودشان کرده اند؟

دروغ می‌گویند، این ها، این مطالب را به رسانه های گروهی دنیا ارائه می دهند تا به اهداف شوم خود برسند.

* بر اساس نوع و شکل فتنه هایی که در آخر الزمان تحقق پیدا می‌کند چه روایات و متون دینی نقل شده است؟

فتنه های متعدد(صورت می گیرد) ولی بزرگترین فتنه ها، فتنه غربی هاست، تسلط غربی ها بر بلاد مسلمین، فتنه های بلاد شام، فلسطین ،فتنه یهود، ولی باز تاکید می‌کنم بزرگترین فتنه ها، فتنه غربی ها و یهود علیه مسلمین است و در مسلمین هم دو خط است؛ یکی خطی که به طرف امام مهدی(ع) حرکت می کند و خطی که با یهودی ها و غربی ها همراه می شود.

و این فتنه داخل خانه‌های مسلمین می‌شود و اختلاف شدید بین مسلمین ایجاد می کند و نواصب با غربی ها و یهودی ها هماهنگ می‌شوند و علیه طرفداران امام مهدی(ع) وارد عمل می‌شوند.

* راهکارهایی که در توسعه فرهنگ مهدویت ، راهگشا است را بیان فرمایید؟

باید از رسانه های گروهی استفاده کنیم و ایران مسئولیت خاصی در این عرصه دارد و روایت هایی داریم که قبل از ظهور، علم از قم به سراسر دنیا می رسد، مسئولیت شیعیان، مخصوصا ایرانیانی که فرهنگ مهدویت را به دنیا معرفی می کنند، بسیار است و الحمدلله الآن دنیا استقبال می کند.

متأسفانه ماهواره های شیعی به زبان های خارجی کم داریم، هم اکنون ماهواره‌های دینی به زبان فارسی کم داریم تا برسد به زبان انگلیسی و عربی و زبان های دیگر دنیا و به اعتقاد من، صدها ماهواره برای تبلیغ تشیع و علوم اهل البیت(ع) و فرهنگ مهدویت در دنیا لازم هست.

* توصیه هایی که به منتظران حضرت می توانید داشته باشید، اشاره ای کنید؟

باید تصوری که از حضرت و ظهور حضرت داشته باشیم، تصور علمی و منطقی باشد؛ اولا-تصحیح تصور از حرکت امام و اهداف حرکت امام و شخصیت امام زمان(عج) که در این زمینه خلل و اشکالاتی هست؛ چون نوع تصورات یا ساده لوحانه و یا علمی نیست، باید فرهنگ مهدویت به صورت منطقی علمی و حساب شده ترویج شود و روش مخاطب قرار دادن دیگران به فرهنگ مهدویت را بدانند.

* علم به نشانه های ظهور و شناخت آن ها چه فایده هایی برای منتظران آن حضرت دارد؟

فایده های مهمی دارد، این روش از زمان حضرت آدم(ع) و نوح(ع)  و ابراهیم(ع) و موسی(ع) و عیسی(ع) بوده، که نشانه های پیامبر و رسول بعد از خود را برای مؤمنین بازگو کرده اند که این موجب رسوخ ایمان در دل مومنین است این کار باید بشود- و این امر برای تقویت اعتقادی مردم مفید هست و برای فهم برخورد با خطوط مختلف فکری، سیاسی و... دنیا نیز کاربرد دارد

با تشکر از این که وقت خود را در اختیار ما گذاشته اید.

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٠

به گزارش آینده روشن، به همت موسسه علمی - فرهنگی زنان منتظر وبا همکاری نهادهای فرهنگی وبانوان مهدوی ، دوهمایش تحت عنوان « زن ، انتظار ، رسالت مندی » درشهرهای قم و تهران برگزار گردید .

در همایش اول  باهمکاری واحد خواهران معاونت فرهنگی جمکران ، استانداری قم وبسیج خواهران سپاه علی ابن ابیطالب ، درمسجد مقدس جمکران برگزارگردید ، حجت الاسلام والمسلمین میرباقری به تبیین جایگاه ورسالت های زن منتظر پرداختند . دراین برنامه که با استقبال زنان منتظر روبرو گردید ، ضمن برپایی نمایشگاهی با موضوع زن و انتظار، مراسم قرعه کشی نیز در پایان همایش از میان کسانی که به پاسخنامه ها پاسخ صحیح داده اند، برگزار شد.

همچنین در همایش دوم که در سالن همایش برج آزادی (میدان آزادی) در تهران به همت مؤسسه زنان منتظر و با مشارکت جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش و خدمتگزار برپا گردید، آقایان دکتر رحیم پورازغدی و ابراهیم شفیعی سروستانی به تبیین ویژگی های دوران ظهور و نقش بانوان در زمینه سازی آن پرداختند. در این همایش که با حضور بانوان مهدی جوی تهرانی برگزار گردید، از فعالان عرصه زن و مهدویت تقدیر شد و بخش دیگری از قرعه کشی مسابقه کتابخوانی «زن، انتظار، رسالت مندی» در آن صورت پذیرفت. اسامی فعالین عرصه زن و مهدویت که در این همایش از آنان با اهدای لوح سپاس و هدایایی، تقدیر به عمل آمد:

۱ . سرکارخانم فریبا سوری
۲ . سرکارخانم اصلانی
۳ . سرکارخانم معین الاسلام
۴ . سرکارخانم طاهرخانی
۵ . سرکارخانم ربیعی
۶ . سرکارخانم زنگنه
۷ . سرکارخانم نصرآبادی
۸ . سرکارخانم روشنایی

اسامی برندگان مرحله اول قرعه کشی مسابقه کتابخوانی «زن، انتظار، رسالت مندی» بدین شرح اند:

( مرحله دوم قرعه کشی درعید سعید فطرانجام خواهد شد. ضمنا زمان ونحوه ارسال هدایا درتماس تلفنی بابرندگان مسابقه ، اعلام خواهد شد.)

لیست زیر بر اساس نام، نام خانوادگی، نام پدر(در برخی موارد ذکر نشده است)، شهر،  هدیه، مرتب شده است:

رویا مقامی فر خراسان شمالی کمک هزینه حج عمره
مریم جوان اصفهان کمک هزینه حج عمره
سیده فاطمه حاجی حکیمی نره ای تهران کمک هزینه حج عمره
منصوره نصیری کرمان کمک هزینه حج عمره
سمیه پیله ور طاهری اصفهان کمک هزینه سفر به عتبات عالیات
سمیه اکبری خراسان شمالی کمک هزینه سفر به عتبات عالیات
فرحناز درگاهی تهران کمک هزینه سفر به عتبات عالیات
صدیقه کلایی مازندران کمک هزینه سفر به عتبات عالیات
اعظم اسداللهی سیدهاشم قم کمک هزینه سفر به عتبات عالیات
صغری احمدلو تهران کمک هزینه سفر به سوریه
طیبه مرادی خراسان رضوی کمک هزینه سفر به سوریه
ناهید مرادی خراسان شمالی کمک هزینه سفر به سوریه
عفت صابری حسن آباد خراسان رضوی کمک هزینه سفر به سوریه
فاطمه فردوسی محمد قم کمک هزینه سفر به سوریه
طیبه عرب علمری سمنان کمک هزینه سفر به مشهد مقدس
سوده علی محمدی تهران کمک هزینه سفر به مشهد مقدس
زهرا جلالی نسب خراسان رضوی کمک هزینه سفر به مشهد مقدس
افسانه شهبازی کرمانشاه کمک هزینه سفر به مشهد مقدس
کبری رستمی محسن قم کمک هزینه سفر به مشهد مقدس
نفیسه برهانی علی قم کمک هزینه سفر به مشهد مقدس
اعظم حسین زاده تقی قم ربع سکه بهار آزادی
ریحانه موسوی سیدمحمد قم ربع سکه بهار آزادی
شبنم موسوی سیدعباس قم ربع سکه بهار آزادی
ندا علاقه مند تهران ربع سکه بهار آزادی
اعظم نجفی حائری قم ربع سکه بهار آزادی
نرگس مرتضوی تهران ربع سکه بهار آزادی
رقیه یزدانی خراسان شمالی ربع سکه بهار آزادی
فاطمه قربانی سمنان ربع سکه بهار آزادی
حوریه شمس آبادی حا خراسان رضوی ربع سکه بهار آزادی
نرگس حاجی عزیزی تهران ربع سکه بهار آزادی
نجمه عرب مختاری حجت ا... قم دوربین دیجیتال
معصومه جوانمرد صفر قم دوربین دیجیتال
زهرا محمدی چشمه چنار سید آیت اله کهکیلویه وبویراحمد دوربین دیجیتال
سیده لیلا شاه چراغ سید جلال سمنان دوربین دیجیتال
حاجیه تقی زاده خانیر هاشم آذربایجان شرقی دوربین دیجیتال
زهرا سادات موسوی سیداحمد خراسان شمالی دوربین دیجیتال
فاطمه شنبه ده بالایی علی اکبر ایلام نوت بوک
طاهره کاشفی محمد تهران اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
زهرا رستمی گرجایی مراد تهران اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
اشرف شهیدی آیت اله زنجان اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
نیره سادات مرتضویی وشنوه یی قم اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
راحله نباتی حکمعلی زنجان اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
صغری مولوی حسین خراسان شمالی اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
مرضیه احمدی احمدعلی فارس اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
سمیه خاتون میری کاظم خراسان رضوی اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
زهرا آمره ایی حسین قلی قم اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
زهرا ثقفی محمد رضا قم اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
صغری کیانی محمدرضا مازندران اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
حمیده زهرا فانی جوادالحسن قم اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
زکیه سیمانخانی رضا ایلام اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
زینب سنایی پور محمد چهارمحال وبختیاری اشتراک یک ساله محصولات آینده روشن ( مجله های : ملیکا ، ماهک ، انتظارنوجوان ، ساعت صفرومشرق موعود)
عاطفه شکری محمد علی مازندارن اشتراک یک ساله مجله امان
لیلا رضایی قاسم تهران اشتراک یک ساله مجله امان
مرضیه ربیع زاده عباس اصفهان اشتراک یک ساله مجله امان
فهیمه محمدی پاسبان حسین علی خراسان رضوی اشتراک یک ساله مجله امان
زینب عمرانی فرامرز مازندران اشتراک یک ساله مجله امان

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با موسسه علمی - فرهنگی زنان منتظر تماس حاصل نمایند: تلفن ۷۷۴۳۲۱۹ - ۰۲۵۱

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۱:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۱٠

آیت‌الله علم الهدی هشدار داد
شبهه‌های جدید درباره امام زمان(عج)
استاد حوزه علمیه گفت: با وجود افسانه خواندن مسئله امام زمان(عج) از سوی دشمنان دین و افراد منحرف، وظیفه داریم تا رویکردی عقلانی را وارد این حوزه کرده و روی آن به طور گسترده و عمیق کار نماییم.

به گزارش خبرنگار اعزامی مرکز خبر حوزه به مشهد، آیت الله علم الهدی عصر امروز، در مراسم اختتامیه ستاد بزرگداشت دهه مهدویت که به همت هیئت و کانون خادم الرضا(ع) قم برگزار شد، با تأکید بر اهمیت مسئله مهدویت، اظهار داشت: متأسفانه امروز عده ای که در اصل،دشمنی با دین اسلام و فرهنگ غنی تشیع را دارند، با بیان این که هیچ انسانی نمی تواند بیش از هزارسال عمر کند، در صددند مسئله امام زمان(عج) را نوعی افسانه قلمداد کنند.

وی تأکید کرد: اگر این شبهه نوین که امام زمان(عج) را افسانه می خواند، حل نشود، موفق به اجرای دقیق مسئله فرج و کمک به آن نخواهیم شد.

امام جمعه مشهد، تصریح کرد: وظیفه شیعیان و منتظران برای مبارزه با این شبهه نوینی که توسط افراد منحرف مطرح شده است، این است که با تبلیغات گسترده و البته اصولی، این مسئله را جا بیاندازیم که امام زمان(عج) زنده و منتظر آن روزی است که به امر خداوند متعال ظهور نماید.

وی ادامه داد: ما به عنوان شیعیان و منتظران امام مهدی(عج)، باید با اصلاح رفتار خویش و تلاش برای اصلاح جامعه، مقدمات ظهور ایشان را فراهم آورده و علاوه بر آن همواره در تبیین فرهنگ مهدویت برای افرادی که با این فرهنگ امید بخش به درستی آشنایی ندارند، تلاش نماییم.

آیت الله علم الهدی، گفت: همانگونه که شیعیان واقعی در واقعه کربلاء دعوت امام حسین(ع) را لبیک گفتند و به یاری ایشان برخاستند، منتظران واقعی امروز نیز وظیفه دارند، که با اصلاح خویش به یاری امام زمان خویش بیاندیشند و هرلحظه آماده جان فشانی در راه مقدس ایشان باشند.

وی با بیان این که رویکرد شیعیان و منتظران امام زمان(عج) باید در مسئله مهدویت تغییر پیدا کند، گفت: امام زمان(عج) هر لحظه آماده فراهم شدن شرایط جهانی برای امر مقدس ظهور است و به همین دلیل شیعیان و منتظران واقعی وظیفه دارند تا با خودسازی، در حد توان خود شرایط ظهور ایشان را فراهم آورند.

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٩

أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یُتْرَکُوا أَن یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ؛ آیا مردم پنداشتند که وقتی گفتند ایمان آوردیم، رها می شوند، و آزموده نمی شوند؟ 1
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند:
این مردم ناگزیر، در امتحانی باید بیفتند تا پس از پیامبران خود آزموده شوند، برای آنکه راستگو از دروغگو شناخته شود. 2
و در روایت دیگر آمده است:
مردم، آزموده می شوند، همان سان که طلا آزموده می شود. و خالص می شوند، همان گونه طلا خالص می گردد. 3 امام صادق علیه السلام فرمودند:
همان گونه که خداوند، مرگ مردم را قبل از فرا رسیدن زمان آن می داند، کسانی را که جهاد می کنند، از آنها که اهل جهاد نیستند، باز می شناسد، حتی قبل از خلفت ایشان در این جهان.4

پس این آزمون برای چیست؟

این آزمون برای آن است که هر فردی با قدرت و اختیار موهبتی الهی، در میان امواج سهمگین روزگار، دست و پا بزند، و گوهر وجود هر کس در این میان شکوفا شود. تا در آن روزی که امام عصر عجل الله تعالی فرجه پای در رکاب می نهد، کسی به حضرتش اعتراض نکند که چرا به فلان شحص امتیاز دادی و به من چنان امتیاز ندادی؟!
این حقیقت والا، همان انتظار است که بر اساس آن آزمایش صورت می گیرد. در برخی زمانها، شدت این امتحان بیشتر است، که زمان غیبت، یکی از آن زمانها است.
در این دوره، عده ای در بوته آزمایش الهی، با تمام سختی ها ایمانشان را نگاه می دارند. اما این افراد، قلیل و اندک شمارند.
امام صادق علیه السلام فرمودند:
به خدا قسم، آنچه چشم انتظار آن هستید،( امر ظهور امام عصر علیه السلام) واقع نمی شود، تا اینکه از هم جدا شوید و آزمایش گردید. و باقی نمی مانند، مگر عده ای بسیار اندک … 5
جمعی فراوان، در مقابل فتنه ها و سختی های دوران غیبت، یک یک از دین الهی خارج می شوند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
گاه فرد در حال ایمان صبح می کند، و در حال کفر روز را به شب می رساند. و گاه در حال ایمان شب می کند، و در حال کفر به صبح می رسد! بعضی از شما، دین خود را به متاعی اندک از حطام دنیا می فروشند.6
امروز به یاد او سخن می گویم
شادم همه جا که ردّ پایش جویم
فردا، چه کنم اگر ورق برگردد
لطفی! که تمام عمر، راهش پویم
فتنه های زمان غیبت امام عصر ارواحنا فداه، بسیار خطرناک و سهمگین هستند، امیرالمومنین علیه السلام در این مورد می فرمایند:
نشانه ی آن، هنگامی است که مردم نماز را بمیرانند، امانت را ضایع کنند، دروغ را جایز شمارند، ربا بخورند، رشوه بگیرند، بناهای محکم و مرتفع بسازند، دین را برای دنیا بفروشند، سفیهان را به کار گیرند،... از خویشان خود ببُرند، از هوای نفس پیروی کنند، خونها را سبک شمارند، شهادت های دروغ آشکار شود، فحشا معمول گردد، بهتان و گناه و سرکشی رایج گردد.7
در چنین زمانی اشیت که باید:
- در مقابل سختی ها، صبر پیشه کنیم.
- خود را به ریسمان محکم الهی( امام عصر علیه السلام) پیوند دهیم.
- همواره در حال دعا و راز و نیاز با آن بزرگ باشیم.
- پیوسته، از ایشان بخواهیم که ما را در راه هدایت خویش نگاه دارد، و فرجامی نیکو به عمرمان بخشد.
- عاجزانه بخواهیم که ما را از مهالک خطرناک آخرالزّمان در امان بدارند، و در پایداری و حفظ دینمان، قدم ثابت به ما عطا فرمایند.
بدانیم که اگر در حفظ دینمان بکوشیم و بر سختی های دوران غیبت صبر کنیم؛ امید است چنان که خدای عزوجل می فرماید: به بهشت پروردگار داخل شویم، و از نعمت های جاودانی و بی زوال آن بهره گیریم. 8

پی نوشت :

1. عنکبوت/۱
2. تفسیر شریف لاهیجی، ج3، ص 505.
3. بحار الانوار، ج52، ص115، ح35
4. تفسیر کنزالدفائق، ج3، ص232.
5. بحار الانوار، ج52، ص113، ح24
6. الزام الناصب، ص 64و182و195. منتخب الاثر، ص425
7. الزام الناصب، ص 180
8. آل عمران142

برگرفته از کتاب درس نامه انتظار
منبع: http://mehrebikaran.blogfa.com

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٩

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی
همواره با امام عصر‌(عج) تجدید عهد نماییم
حضرت آیت‌الله صافی، در پیامی با اشاره به ضرورت امام شناسی، خاطرنشان کرده اند: همگان باید همواره عهد خود به امام عصر (عج) را تجدید و شدت انتظار و اشتیاق به ظهور آن حضرت و روز موعود و نجات و خلاصی بشر آشکار سازد.

به گزارش مرکز خبر حوزه، مشروح پیام این مرجع تقلید به همایش دعا و نیایش برای تعجیل فرج و تجلیل از کتاب ارزنده و مهدوی « مکیال المکارم»، بدین شرح تقدیم مهدی یاوران ارجمند می‌گردد.  

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی: « وَقَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ» (غافر/60)

هویت حقیقی مخلوق و ممکن الوجود، فقر و نیاز به خالق و واجب الوجود جلّت اسماءه و عظمت آلأوه می‌باشد و کمال انسان نیایش و احساس و التفات به این فقر و اظهار حاجت و اعتراف به این هویت است. انسان هر چه بیشتر در این وادی سیر نماید و در خودشناسی و خداشناسی مراتب بالاتری را کسب کند و این نیاز ذاتی خود را به خالق خویش و بی‌نیازی او عز اسمه را در پرتو معرفت صفات جلالیه و جمالیة او بیشتر درک نماید مقامش اعلی و ارفع می‌شود:

به پیش آنکه بی‌پیوند و خویش است

هر آن را معرفت بیش است پیش است

شخص اول ممکنات، حضرت خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله و اهل بیت آن حضرت صلوات الله علیهم اجمعین در این احساس فقر و نیاز به خدای بی‌نیاز بالاترین درجات را حائز بودند و رمز اشرفیت و برتری آنها بر همه حتی ملائکه مقرب همین درک و احساس است. الذ لذائذ برای آن بزرگواران جلوس بر بساط عبودیت و اظهار فقر به درگاه الهی وعرض نیایش و نیاز و طلب حاجات و دعا است که حضوری برای انسان بالاتر از آن نیست بلکه حضور و لقاء و اتصال به عالم غیب و غیبِ عالم، همه همین و در همین است و مقامات و درجات معنوی و اصطفاء و اجتباء به این حاصل می‌شود. از آیة شریفه‌ای که تلاوت شد این معنای بالا و بلند استفاده می‌شود که دعا و درخواست و طلب حاجت عین عبادت و عبودیت و پرستش است و ترک دعا و نیایش، استکبار از پرستش و عبادت و هاویة سقوط است و چنانکه در حدیث شریف است «و الدعاء مخ‌ّ العبادة» خواندن خدا و یا الله و یارزاق و یا شافی و یا غفار و ... گفتن اصل نیایش و مغز پرستش است. این حال توجه به خدا چنانکه در قرآن مجید به آن اشاره شده است در حال بروز حوادث و نزول بلیات و شدائد که انسان از همه وسایل نجات ناامید می‌شود و برای کسانی که غافل از این معانی هستند نیز حاصل می‌شود.

قال الله تعالی:

«وَإِذَا أَنْعَمْنَا عَلَى الْإِنسَانِ أَعْرَضَ وَنَأى بِجَانِبِهِ وَإِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ فَذُو دُعَاء عَرِیضٍ»

این معنی را بر حسب روایت، حضرت کشّاف حقائق، امام صادق علیه السلام در جواب شخصی که از آن حضرت دربارة خدا سؤال نمود بیان فرمودند:

«هل رکبت سفینة قط؟»

آیا تاکنون سوار کشتی شده‌ای؟

ـ سائل: بلی شده‌ام.

ـ امام علیه السلام: آیا اتفاق افتاده است که کشتی‌ای که بر آن سوار بودی شکسته شده باشد و هیچ وسیلة ظاهری برای نجات تو نباشد و در معرض خطر قطعی گرفتار باشی؟

ـ سائل: اتفاق افتاده است.

ـ امام علیه السلام: آیا در این حال هولناک، خطرناک دل تو متوجه شده است که کسی هست که قادر بر نجات از این خطر و هلاکت باشد؟

ـ سائل: بلی همین گونه شده است.

امام علیه السلام: آن کس، خداوند متعال است که توانا بر نجات دادن است هنگامی که نجات دهنده‌ای نیست و فریادرس است هنگامی که فریادرسی نیست.

خداوندی که بی‌قرن و عدیل است

وجود او نه محتاج دلیل است

اگر از شبهه دل را پاک سازی

در اثباتش ز برهان بی‌نیازی

اگر افتی به دام ابتلایی

به جز او از که می‌خواهی رهایی؟

ندارد چون خرد در او تأمل

چرا افتی پی دور و تسلسل؟

راجع به فضیلت دعا همین بس که در روایت است که از امام علیه السلام در مورد فضیلت قرائت قرآن و دعا سؤال شد به این صورت که دو نفر نماز خواندند: یکی در نماز، بیشتر قرآن تلاوت کرد و دیگری بیشتر دعا خواند؛ کدام افضل است؟ فرمود: هر دو فضیلت دارند. سائل بار دیگر از فضیلت سؤال کرد. امام علیه‌السلام از فضلیت نمازی که در آن دعا بیشتر خوانده شده بود خبر داد و فرمود:

«هی و الله افضل هی و الله العبادة»

با توجه به این دستور ولایی معلوم می‌شود که در ارتباط با عرض ادب و بندگی به پیشگاه اقدس حضرت بقیة الله مولانا المهدی ارواحنا العالمین له الفدا نیز، دعا برای آن حضرت و برای تعجیل در فرج و برآمدن حوائج آن حضرت از نیایش‌ها و دعاهایی کثیر بالبرکات است و از اینکه شخص، حاجات خود را بخواهد به مراتب بالاتر و ثوابش بیشتر است.

این همایش که برای تشویق همگان به دعا برای آن حضرت و نیایش و التماس و تضرع به درگاه الهی برای تعجیل در امر فرج آن یگانة دوران و صاحب زمان است همایش عظیم و دارای منزلتی جلیل است و به این مناسبت از یکی از بهترین و جامع‌ترین کتاب‌ها در این موضوع کتاب نفیس و شریف «مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم علیه السلام» تالیف شیعة مخلص و چاکر درگاه حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفدا حضرت آیت الله آقای حاج سید محمد تقی اصفهانی اعلی الله مقامه از کتاب و از مؤلف تجلیل و تقدیر به عمل می‌آید. الحق کتاب در نوع خود بی‌نظیر و نسخة بهترین ارتباط با ناحیة مقدسه و دعا برای آن حضرت است.

سزاوار است همه از آن استفاده نمایند و امام‌شناسی خود را به وسیلة آن تکمیل کنند و با نیایش و دعا برای آن حضرت، همواره عهد خود را تجدید و شدت انتظار و اشتیاقشان را به آن ظهور موفور السرور و روز موعود و روز نجات و خلاصی بشر آشکار سازند.

اللّهم عجل فرجه و سهّل مخرجه

شعبان المعظم 1431

لطف الله صافی

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٧

 مرحوم آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی(ره) از آیات و مراجعی بود که بی واسطه به فیض ملاقات حضرت مهدی، صاحب الزمان ارواحنا له الفداه مشرف شده بود. یکی از آن موارد، قضیه شگرفی است که مرحوم شیخ محمد شریف رازی در جلد اول کتاب گنجینه دانشمندان نقل کرده است.

او می نویسد:
علامه حاج سید محمد حسن میرجهانی طباطبایی، صاحب تألیفات مفید که از خواص اصحاب ایشان بودند حکایت کرده اند که:
« یکی از علمای زیدیه به نام سید بحرالعلوم یمنی وجود حضرت ولی عصر علیه السلام را انکار می کرد و با علما و مراجع شیعه آن روز مکاتبه کرده و برای اثبات وجود و حیات آن حضرت برهان می خواست و آقایان از کتب اخبار و تواریخ عامه و خاصه اقامه دلیل می کردند؛ ولی وی قانع نمی شد و می گفت: من هم این کتب را دیده ام.

تا اینکه برای مرحوم آیت الله اصفهانی نامه نوشت و جواب قاطعی خواست. سید در جواب مرقوم فرمود: جواب شما را باید مشافهتاً بدهم، شما طی سفری به نجف مشرف شوید.
آن سید یمنی با فرزندش سید ابراهیم و چند تن از مریدان خاصش، به نجف اشرف مشرف و همه علما از جمله مرحوم آیت الله اصفهانی از وی دیدن کردند. سید یمنی عرض کردند من روی دعوت شما، به این مسافرت آمدم، جوابی که وعده فرمودید بدهید. ایشان فرمودند: شب بعد به منزل من بیایید.

شب بعد به منزل آسید ابوالحسن آمدند و پس از صرف شام و رفتن اکثر میهمانها و گذشتن نیمی از شب، نوکر خود، مشهدی حسین چراغدار را طلبیده و فرمودند: به سید یمنی و فرزندش بگویید بیایند و ما تا درب منزل رفتیم به ما فرمودند: شما نیایید و خود به اتفاق سید و فرزندش رفتند و ما ندانستیم کجا رفتند.
تا روز بعد که سید ابراهیم یمنی، فرزند بحرالعلوم مزبور را ملاقات کردم و از جریان شب پرسیدم. گفت: الحمدلله (بحمدالله) ما مستبصر و اثنی عشری شدیم.

 گفتم: چطور؟ گفت: برای اینکه آقای اصفهانی حضرت ولی عصر امام زمان علیه السلام را به پدرم نشان داد. تفصیل آن را پرسیدم.
 گفت: ما از منزل که بیرون آمدیم نمی دانستیم به کجا می رویم؛ تا اینکه از شهر خارج و وارد وادی السلام شده و در وسط وادی جایی بود که آن را مقام مهدی علیه السلام می گفتند.
چراغ را از مشهدی حسین گرفته و خود به اتفاق پدرم و من وارد آن محیط شدیم. پس آقای اصفهانی خود از چاه آنجا، آب کشیده و وضو تجدید کرد و ما به عمل او می خندیدیم؛ آنگاه وارد مقام شد و چهار رکعت نماز خواند و کلماتی گفت؛ ناگاه دیدیم آن فضا روشن گردید، پس پدرم را طلبید.
وقتی وارد آن مقام شد طولی نکشید که صدای گریه پدرم بلند شد و صیحه ای زد و بیهوش شد؛ نزدیک رفتم دیدم آقای اصفهانی شانه های پدرم را مالش می دهد تا به هوش آمد و وقتی از آنجا برگشتیم پدرم گفت: حضرت ولی عصر حجه بن الحسن العسکری علیه السلام را مشافهتاً زیارت کردم. و با دیدنش مستبصر و شیعه اثنی عشری شدم. »
سید مزبور بعد از چند روز از نجف اشرف به یمن مراجعت نمود و چهار هزار نفر از مریدان یمنی خود را، شیعه اثنی عشری نمود. »

 

منبع:تشرفات

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٥

* انقلاب ایران، امتداد حرکت انبیاء و مقدمه‏ ظهور امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
انقلاب ما در راه آن هدفى که امام زمان براى تأمین آن هدف مبعوث مى‏شود و ظاهر مى‏شود یک مقدمه‏ى لازم و یک گام بزرگ بوده . ما اگر این گام بزرگ را برنمى‏داشتیم، یقینا ظهور ولى‏عصر ( صلوات الله علیه و عجل الله تعالى فرجه الشریف ) به عقب مى‏افتاد. شما مردم ایران و شما مادران شهید داده و پدران داغدار و افرادى که در طول این مبارزه زحمت کشیدید بدانید ؛ و شما اى امام بزرگوار امت بدانید (که بهتر از همه‏ى ما مى‏دانید) شما موجب پیشرفت حرکت انسانیت به سوى سرمنزل تاریخ و موجب تسریع در ظهور ولى‏عصر ( صلوات الله علیه ) شدید. شما یک قدم این بار را به منزل نزدیکتر کردید. با این انقلاب که مانع را که همان دستگاه و نظام پلید ظلم در این گوشه‏ دنیا بود و سرطان بسیار خطرناک و موذى و آزاردهنده‏اى بود این را کندید و قلع و قمع کردید. (1)انتظار و مهدویت در بیانات مقام معظم رهبری

* جمهورى اسلامى ، نمونه‏ کوچک از حکومت جهانى مهدوى
-------------------------------------------------------------------
جمهورى اسلامى نتیجه‏ى برداشت صحیح از اعتقاد به امام زمان و الگوى کوچکى براى آن حکومت عظیم جهانى است. (2)ادامه مطلب

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٥

امام خمینی(ره):
شما الان تحت نظر خدا و تحت نظر امام زمان (سلام الله علیه) هستید، ملائکه ، شما را مراقبت می کنند، نامه اعمال شما را به امام زمان (علیه السلام) عرضه می دارند.

شاید این وصفی که برای حضرت صاحب (سلام الله علیه) ذکر شده است دنبال همین آیه شریفه که می فرماید که: قل انما اعظکم بواحدة أن تقوموا لله مثنی و فرادی
دنبال همین معنا باشد که همه باید قیام بکنیم، قیام واحد که بالاترین قیام همان آن شخص واحداست و همه قیام ها باید دنبال آن قیام باشد و قیام لله باشد. می گویند والعصر ان الانسان لفی خسر عصر، انسان کامل است، امام زمان (سلام الله علیه) است یعنی عصاره همه موجودات. قسم به عصاره همه موجودات یعنی قسم به  انسان کامل.فرمایشات امام خمینی درباره امام زمان (عج)ادامه مطلب

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٥

تو جهانی و جهانی ز تو خرسند و خموش، به حقیقت که جهان با تو جهان خواهد بود. دادگستر گیتی خبر داد به یاران، که الا روز وصل شه و یاران دوان خواهد بود. چشمه آب حیات و گل و شبنم بی‌دوست، شوره زاریست که بی‌مایه روان خواهد بود. ای خوش آن روز که بانگ خوش" یا زهرا"‌مان، از همه جای جهان درسریان خواهد بود.

صبح بی‌تو رنگ بعد از ظهر یک آدینه دارد
بی‌‌تو حتی مهربانی حالتی از کینه دارد
بی‌تو می‌گویند تعطیل است کار عشقبازی
عشق اما کی خبر از شنبه و آدینه دارد
جغد بر ویرانه می‌خواند به انکار تو اما
خاک این ویرانه‌ها بویی از آن گنجینه دارد
خواستم از رنجش دوری بگویم یادم آمد
عشق با آزار خویشاوندی دیرینه دارد
روی آنم نیست تا در آرزو دستی برآرم
ای خوش آن دستی که رنگ آبرو از پینه دارد
در هوای عاشقان پر می‌کشد با بیقراری
آن کبوتر چاهی زخمی که او در سینه دارد
ناگهان قفل بزرگ تیرگی را می‌گشاید
آنکه در دستش کلید شهر پر آیینه دارد

آقابیا تا زندگی معنا بگیرد، آقابیا تا این شکسته کشتی ما، آرام راه ساحل دریا بگیرد، آقا بیا تا کی دو چشم انتظارم، شب‌های جمعه تا سحر احیا بگیرد...

منبع: شبکه ایران
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٥

  آیت‌الله العظمی لطف‌الله صافی گلپایگانی پیامی به مناسبت دهه مهدویت و کنفرانس فرهنگ عفاف و حجاب صادر کردند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله العظمی لطف‌الله صافی گلپایگانی، ایشان به مناسبت فرارسیدن دهه مهدویت و کنگره فرهنگ عفاف و حجاب پیامی صادر کردند. متن این پیام به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

طوبی للمنتظرین فی غیبته طوبی للصابرین فی محبته

السلام علیکم و رحمة الله

رسید عید و ز دل غبار غم برگرفت

جهان پیر کهن جوانی از سر گرفت

فرح، زمان تا زمان گره ز دل‌ها گشود

زمین، کران تا کران رونق دیگر گرفت

با عرض تبریک و شادباش به مناسبت دهه‌ مبارکه مهدویت و تقدیر و تشکر از خادمان آستان مقدس حضرت بقیة اللّه الاعظم ارواح العالمین له الفدا و برگزارکنندگان «کنفرانس گسترش فرهنگ حجاب و عفاف در عصر انتظار»

عصر انتظار، عصر تمسک به شعائر دین و التزام به عمل به احکام شرع مبین و عصر امتحان و تلخیص است. از شخص منتظر باید جلوه‌های اخلاق قرآنی و آگاهی از معارف وحیانی درخشان و در لمعان باشد. تمدن اسلامی برخاسته و ساخته شده از هدایت‌های این دین حنیف است. شخص منتظر باید حفظ هویت و استقلال اسلامی را همیشه و در هر مناسبت، شعار‌ و افتخار خود بداند. یکی از مشخصات بارزه این امت بزرگ و امت وسط، حجاب بانوان و عدم اختلاط و نظامات حافظ قداست و کرامت بانوان است که هم مردان را به وظایف خاص موظف می‌نماید و هم زنان را ملزم به تکالیف ویژه می‌سازد. این نظامات برای همه مسلمانان فرهنگ است، اصل است، همه باید آن را رعایت نمایند .آیاتی مانند:

وَقَرْنَ فِی بُیُوتِکُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ الْأُولَى،

وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِن وَرَاء حِجَابٍ،

وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ،

فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ،

فرهنگ اسلام است و وحی است که باید در همه امورِ زن و مرد و در همه‌ی روابط، فرهنگ گردد که متاسفانه این فرهنگ به واسطه‌ی غرب‌گرایی و عدم آگاهی از فلسفه‌ی احکام و مقاصد الهی و قرآنی مورد هجوم قرار گرفته و مظاهر جامعه‌ی در کار و شغل از آن فاصله می‌گیرد.

باید فرهنگ حجاب را در معنای گسترده‌ آن بیاموزیم و به آن تعهد داشته باشیم؛ باید بدانیم کرامتی که اسلام برای زن قرار داده است بزرگ‌ترین ارزش اوست؛ خانه‌داری زن، بی‌کاری نیست؛ خانه‌داری افتخار است؛ شریف‌ترین شغل‌ها و جهاد و سیر الی‌الله و از عبادات است دوران‌هایی که زن با همسر دارد همه مشحون به ثواب است و حیات طیبه است و در ارزش‌های حقیقی این دو جنس مکمل یکدیگرند و برای هم مانند لباس و یک واحد کامل انسانی هستند. طی درجات علم و عمل و کسب معالی و مقامات برای هر دو پیش‌بینی شده است و هر دو در کنار هم قرار گرفته‌اند .

إِنَّ الْمُصَّدِّقِینَ وَالْمُصَّدِّقَاتِ وَأَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا یُضَاعَفُ لَهُمْ وَلَهُمْ أَجْرٌ کَرِیمٌ،

إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِینَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِینَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیرًا وَالذَّاکِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا،

در انتظار حضرت بقیة اللّه ارواح العالمین له الفدا بودن، باید از جامعه‌ی منتظر، ظاهر و آشکار باشد؛ شکستن حریم‌های دینی و گرایش به فرهنگ غرب، ضد انتظار و عبور از خط قرمز های قرآنی است. انتظار باید عینیت داشته باشد نه فقط حجاب، بلکه انتظار در همه جا باید ظاهر باشد؛ به خصوص در جراید، صدا و سیما و در همایش‌ها و ...

به طور مثال اگر کسی شخص عالی‌مقام را دعوت کرده باشد و منتظر مقدمش باشد برای پذیرایی او آنچه موجب خشنودی اوست فراهم می‌کند؛ جامعه منتظر هم باید اگر منتظر است، آماده پذیرایی باشد.

از آن یگانه مرد خدایی حضرت مهدی علیه السلام چگونه باید و چگونه می‌خواهیم پذیرایی کنیم و مدعی انتظار باشیم؟ یقیناً با صداقت، با امانت، با برادری، با مروت و ایثار، با علم و معرفت، با تقوا و پرهیزکاری و با التزام به اسلام می‌توانیم منتظر باشیم.

انتظار از شخصی مثل ولی خدا، با گناه، با خیانت، با بی‌تعهدی‌های اخلاقی، با موسیقی و کنسرت و تشویق اهل ملاهی و مناهی هرگز محقق نخواهد شد و جامعه‌ای که این رفتارهای زشت را به اسم هنر و عناوین دیگر ترویج می‌نماید جامعه‌ی منتظرنیست.

امید است ما در ضمن برنامه‌های جشن میلاد و تعظیم دهه مهدویت به این حقایق برسیم و جلوه‌ی انتظار را در همه‌ی برنامه‌ها شایع و ظاهر سازیم. به امید حرکت بیشتر و جامعه‌ای صددرصد مهدوی.

انهم یرونه بعیداً و نریه قریباً

شعبان المعظم 1431

لطف الله صافی

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٥

تقی دژاکام نویسنده وبلاگ «آب و آتش» در پستی با عنوان «ولایت فقیه، مجلس خبرگان و انتظار موعود در نگاه دکتر شریعتی» به انتشار نظر دکتر شریعتی درباره‌ی این سه موضوع پرداخته است.

آنچه در پی می آید، بخشی از سخنرانی دکتر علی شریعتی در تاریخ هشتم آبان سال 1350 است که در حسینه ارشاد ایراد و در کتاب «انتظار؛ مذهب اعتراض» که در پیرامون موضوع مهدویت و تاثیرات معنوی و اجتماعی آن است منتشر شده است.

در این بخش، شریعتی موضوعی را که سال ها بعد در انقلاب اسلامی ایران تحت عنوان «ولایت فقیه» مطرح شد با همان شیوه و ساز و کاری که در قانون اساسی آمده یعنی تشکیل «مجلس خبرگان رهبری» و با همان ظرافت های سیاسی – اجتماعی آن مطرح کرده است.دکتر همچنین در این کنفرانس بدون نام بردن از مرحوم مهندس بازرگان، از کسانی که سعی دارند دین و معنویات آن را با اصول علم تجربی اثبات کنند انتقاد می کند.

در آستانه میلاد مسعود و فرخنده منجی عالم بشریت مهدی موعود "عج"، این مطلب را به نقل از سایت رسمی خبرگزاری برنا نقل می کنم :

ادامه.............ادامه مطلب

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٥

همزمان با میلاد با سعادت منجی عالم بشریت مهدی موعود(عج)، آئین اختتامیه طرح هزاران ختم قرآن کریم امشب پنجم مردادماه در حرم مطهر حضرت محمدهلال‌بن‌علی(ع) و شهر نمونه قرآنی آران‌وبیدگل برگزار می‌شود.

در این مراسم از سوی آستان مقدس حضرت محمد‌هلال‌بن‌علی(ع) به 313 نفر از شرکت‌کنندگان در این طرح جوایز ویژه‌ای همچون کمک هزینه کربلای معلا و مشهر مقدس به همراه تندیس یادمان و قرآن با ترجمه منظوم استاد تشکری آرانی اهدا خواهد شد.

تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، مدیحه‌سرایی «مهدی فخرالدین» و ارائه گزارش برگزاری دهمین دوره طرح هزاران ختم قرآن کریم در آستان مقدس حضرت محمدهلال‌بن‌علی(ع) از دیگر برنامه‌های این مراسم خواهد بود.

پیش از این مراسم، هیئات مذهبی شهرستان آران‌وبیدگل در قالب قافله چشم انتظاران نور پس از عبور از میادین و خیابان های اصلی شهر، حرم مطهر حضرت محمد هلال بن علی (ع) را گلباران خواهند کرد.

همچنین آیین اختتامیه مقدماتی طرح هزاران ختم قرآن کریم همزمان با شب ولادت خجسته قطب عالم امکان حضرت ولی عصر (عج) در حرم مطهر حضرت محمد هلال بن علی (ع) برگزار شد.

در این مراسم که با حضور پر شور زائران و مجاوران حرم مطهر فرزند بلافصل امیرالمیمنین (ع) برگزار شد؛ «مصطفی اصفهان» نفر نخست مسابقات حفظ کل کشور تونس، «مجتبی بیابان‌پور» نفر نخست مسابقات بین‌المللی دانشجویان مسلمان، «میثم امیری» و «مهدی عباسیان» دو تن از قاریان ممتاز استان اصفهان به قرائت جزء دوازدهم قرآن کریم پرداختند.

طرح سراسری هزاران ختم قرآن کریم به همت آستان مقدس حضرت محمدهلال‌بن‌علی (ع) و با همکاری رادیو قرآن به نیت سلامت و تعجیل در ظهور امام زمان (عج) با هدف ترویج فرهنگ قرائت قرآن، تقویت فرهنگ مهدویت و انتظار برای ظهور امام غایب (عج) و فرهنگ‌سازی قرآنی در آداب و سنن خانواده‌های ایرانی در ابتدای شعبان المعظم آغاز و همزمان با سالروز ولادت حضرت صاحب الزمان(عج) پایان یافت.

در طول این مدت زائران و مجاوران حرم حضرت محمدهلال‌بن‌علی(ع) با تقبل تلاوت 14 هزار و یک‌صد جزء قرآن کریم به نیت سلامت و تعجیل در ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) عطر قرآن کریم را در فضای شهر نمونه قرآنی آران‌وبیدگل منتشر کردند.

آستان مقدس حضرت محمدهلال‌بن‌علی (ع) در شهرستان آران‌وبیدگل شمالی‌ترین نقطه استان اصفهان واقع شده است.

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٥

سه‌شنبه گذشته، با بارگذاری پرسش و پاسخ جدیدی در بخش «استفتائات» پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، عکس‌العمل و تحرک رسانه‌ای زیادی از سوی رسانه‌های ضد انقلاب در فضای مجازی صورت گرفت. محور اصلی استفتاء، پاسخ به سوالی در حوزه «ولایت فقیه» بود.

آرایش تخریبی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، این رسانه‌ها، سعی کردند در سه حوزه فعالیت تخریب خودشان را آرایش دهند. ابتدا و بدون توجه به تاریخ پرافتخار مرجعیت شیعه، این استفتاء را بدعتی در احکام صادره از سوی مرجعیت شیعه جلوه دادند.

در سطح دوم سعی کردند که بدون اینکه کوچکترین اشاره‌ای به محور اصلی این استفتاء کنند، تمرکزشان را بر تخریب اصل 109 قانون اساسی -که به بیان ویژگی‌های ولی‌فقیه می‌پردازد- ‌گذارند؛

و در سطح سوم، تلاش کردند آن قسمت از متن استفتاء را که عبارت بود از  «ولایت فقیه، در عصر غیبت شعبه‌اى است از ولایت ائمه اطهار» که به‌صورت تلمیحی به جمله‌ی امام اشاره دارد مورد آماج قرار دهند.
(نک به صحیفه نور جلد 20: صفحه 451 تاریخ 16 دی 1366)

مراقب باشید، مواظب باشید، نمی شود هر کسى را بمجرد یک خطائى یا اشتباهى گفت منافق؛ نمیشود هر کسى را بمجرد اینکه یک کلمه حرفى برخلاف آنچه که من و شما فکر میکنیم، زد، بگوئیم آقا این ضد ولایت فقیه است. در تشخیصها خیلى باید مراقبت کنید.

نکته جالب اینکه برخی از رسانه‌های ضد انقلاب، عکس دیدار نظامیان با فرماندهی کل قوا را ضمیمه متن‌ها و خبرهایشان دراین‌باره کردند که مثلا صفحه به خود حالت خاص بگیرد و بتواند پیام خودش را به مخاطبش القاء کند. برای یک مسئله فقهی و مردمی از عکس نظامی و فضای نظامی استفاده کردند که البته این کار در فضای جنگ روانی و بی‌اخلاقی این رسانه‌ها غیرعادی نیست. مدتی پیش نیز، زمانیکه رهبر انقلاب در دیدار با کارگران پیرامون موضوع هسته‌ای، موضع‌گیری بسیار مهم و شفافی درباره سیاست دیپلماسی ایران کردند، شبکه خبری CNN در خبر آن دیدار -به‌جای عکس دیدار رهبر انقلاب با کارگران- عکس دیدار روحانیون با ایشان را در صفحه‌‌ی خبرش قرار داد. آدرس غلط می‌دهند تا در فضا غبار ایجاد کنند که مخاطب را به اشتباه بیاندازند.

پیام‌های استفتاء

«ولایت فقیه به معناى حاکمیت مجتهد جامع‌الشرایط در عصر غیبت است و شعبه‌اى است از ولایت ائمه اطهار (علیهم السلام) که همان ولایت رسول الله (صلى‌الله علیه وآله) مى‌‌باشد و همین که از دستورات حکومتى ولى امر مسلمین اطاعت کنید نشانگر التزام کامل به آن است.»

متن فوق در پاسخ به استفتائی پیرامون «التزام به ولایت فقیه» بود که در آن استفتاء‌کننده خواسته بود که بداند "چگونه باید عمل نماییم تا بدانیم که به جانشین بر حق آقا امام زمان (عج) اعتقاد و التزام کامل داریم؟"

» برای مطالعه بیشتر پیرامون نظرات فقهی رهبر انقلاب درباره ولایت فقیه این آدرس را ببینید:
http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=1&tid=8‏

چه چیزی سبب شد که دشمن به تکاپو بیافتد و سعی کند آب را گل‌آلود کند؟ چه پیامی در این استفتاء وجود داشت که این گروه را نگران کرد؟ چه نتایجی در انتشار این مطلب بود که رسانه‌های غیرخودی این چنین با این مطلب برخورد کردند؟

برای پاسخ به این سوال باید توجه داشت که این استفتاء، استمرار سیره و سلوک سیاسی رهبر انقلاب اسلامی از منظر فقهی بود. این مطالب در طول یک‌سال اخیر بارها به‌صورت علنی مطرح شده بود. آنجا که ایشان در شهریور داغ سال 88، در نماز جمعه ماه رمضان، سخن از استرات‍ژی جذب حداکثری و دفع حداقلی نظام  به میان آوردند و بعد، این بیان، بارها از سوی ایشان مطرح شد و پیگیری‌ شد و عمل شد تا در دیدار بسیجیان سراسر کشور، هنگامی که در پایان یکی از فرازهای بیانات معظم‌له، جمعیت شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه سر دادند، ایشان فرمودند:

«مراقب باشید، مواظب باشید، نمیشود هر کسى را بمجرد یک خطائى یا اشتباهى گفت منافق؛ نمیشود هر کسى را بمجرد اینکه یک کلمه حرفى برخلاف آنچه که من و شما فکر میکنیم، زد، بگوئیم آقا این ضد ولایت فقیه است. در تشخیصها خیلى باید مراقبت کنید. من تأکیدم به شما جوانان عزیز، فرزندان عزیز خود من، جوانان پرشور این کشور در سرتاسر میهن عزیز، همین است. انگیزه‌ها با شدت، با قوّت، با ایمان کامل، با امید کامل به آینده حفظ بشود؛ اما در تشخیصها و در مصداقهاى مختلف دقت بشود. بی‌دقتى در مصداقها، گاهى اوقات ضررها و لطمات بزرگى خواهد زد.»

و در همان دیدار ایشان به خط اساسی دشمن در جبهه جنگ نرم اشاره کردند که «یکى از ابزارها در جنگ نرم این است که مردم را در یک جامعه نسبت به یکدیگر بدبین کنند، بددل کنند، اختلاف ایجاد کنند... بعد در میانه، عناصر دست‌آموزِ مغرضِ معاند را به کارهاى خلاف وادار کنند و مسئولین کشور نتوانند تشخیص بدهند کى بود، چى بود، چه شد. این جزو طرحهاى اساسى است. اینجور کارى را دنبال میکنند.» چهارم آذرماه هشتاد و هشت
پاسخی که در ادامه این استفتاء آمده است شعاع دایره خودی‌ها را بلندتر و کشیده‌تر می‌کند. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی، درواقع تعیین ضابطه‌ای برای احراز التزام به ولایت فقیه بود که پیش از این و در این حد از شفافیت مطرح نشده بود.

مجهولات، معلوم می‌شوند

مجهولات، معلوم می‌شوند؛ علت دستپاچگی و سراسیمگی ضد انقلاب هم معلوم می‌شود. آن‌ها انسجام مردم و جامعه را نمی‌خواهند. پس از هر امکانی برای رسیدن به هدفشان نیز بهره می‌برند. تجربه انقلاب اسلامی در جنگ سخت نیز همین را می‌گوید. زمانیکه غفلت کردیم دشمن بهترین پیروزی‌هایمان را به تلخ‌ترین شکست‌ها تبدیل کرد، یا تا آنجا که توانست شیرینی پیروزی را به کام‌مان تلخ کرد.

ن

اینجا هم رسانه‌های دشمن سعی کردند یکی از مهم‌ترین راهبردها و فرصت‌های وحدت‌بخش ما را تبدیل به یک تهدید تفرقه‌ساز کنند. پاسخی که در ادامه این استفتاء آمده است شعاع دایره خودی‌ها را بلندتر و کشیده‌تر می‌کند. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی، درواقع تعیین ضابطه‌ای برای احراز التزام به ولایت فقیه بود که پیش از این و در این حد از شفافیت مطرح نشده بود. در این پاسخ میان نظرات و دیدگاه‌های ولی فقیه که طبعا عرصه‌های گوناگون و مختلفی را شامل می‌شود تنها آنچه در قالب «دستور حکومتی» صادر می‌شود، معیار التزام به ولایت فقیه تلقی می‌شود و این با توجه به قانون اساسی یعنی، حضور و فعالیت تعداد زیادی از بازیگران و کنشگران در فضای سیاسی. و دشمن به خیال خود می‌خواهد با هو و جنجال رسانه‌ای، کاری کند که حرف‌ها شنیده نشود و یا ناقص و تحریف شده به گوش مردم برسد اما:

«قضیه ولایت فقیه یک چیزى نیست که مجلس خبرگان ایجاد کرده باشد. ولایت فقیه یک چیزى است که خداى تبارک و تعالى درست کرده است. همان ولایت رسول اللَّه هست. و اینها از ولایت رسول اللَّه هم می‌ترسند! شما بدانید که اگر امام زمان -سلام اللَّه علیه- حالا بیاید، باز این قلمها مخالف‌اند با او. و آنها هم بدانند که قلمهاى آنها نمى‌تواند مسیر ملت ما را منحرف کند. آنها باید بفهمند اینکه ملت ما بیدار شده است، و مسائلى که شما طرح مى‌کنید ملت مى‌فهمد، متوجه مى‌شود، دست و پا نزنید! خودتان را به ملت ملحق کنید.»

صحیفه امام، ج‏10، ص: 309، سخنرانى در جمع مردم و عشایر در قم،  30 مهر 1358 - 30 ذى القعده 1399

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٤

 اعمال شب و روز نیمه شعبان
 وقایع ولادت امام عصر(عج) 
 شیوه برخورد امام با مخالفان و پیروان ادیان!! 
 گزینش یاران زمان(عج) 
 313 یار امام عصر(عج) 
 صفات خاص یاران مهدی(علیه‌السلام) 
 جزو مخالفان حضرت هستیم؟! 
 اوضاع و شرایط آخرالزمان 
 دوران های غیبت امام عصر(عج) 
 مرگ شیطان در زمان ظهور امام عصر(عج) 
 ویژگی های تربیتی انسان منتظر 
 ویژگی های حکومت امام مهدی(عج) 
 تربیت نسل منتظر برای انس با امام زمان(عج) 
 نشانه های ظهور حضرت مهدی(علیه السلام) 
 دلایل غیبت حضرت مهدی علیه السلام 
 پیامک مهدوی 
 زندگی بخشی قیام مهدوی 
 زمزمه احساس 
 نغمه سرور و شادی(مولودی) 
 آخرین ذخیره الهی(مجموعه سخنرانی) 
 بوی انتظار(نماهنگ) 
 طاووس اهل بهشت(مولودی) – فیلم
 باورهای انحرافی در آخرالزمان(فیلم) 
 نامه‌ای به امام عصر(عج) (فیلم) 
 استغاثه به امام عصر(عج) صوتی 
مهدی ستیزی رسانه ای(فیلم)
اعتقاد به منجی در ادایان مختلف(فیلم)
مدعیان دروغین(فیلم)
دروغ در قهقهرا(فیلم)
 سرداب غیبت(فیلم) 
 زیارت حضرت مهدی(علیه‌السلام) - صوتی 
 افطار با زیارت آل یس(صوتی) 
 فلسفه انتظار(صوتی) 
 دعای ندبه با چهار صوت متفاوت 
 مضطر واقعی کیست؟(صوتی) 
 ترانه انتظار 
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٤

باسمه تعالی

«اِنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّلِحُونَ»[1]

آیا شود گذار تو افتد به کوی ما
یک لحظه روی ماه توافتد به روی ما

با آفرینش زن برگ ظریفی به برگ های زرین عالم وجود افزوده شد چرا که زن جلوه ای از جمال و جلال الهی است که باید شناخته می شد؛ این نور الهی از آغاز آفرینش تا کنون، دوران های تلخ و شیرینی را سپری کرده است. اما شیرینی و لذتش در این است که زنان در نهضت جهانی حضرت مهدی 7جایگاه شکوهمندی دارند و در همه مراحل این نهضت حضور فعال خواهند داشت.

نهضت امام زمان 7 و ظهورش آخر خط نیست، بلکه دور جدیدی از تاریخ و جامعه شروع می شود. تازه آن سؤالی که ملائک از روز اول داشتهاند و همه عالم داشتهاند؛ فلسفه خلقت، جامعه، نبوت، رسالت، پاسخ داده می شود. تازه معنای عاشورا چیست و کربلا کجاست؟ آشکار میشود. ظهورش با اجتماع یاران او قرین است؛ اصحاب سختکوشی که با حضور خود فرمان موعود را لبیک گفته، گرد آفتاب وجودش حلقه می­زنند تا در رکاب او وعده الهی را تحقق بخشیده، حاکمیت دولت اهل بیت7را بر جهان بگسترانند.

بقیه در ادامهادامه مطلب

کلمات کلیدی :نقش زنان
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٤

 

 صبح جمعه، بعد از دعای ندبه بود که مسئول واحد فرهنگی مسجد، از بلندگو اعلام کرد: آقایان و خانم‌های هیئت امنای مسجد و واحد فرهنگی، فردا شب بعد از برنامه‌های 13 رجب، جلسة هماهنگی برنامه‌های نیمة شعبان برگزار می‌شود. عدم حضور هر یک از شما به منزلة عدم شرکت در این برنامه‌هاست، بعداً هم جای گله و شکایت ندارد. هر کسی آمد، بسم الله و بعد هم یک صلوات بلند از حاضران جهت تأیید گفته‌هایش گرفت و یا علی مدد!محسن تابنده


صبح جمعه، بعد از دعای ندبه بود که مسئول واحد فرهنگی مسجد، از بلندگو اعلام کرد: آقایان و خانم‌های هیئت امنای مسجد و واحد فرهنگی، فردا شب بعد از برنامه‌های 13 رجب، جلسة هماهنگی برنامه‌های نیمة شعبان برگزار می‌شود. عدم حضور هر یک از شما به منزلة عدم شرکت در این برنامه‌هاست، بعداً هم جای گله و شکایت ندارد. هر کسی آمد، بسم الله و بعد هم یک صلوات بلند از حاضران جهت تأیید گفته‌هایش گرفت و یا علی مدد!

برنامة اعلام شده از سوی مسئول واحد فرهنگی، برنامة هر سالة مسجد ماست و امام جماعت مسجد، این سنّت را پایه‌گذاری کرد تا هم فرصت کافی برای برنامه‌های نیمة شعبان داشته باشیم و هم حضور مردمی فعّال را. دو هفتة پیش هم در مؤسّسة موعود جلسة برنامه‌ریزی برای نیمة شعبان امسال برگزار شد. معمولاً مدیر مؤسّسة ما، استاد شفیعی، هم برنامه‌ریزی نیمة شعبان را در رایزنی با افراد مختلف که دوست دارند در این راه خدمتی کنند، هماهنگ می‌کند. در این صورت برنامه‌های مؤسّسه هم برای این روز ویژه، مردمی و عمومی است تا مردم خودشان بهتر و بیشتر بتوانند عرض ارادتی به مولای عزیزشان داشته باشند. ما هم در این میان کلاف نخی تقدیم خواهیم کرد.

با این مقدّمه می‌خواهم به عرض شما خوانندگان عزیز موعود برسانم که گزارش این بار بنده هم دربارة چگونگی برگزاری برنامه‌های نیمة شعبان است. تا ببینیم خدا چه می‌خواهد و چه روزی ما می‌شود؟!

پیش خودم گفتم: برای یک جشن مردمی که آرمان همة مردم را هم در خود دارد و باید همه در آن شریک باشند باید از خود آنها هم نظرخواهی کرد. بنابراین یک تور بزرگ باز کردم و با یک بسم الله محکم آمدم سراغ خود شما. اوّلین کسی که صید مصاحبة من شد، آقایی بود میانسال، بسیار مرتّب و خوش‌پوش و همراهش یک دختر خانم جوان با تیپ دانشجویی. مثل همیشه یک سلامِ گرم، کار خود را کرد. با آنها سلام و علیک کردم و گفتم که می‌خواهم چند سؤال از آنها بپرسم، دختر خانم جوان تا مرا دید و دفتر و دستک و دستگاه ضبط صوتم را، ناخودآگاه دستش را به سمت روسریش برد و آن را جلوتر آورد و پرسید: چرا ما؟ گفتم: سؤالات من نظرخواهی از مردم است، شما هم جزو همین مردمید. بعد هم رو راست بگم مرتّبی و شیکی این آقا، خیلی توجّه مرا جلب کرد، گفتم ببینم جواب سؤالات مرا هم به همین دقّتی که در لباس پوشیدن داشته‌اند، می‌دهند. هر دو خندیدند و موافقت خود را برای انجام مصاحبه اعلام کردند و من از آقای میانسال شروع کردم. او گفت: مرا با نام کوچکم استفان بشناسید. من از ارامنة اهل جلفای آذربایجان غربی هستم. تحصیلاتم در رشتة مهندسی عمران بوده و در حال حاضر شاغل در یک شرکت راهسازی هستم. ایشان هم دخترم مریم است.

پرسیدم: شما دربارة منجی چه اعتقادی دارید؟ گفت: ما معتقدیم که منجی ما عیسی مسیح دوباره به زمین می‌آیند و جهان را از همة ستم‌ها آزاد می‌کنند؛ من خود به شدّت به موضوع منجی‌گرایی در جهان معتقدم و آن را برای نوع بشر یک اعتقاد ضروری می‌دانم.
ـ آیا منجی دین اسلام را می‌شناسید؟

ـ بله، مهدی شما را هم می‌شناسم. او را هم بسیار دوست دارم، من از روز تولّد او خاطرات بسیار خوبی دارم.

گفتم: لطفاً توضیح دهید و او گفت: ما در آذربایجان بودیم. از کودکی در این روز در محلّة ما چراغانی می‌کردند، طاق نصرت می‌بستند و شیرینی و شربت در همة شهر پخش می‌کردند. در خاطرات کودکی‌ام هیچ روزی این همه شادی را در همه جای شهر ندیده بودم. هر چند روز تولّد مسیح هم برای ما یک روز زیباست، امّا چون محدود بود، در ذهن کودکانة من و دوستانم آن جلوة نیمة شعبان را نداشت. من همیشه منتظر این روز بودم. حتّی الآن که سنّ و سالی دارم، ناخودآگاه منتظر آن روز با شکوه و زیبا هستم. مریم خانم، دختر آقای استفان، اینجا وارد گفت‌وگوی ما شد و گفت: یک چیزی هم من بگویم؟ گفتم: البتّه بفرمایید. ـ من از دوستان مسلمان هم‌دانشگاهی‌ام شنیده‌ام که مسیح و مهدی مثل دو برادر در روز موعود با هم می‌آیند و اینکه مادر مهدی شما از نوادگان شمعون از حواریّون است، برای من بسیار جالب است. من در تحقیقاتی که داشته‌ام متوجّه شده‌ام که در اسلام، بسیار کامل‌تر به موضوع منجی و روز موعود پرداخته شده، من حتّی در کتابی با نام «ظهور و قیام مهدی»1 این مطالب را مطالعه کرده‌ و راستش را بخواهید خیلی تحت تأثیر آن همه شکوه و زیبایی قرار گرفته‌ام. آقای استفان گفت: دخترم مریم به برخی از اعتقادات دینی اسلام خیلی علاقه‌مند است و در حال تحقیق در این زمینه است. مریم به گفته‌های پدرش، در مورد روز نیمة شعبان، یک مطلب را می‌افزاید که بی‌اختیار اشک را از چشمان من جاری می‌کند. او می‌گوید: من روز نیمة شعبان را بسیار دوست دارم و احساس می‌کنم که این روز برای یادآوری روز زیبای موعود است. (منظورش روز ظهور بود) دوست دارم در این روز توی خیابان‌ها و کوچه پس کوچه‌ها بگردم و با مردم شریک در این شادی قلبی باشم؛ مثل روز تاسوعا و عاشورا که از صبح توی دسته‌جات عزاداری می‌چرخم. من شیرینی نیمة شعبان را مثل پلوی امام حسین دوست دارم. به نظر من این روزها، مناسبت‌های مشترک بین ادیان هستند.

راستی! من این پدر و دختر محترم را برای شرکت در جشن موعود به سالن حجاب دعوت کردم، شاید در آن روز شما هم آنها را ببینید.

هنوز در فکر گفته‌های آقای استفان بودم که دیدم چند پسر نوجوان کنارم ایستادند، یکی از آنها گفت: آقا برای جام جهانی مصاحبه می‌گیری؟ گفتم: نخیر. من دربارة موعود جهانی مصاحبه می‌گیرم. یکی دیگر از آنها گفت: چه با کلاس. آقا خیلی به تیپت نمی‌خوره. خنده‌ام گرفت: گفتم پسر جون مگه تیپم چه جوره؟ خبرنگارم دیگه. یکی دیگه از پسرها گفت: آقا ناراحت نشو، شوخی می‌کنه، اتّفاقاً خیلی هم خوش‌تیپی. گفتم: خوب حالا حاضرید با من در این باره مصاحبه کنید؟ نوجوان قبلی گفت: دیدی گفتم کلاس نداری، اگر کلاس داشتی با ما مصاحبه نمی‌کردی که، بعد همه زدیم زیر خنده. یکی از آنها که به نظرم بزرگتر به نظر می‌رسید، گفت: ببین رفیق، این جمع رو که می‌بینی، یک جمع بچّه مثبت محلّة ما هستند. گفتم کدوم محلّه: گفت: قلهک. گفتم: خُب بسم الله. سؤال من دربارة جشن‌های نیمة شعبانه، خودتون هر چی دوست دارید، بگید، پسرها، پس از معرفی خودشان شروع کردند. بهنام گفت: جشن نیمة شعبان توی محلّة ما خیلی خوب و مفصّل برگزار می‌شه. امّا به نظر من بیشتر از اینکه تنها در یک روز به امام مهدی(ع) توجّه کنیم، نیاز به این است که در روزهای دیگر سال هم برای مردم توسط کسانی که صاحب اطّلاعاتند در این باره صحبت شود. علی در تأیید حرف او گفت: جمع ما چون عموماً اهل کتاب خواندن و پای مجالس سخنرانی رفتن هستند، کم و بیش در این باره مطالبی می‌دانند، امّا آقا به خدا، هم سنّ و سال‌های ما از امام مهدی(ع) اطّلاعات بسیار کمی دارند. اصلاً نمی‌دانند چرا او باید غایب باشد. عرشیا گفت: درست می‌گه آقا توی مدرسه، ما با خیلی از بچّه‌ها گفت‌وگو می‌کنیم. واقعاً جای این بحث در بین دانش‌آموزان خیلی خالیه. کاش مسئولان فکری برای این مسئلة مهم بکنند. گفتم: شما که این قدر خوب روی این موضوع کار کرده‌اید، خودتان برای دوستانتان چه کار می‌کنید؟ در جواب گفتند: ما امسال با واسطة مادر یکی از دوستانمان از خانم‌های فعّال در مساجد یک منطقه قول گرفته‌ایم که پولی در اختیار ما بگذارند تا ما بتوانیم یک جزوة کوچک برای آشنایی بهتر با آخرین ذخیرة خدا تهیه و تکثیر کنیم و همراه شیرینی و شربت به جوانان محلّه‌ها بدهیم، بعد هم یک مسابقه از آن برگزار کنیم و جایزه هم بدهیم تا آنها تشویق به خواندن مطالب شوند و یاد بگیرند.

راستش از اینکه می‌دیدم این نوجوان‌ها این قدر خوب راجع به این مسئله بحث و گفت‌وگو می‌کنند، خیلی خوشحال شده بودم. مخصوصاً وقتی که دیدم یکی از منابع تحقیقاتی آنها منشورات و سایت‌های موعود است. بماند که آنها هم از زیارت بنده به عنوان خبرنگار موعود بسیار خوشحال شدند. باور کنید، خودشان گفتند. تازه با من عکس یادگاری هم گرفتند!

خانمی که در حال نزدیک شدن به من است، فرد دیگری است که از او دربارة نیمة شعبان سؤال می‌کنم و ایشان این گونه پاسخ می‌دهد: حضرت صاحب الزّمان(ع) در این روز متولّد شده‌اند، ولی از آن روز، جاری در همة زمان هستند. ایشان صاحب عصر و زمان هستند، آیا وقت آن نرسیده است که تنها همین یک ویژگی برای مردم تبیین شود؟ آیا ما به امام خود ظلم نمی‌کنیم که او را نمی‌شناسیم و تنها با دادن شیرینی و شربت از او یاد می‌کنیم. اگرچه اینها هم خوبند، امّا وظیفة ما خیلی از این ظواهر بالاتر است. اگر من، شما، مسئولان و همه نخواهیم و کاری نکنیم، باید تنها به برپایی این جشن‌های صوری دل‌خوش بداریم. دشمنان حضرت با ایجاد شکّ و شبهه تنها با استفاده از این فضای خالی است که می‌توانند کاری صورت دهند، وقتی که بهائیان شبهه می‌‌اندازند، تازه دادمان در می‌آید که چرا این طوری ‌شد؟ چرا این تعداد مثلاً به بهائیّت گرایش پیدا می‌کنند؟ اشکال از کار نکردن ماست، نه از کار کردن آنها. والسّلام.

طیّ گفت‌وگوی من با این خانم، پسر جوانی شاهد ماجراست. پس از رفتن این خانم به سمتش می‌چرخم و می‌گویم: بسم الله شما در این باره چه می‌گویید؟ کمی این پا و آن پا می‌کند و می‌گوید: بالأخره تاوان فضولی کردن همینه دیگه، باید جواب بدهم، مگه نه؟ با سر تأیید می‌کنم و او می‌گوید: من دانشجوی رشتة تئاتر هستم. از گفت‌وگوی صریح این خانم خیلی خوشم آمد، شاید تا به حال خودم در این باره درست و حسابی فکر نکرده باشم و تنها نیمة شعبان را به عنوان یک روز تعطیل خوشایند و حسابی شیرین دیده باشم، امّا راستش حالا که حرف این خانم را گوش دادم، دیدم من خودم مصداق حرف او هستم. راستی راستی به عنوان یک جوان مسلمان که در رشتة هنری و ذوقی تحصیل می‌کند، دربارة امام خودم چه می‌دانم، اصلاً نمی‌دانم چرا می‌گویند، غایب است، چه فایده‌ای دارد که امام باشد، ولی غایب باشد؟ من هم می‌خواهم بیشتر بدانم. در رشتة ما برای همه چیز کار می‌شود، امّا واقعاً در این باره حتّی برای ما طرح سوژه و موضوع هم نشده است. در حالی که به لحاظ ذوقی و هنری روی این موضوع خیلی زیبا می‌توان کار کرد. متشکّرم که اجازه دادی هم بشنوم، هم بگویم.

اذان ظهر از مأذنة مسجد نزدیکم بلند می‌شود، بساطم را جمع می‌کنم و به سمت مسجد می‌روم تا در آنجا نماز ظهر و عصر را بخوانم. بعد از نماز نگاهی به امام جماعت مسجد می‌اندازم، سیّد جوان خوش رویی است که به نظر می‌رسد برای مصاحبه آمادگی خوبی داشته باشد. پس از سلام و علیک گرم با او و معرفی خودم و نشریه، متوجّه می‌شوم که نشریة موعود را خوب می‌شناسد و با فعّالیت‌های مهدوی مراکز مختلف هم آشناست. از موضوع مصاحبه و گفته‌های دیگران که برایش می‌گویم، سری تکان می‌دهد و می‌گوید: باور کن آقا محسن همة این آدم‌ها به نسبت، از من که طلبة امام زمان(ع) هستم، بهتر و بیشتر موضوع و آنچه را که به آن آسیب می‌زند، شناخته‌اند. من نمی‌خواهم گفته‌های آنها را تکرار کنم، امّا در تکمیل آنها چند جمله می‌گویم: به نظر من بد عمل کردن ما دربارة موضوع مهدویّت، بدترین آسیب‌ها را به این موضوع می‌زند. مثلاً در برگزاری جشن‌های نیمة شعبان از حدّ اعتدال خارج می‌شویم، اصراف و ندانم‌کاری ما الآن معضل اصلی برگزاری برنامه‌های نیمة شعبان در مراکز مختلف شده است.
جشنی مورد قبول آقاست که از ریاکاری، اصراف، بریز و بپاش‌های بی‌منطق، حرام کردن پول بیت المال و مردم و ... به دور باشد. همایش‌ها و دکترین‌های مختلف که با هزینه‌های میلیارد ریالی و در ساختمان‌ها و مراکزی که جنبة عمومی ندارند و با کورباش، دورباش‌های غیر قابل قبول در سیرة ائمة معصومان(ع) برگزار می‌شوند، چطور می‌توانند مقبول طبع حضرت باشند؟ این حرف خود مردم است.

پیرزن مؤمنه‌ای که سرپرستی چند بچّه یتیم را به عهده داشت و به فقر و فلاکت وحشتناکی دچار بود، سال پیش نزد من آمد و گفت: حاج آقا! آیا از این برنامه‌ها، آقا راضی‌اند؟ پرسیدم چطور؟ گفت:  مگر نه اینکه امام زمان(ع) می‌آیند تا مستضعفان را وارث زمین کنند؟ مگر نه اینکه آقا برای مبارزه با فقر و نداری و ظلم ظالمان می‌آیند، پس چرا باید عدّه‌ای کاری کنند که نه تنها در جهت خواست ایشان نیست، بلکه با هدف ایشان هم سازگاری ندارد؟ نوة کوچک من که از پسر جوانمرگ شده‌ام جا مانده، از یک هفته قبل از نیمة شعبان می‌گوید: مادربزرگ غصّه نخور، روز نیمة شعبان که امام زمان(ع) می‌آد، همه چیز برای ما می‌آرند. آن وقت من هم شمشیرم را دستم می‌گیرم و می‌رم کمکش می‌کنم. ببینید به خدا قسم که خواسته، نگاه و تعریف این پیرزن مؤمنه و نوة کوچکش از بسیاری از ما صحیح‌تر است.


من از جمع این آقایان سؤال می‌کنم: آیا تا به حال کاری کرده‌اید که شیرینی نیمة شعبان در کام یتیمان و مستضعفان که آقا برای احقاق حقّ آنها قیام می‌کنند، بماند تا به این وسیله امام هم از شما  راضی شوند؟ جواب آن از قبل معلوم است، آیا آنها که یک قلم از کارهایشان ساختن کیک چند طبقه است، یا آنها که برنامه‌های آن چنانی با عناوین دهان پر کن برگزار می‌کنند، هیچ فکر کرده‌اند که اگر این پول‌ها را در این روز به چند خانوادة مستحق به نام مبارک آقا بدهند، چقدر نزدیک‌تر به عمل و خواست مولا شده‌اند؟ اینجای گفت‌وگو که رسیدیم هم او زار گریست و هم من...

چشم‌ها: پُرسشِ بی‌پاسخِ حیرانی‌ها
دست‌ها: تشنه‌ی تقسیمِ فراوانی‌ها!
با گُلِ زخم، سرِ راهِ تو، آذین بستیم
باغ‌هایِ دلِ ما: جایِ چراغانی‌ها.
حالیا: دستِ کریمِ تو، برای دلِ ما ـ
سرپناهی‌ست؛ در این بی‌سر و سامانی‌ها!2
تا گزارش بعدی علی یارتان

ماهنامه موعود شماره 114


پی‌نوشت‌ها:

1. این کتاب از منشورات نشر موعود عصر(عج) است.
2. قسمتی از شعر «تقسیم فراوانی‌ها» از مرحوم قیصر امین‌پور.

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۳

 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو ستاد اجرایی طرح هزاران ختم قرآن رد آران و بیدگل در ارتباط زنده رادیویی با برنامه پیک مهدوی از استقبال گسترده جوانان در اجرای طرح هزاران ختم قرآن کریم در شهر نمونه قرانی آران‌وبیدگل خبر داد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو ستاد اجرایی طرح هزاران ختم قرآن رد آران و بیدگل در ارتباط زنده رادیویی با برنامه پیک مهدوی از استقبال گسترده جوانان در اجرای طرح هزاران ختم قرآن کریم در شهر نمونه قرانی آران و بیدگل خبر داد.

میثم نمکی در گفتگو با برنامه زنده رادیویی پیک مهدوی گفت: در دهه اول شعبان جوانان آران و بیدگلی با تقبل بیش از 10 هزار جزء قرآن 300 بار قرآن کریم را ختم کرده اند.

این عضو ستاد اجرایی طرح هزاران ختم قرآن در آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع)پیش بینی کرد: در روزهای منتهی به میلاد امام زمان(عج)تعداد شرکت کنندگان در این طرح معنوی افزایش یابد.

نمکی افزود: هموطنان علاوه بر ثبت نام حضوری از طریق پایگاه های مستقر در حرم مطهر، می توانند از طریق سایت اینترنتی آستان مقدس www.helal.ir از اقصا نقاط کشور در این طرح قرآنی مهدوی شرکت کنند.

نمکی با بیان اینکه این طرح به صورت گسترده از سوی آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی(ع) و دفتر هماهنگی رادیو قرآن در این آستان برگزار می‌شود، تصریح کرد: شامگاه نیمه شعبان در آیین اختتامیه این طرح از سوی آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع) به 313 نفر از شرکت‌کنندگان در این طرح جوایز ویژه‌ای به همراه تندیس یادمان و قرآن با ترجمه منظوم استاد تشکری آرانی اهدا می‌شود.

وی به برگزاری مراسم گلباران حرم مطهر حضرت محمد هلال بن علی آران و بیدگل توسط هیئات مذهبی این شهرستان اشاره کرد و افزود:این مراسم روز میلاد امام زمان(عج) توسط جوانان شهرستان برگزار می‌شود.

آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع) در شهرستان آران و بیدگل شمالی ترین نقطه استان اصفهان واقع شده است.

برای دسترسی به سایت هلال اینجا کلیک کنید!

برای دسترسی به سایت هلال اینجا کلیک کنید!

 

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/۳

 در این مجال تلاش شده است تا خصوصیات شیعه مهدوی همچون خصوصیات ظاهری و اجتماعی از منظر قرآن و حدیث بررسی شود.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شیعه‌ها، در روایات شیعه ذکر شده است که خداوند دوست دارد نعمت خود را بر تن بنده‌اش ببیند. معنای این روایات این است که خداوند دوست دارد انسان منبع جمال نعمات الهی باشد و شیعیان که آراسته به نعمت ولایت هستند، از وجودشان برکات ولایت متشعشع شود.

در حقیقت شیعه باید مجسمه اسلام ناب محمدی(ص) و امام زمان‌(عج) باشد. امام صادق‌(ع) فرمودند: «کونوا لنا زینتا و لاتکونوا علینا شنیا». شما شیعیان زینت ما اهل‌بیت(ع) باشید، مایه ننگ و عار ما نباشید.

نمایندگان قیصر روم محضر رسول خدا(ص) وارد شدند، درحالی‌که دارای سبیل‌های بلند بوده و ریش را هم تراشیده بودند. پیامبر اکرم (ص) آنان را به حضور نپذیرفته و فرمودند: سبیل‌هاشان را بتراشید و محاسنشان دیده شود بعد وارد شوند. مفهوم این روایت این است که پیامبر اکرم (ص) انتظار دارد مسلمان مجسمه اسلام باشد و هرکس مسلمانی را دید به‌یاد رسول اکرم(ص) بیفتد.

خصوصیات شیعه مهدوی از نظر ظاهری

قرآن کریم و روایات اهل‌بیت(ع) تذکراتی درباره ظاهر انسان مؤمن داده‌اند که می‌توان به راه رفتن متواضعانه اشاره کرد. خداوند متعال درباره ویژگی‌های مؤمنان و بندگان خاص الهی، اولین ویژگی را راه رفتن متواضعانه ذکر کرده است. «عِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا». بندگان خاص خدا کسانی هستند که با تواضع راه می‌روند. در جایی دیگر خدای متعال می‌فرماید: «لَا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحًا» در روی زمین با حالت مستی راه نرو.

قرآن کریم سفارش به چهره‌گشاده و خوش‌برخوردی کرده و از ابرو درهم کشیدن نهی می‌کند. «وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّکَ لِلنَّاسِ» چهره‌ات را برای مردم درهم نکش. صحبت کردن نرم و آهسته، برخوردهای لفظی مناسب و تعاملات با دیگران از توصیه‌های الهی است. «إِنَّ أَنکَرَ الْأَصْوَاتِ لَصَوْتُ الْحَمِیرِ» بدترین صداها صدای خران است. در روایات تفسیر به قهقهه شده است که آن‌هم از مصادیق برخوردهای لفظی نامناسب است.

در روایات و سیره معصومین(ع) توصیه زیادی به آراستگی ظاهر شده است. روزی مردی حضور رسول‌الله شرفیاب شد و دارای موهای ژولیده بود. پیامبر اکرم (ص) او را توصیه به اصلاح سر و صورت و مو کردند. پیامبر(ص) برای مرتب کردن مو و صورت به آب می نگریستند. استفاده از عطر، شانه‌زدن موها، مسواک کردن، استحمام، لباس تمیز و … در سیره ایشان و اهل‌بیت(ع) مبین این خواهد بود.

خصوصیات شیعه مهدوی از نظر روابط اجتماعی

انسان موجودی مدنی و ناگزیر از زندگی اجتماعی همراه با تعاملات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … است. در روابط اجتماعی قرآن و روایات بهترین مدل را رسم کرده‌اند. روابط اجتماعی مبتنی بر لطف و صفا و رحمت است که خداوند می‌فرماید: مؤمنان باهم برادرند. فرهنگ اصیل قرآنی در روایات، اجتماعی را برادری مطرح می‌کند. یعنی تمام تعاملات انسان بر مبنای روابط برادرانه باشد.

بنابر این گزارش، از سویی در روابط مسائلی را نهی می‌کند که می‌توان به؛ استهزا و تمسخر، غیبت، سوءظن، فحش و لقب‌بد دادن اشاره کرد. اهمیت ویژه قرآن کریم به مسائل معنوی و عبادی و سیره اهل‌بیت(ع) در این مقوله و تأکیدات اهل‌بیت‌(ع) در این زمینه بیانگر این بعد است.

در آیات و روایات چهره عبادی شیعه مهدوی با مسائلی همچون تأکید بر تلاوت قرآن حداقل در هر روز ۵۰ آیه، نماز اول وقت، نماز شب و مناجات با خدا طراحی شده است.

کلمات کلیدی :شیعه مهدوی
نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢

سروده‌ای از یک مرجع تقلید در وصف امام زمان (عج)
آن‌چه در پی می‌آید سروده‌ای از حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی است. مرکز خبر حوزه ضمن تبریک ایام میلاد باسعادت منجی عالم بشریت آن را تقدیم اصحاب رسانه و عموم منتظران حضرتش می‌نماید.

یا ابا صالح المهدى ادرکنى

ى

یا امام العَصر یا کهفَ الاَمان

یا جمال الکَون یا قطبَ الزَّمان

ا

اى ز فیضت ما سِوالله برقرار

وى طفیل هستی‌ات ‌کون و مکان

ا

اى سپهر عدل و مصباحِ یقین

وى جنابت قبله‌ی کرّوبیان

ب

بنده‌ی درگاه تو افلاکیان

ریزه‌خوار خوانِ تو پیر و جوان

ا

اى نگهدارنده‌ی دین خدا

وى پناه و مُنجى مستضعفان

ص

صبر ما زین شام هجران شد تمام

رفت از کف طاقت و تاب و توان

ا

الفراقُ الفراقُ الفراق

الامانُ الامانُ الامان

ل

لا تدعنا فى النوائب الغیاث

ادرک العبد الضعیف المستهان

ح

حجّت‌اللّهى و مصباحِ هدى

ز امر یزدانى به عالم حکمران

ا

آنکه سر بگذاشت بر خاکِ درت

خاک درگاهش بود رشک جنان

ل

لاینال الجنة الّا من یکون

شیعة المهدى امام انس و جان

م

من تو را تا جُسته‌ام حق جُسته‌ام

اى سلیل خاتم پیغمبران

ه

هر که سر برتافت از درگاه تو

گشت محکوم عذاب جاودان

د

در جلال و قدر تو حیران عقول

در بیان مدح تو الکن زبان

ى

یا امینَ الله عَجِّل فى الظّهور

وانْصُرِ الاِسلام بِالنّصرِ العیان

ا

اوفِتاده دین و احکام خدا

شرح و تفسیرش به رأى جاهلان

د

در نظامات و هدایت‌هاى شرع

باب تحریف آمده اندر میان

ر

ریشه‌ی بیداد و نامردى بزن

پُر ز انصاف و عدالت کن جهان

ک

کاخ استکباریان کن منهدم

سرنگون کن رایت وهّابیان

ن

نام آمریکا و روس بلشویک

محو کن با سایر بیگانگان

ى

یا ولىَّ الله «لطفى» را مخواه

                                        بیش از این اندر فراقت خسته جان

نویسنده : مريم کيانی بيدگلی ; ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢

رسول اللّه (صلى الله علیه وآله وسلم) می فرمایند :

لاتقوم الساعه حتى یقوم القائم الحق منّا و ذلک حین یأذن اللّه عزّوجلّ له و من تبعه نجا و من تخلّف عنه هلک. اللّه اللّه عباد اللّه فأتوه و لو على الثلج فانّه خلیفه اللّه عزّوجلّ و خلیفتى.(1)
روز قیامت فرا نمى رسد مگر آنکه از بین ما قائم حقیقى قیام نماید. و آن قیام، زمانى خواهد بود که خداى عزّوجلّ او را اجازه فرماید. هرکس پیرو او باشد نجات مى یابد و هرکه از فرمانش تخلّف ورزد، هلاک مى شود. اى بندگان خدا ! خدا را، خدا را; بر شما باد که به نزدش آیید اگرچه بر روى یخ و برف راه روید. زیرا او خلیفه خداى عزّوجلّ و جانشین من است.
**************

امیرالمؤمنین على (علیه السلام) می فرمایند :

قال للحسین(علیه السلام) : التاسع من ولدک یا حسین! هو القائم بالحق، المظهر للدین، الباسط للعدل، قال الحسین (علیه السلام)فقلت: یا امیرالمؤمنین و إنّ ذلک لکائن؟ فقال (علیه السلام): اى و الذى بعث محمداً بالنبوه و اصطفاه على جمیع البریّه و لکن بعد غیبه و حیره لاتثبت فیها على دینه اِلاّ المخلصون المباشرون لروح الیقین الذین أخذ اللّه میثاقهم بولایتنا و کتب فى قلوبهم الایمان و ایّدهم بروح منه.(2)
امام علی(علیه السلام) به امام حسین (علیه السلام) فرمودند: نهمین فرزند تو اى حسین! قیام کننده به حق و آشکار سازنده دین و گستراننده عدالت است.
امام حسین (علیه السلام) گویند: پرسیدم: یا امیرالمؤمنین! آیا حتماً چنین خواهد شد؟
فرمودند: آرى! قسم به کسى که حضرت محمد (صلى الله علیه وآله وسلم)را به پیامبرى بر انگیخت و او را بر تمام خلایق برگزید، چنین خواهد شد، امّا بعد از غیبت و حیرتى که در آن کسى ثابت قدم بر دین نمى ماند مگر مخلصین و دارندگان روح یقین آنان که خداوند نسبت به ولایت ما از آنان پیمان گرفته و ایمان را بر صفحه دل شان نگاشته و با روحى از جانب خود تأیید فرموده است.
**************

حضرت زهرا (علیها السلام) می فرمایند:

قال لى رسول اللّه (صلى الله علیه وآله وسلم) أبشرى یا فاطمه، المهدىّ منک.(3)
رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) به من فرمودند: اى فاطمه! ترا بشارت باد به اینکه حضرت مهدى (علیه السلام) از نسل توست.
**************

امام حسن مجتبى (علیه السلام) فرمودند:

ما منّا احدٌ اِلاّ ویقع فى عنقه بیعه لطاغیه زمانه اِلاّ القائم الّذى یصلّى روح اللّه عیسى بن مریم خلفه فان اللّه عزّوجلّ یخفى ولادته و یُغیّب شخصه لئلاّ یکون لأحد فى عنقه بیعه.(4)
هیچ یک از ما اهلبیت نیست مگر آنکه بیعتى از طاغوت زمانش را اجباراً بر عهده دارد. مگر حضرت قائم که عیسى بن مریم، روح اللّه پشت سر او نماز مى گذارد. خداوند ولادت او را مخفى مى دارد و شخص او را از دیدگان، غایب مى گرداند، تا بیعت هیچ کس را بر گردن نداشته باشد.
**************

امام حسین (علیه السلام) می فرمایند:

منّا اثنا عشر مهدیّاً اوّلهم امیرالمؤمنین على بن ابیطالب(علیه السلام)و آخرهم التاسع من ولدى و هو الامام القائم بالحق. یحیى اللّه به الأرض بعد موتها و یظهر به دین الحق على الدین کلّه و لو کره المشرکون.(5)
دوازده هدایت شده هدایتگر از بین ما هستند، اولین آنان امیرالمؤمنین على بن ابیطالب (علیه السلام) و آخرین آنان، نهمین فرزند من است که پیشواى قیام کننده به حق خواهد بود، خداوند به وسیله او زمین را پس از موات شدنش زنده مى کند و به دست او دین حق را بر تمامى ادیان پیروز مى سازد، اگرچه مشرکان را ناخوشایند باشد.
**************

امام زین العابدین (علیه السلام) می فرمایند:

إن للقائم منّا غیبتین، احداهما أطول من الأخرى... فیطول أمرها حتى یرجع عن هذا الامر اکثر من یقول به، فلایثبت علیه اِلاّ من قوى یقینه و صحّت معرفته و لم یجد فى نفسه حرجاً ممّا قضینا و سلّم لنا اهل البیت.(6)
براى قائم ما دو غیبت هست. یکى از آن دو طولانى تر از دیگرى است... و آن قدر طول خواهد کشید که اکثر معتقدین به ولایت، از او دست خواهند کشید. در آن زمان کسى بر امامت و ولایت او ثابت قدم و استوار نمى ماند مگر آن که ایمانش قوى، و شناختش درست باشد و در نفس خویش نسبت به حکم و قضاوت ما هیچ گرفتگى و کراهتى احساس نکند و تسلیم ما اهلبیت باشد.
**************

امام باقر (علیه السلام) می فرمایند :

راوى گوید از امام (علیه السلام) در باره آیه شریفه فلا أقسم بالخنّس الجوار الکنّس تکویر: ۱۵ و ۱۶ سئوال کردم. فرمود: هذا مولود فى آخر الزمان. هو المهدى من هذه العتره. تکون له حیره و غیبه، یضلّ فیها اقوام و یهتدى فیها أقوام. فیاطوبى لک إن أدرکته و یا طوبى لمن أدرکه.(7)
مراد این آیه، مولودى در آخر الزمان است که همان مهدى از این خاندان است. او را حیرت و غیبتى هست که در آن گروههایى گمراه شوند و گروههایى دیگر هدایت پذیرند. خوشا به حال تو اگر او را درک کنى و خوشا به حال هرکسى که او را درک کند.
**************

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند :

إنّ لصاحب هذا الامر غیبه، فلیتّق اللّه عبد و لیتمسّک بدینه.(8)
همانا براى صاحب این امرغیبتى هست، پس بنده خدا در آن دوران باید تقواى الهى پیشه کند و به دینش چنگ زند.
**************

امام کاظم (علیه السلام) می فرمایند:

صاحب هذا الامر، هو الطرید الوحید الغریب الغائب عن أهله الموتور بأبیه.(9)
صاحب این امر ـ حضرت مهدى (علیه السلام) ـ رانده شده، تنها، غریب، غائب و دور از اهل و خونخواه پدر خویش مى باشد.
**************

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند :

... و بعد الحسن ابنه الحجّه القائم المنتظر فى غیبته، المطاع فى ظهوره، لو لم یبق من الدنیا اِلاّ یوم واحد لطوّل اللّه ذلک الیوم حتى یخرج فیملأها عدلا کما ملئت جوراً.(10)
و بعد از امام حسن عسکرى(علیه السلام) فرزندش حضرت حجّت قائم، امام خواهد بود آن کس که در دوران غیبتش مورد انتظار، و در زمان ظهورش مورد اطاعت مؤمنان است. اگر از عمر دنیا جز یک روز باقى نمانده باشد خدا همان روز را چنان طولانى کند که قیام فرماید و زمین را از عدالت پر کند چنانکه از ستم پر شده باشد.
**************

امام جواد (علیه السلام) می فرمایند :

در باره اینکه چرا حضرت مهدى (علیه السلام)منتظَر نامیده مى شود فرمودند:
إن له غیبه یکثر ایامها و یطول امدها فینتظر خروجه المخلصون و ینکره المرتابون و یستهزئ به الجاحدون و یکذَّب فیها الوقاتون و یهلک فیها المستعجلون و ینجو فیها المسلّمون.(11)
او را غیبتى هست که زمانش زیاد است و پایانش به طول مى انجامد. پس مخلصین چشم انتظار قیام او مى مانند و شک کنندگان به انکار او بر مى خیزند و منکرین به استهزاى او مى پردازند و تعیین کنندگان وقت ظهور مورد تکذیب قرار مى گیرند و عجله کنندگان در آن هلاک مى شوند و تسلیم شدگان نجات مى یابند.
**************

امام على النقى (علیه السلام) می فرمایند :

اذا غاب صاحبکم عن دار الظالمین، فتوقّعوا الفرج.(12)
زمانى که صاحب و امام شما از دیار ستمگران غایب گشت، چشم انتظار فرج باشید.
**************

امام حسن عسکرى (علیه السلام) می فرمایند :

المنکر لولدى کمن اقرّ بجمیع أنبیاء اللّه و رسله ثم انکر نبوّه محمد رسول اللّه (صلى الله علیه وآله وسلم) و المنکر لرسول اللّه (صلى الله علیه وآله وسلم) کمن انکر جمیع الانبیاء لأن طاعه آخرنا کطاعه اوّلنا و المنکر لآخرنا کالمنکر لأوّلنا.(13)
کسى که فرزندم ـ مهدى (علیه السلام) ـ را انکار کند مانند کسى است که تمام پیامبران و رسولان الهى را قبول داشته باشد، اما نبوت حضرت محمد رسول اللّه(صلى الله علیه وآله وسلم)را انکار کند. و انکار کننده رسول اللّه مانند کسى است که همه انبیاء را انکار نماید. چون اطاعت آخرین امام ما به منزله اطاعت اولین امام است و منکر آخرین امام ما به منزله منکر اولین امام است.

پی نوشت ها :

1. بحارالانوار ج ۵۱ ص ۶۵.
2. مدرک پیشین ص ۵۱.
3. منتخب الاثر صفحه ۱۹۲.
4. کمال الدین و تمام النعمه جلد ۱ باب ۲۹ صفحه ۳۱۶.
5. مدرک پیشین ص ۳۱۷.
6. مدرک پیشین ص ۳۲۳ و ۳۲۴.
7. مدرک پیشین ص ۳۳۰.
8. مدرک پیشین ۳۴۳.
9. مدرک پیشین ۳۶۱.
10. مدرک پیشین صفحه ۳۷۲ ـ عیون اخبار الرضا.
11. بحارالانوار ج ۵۱ ص ۱۵۸ ـ کمال الدین صفحه ۳۷۸.
12. کمال الدین جلد ۲ باب ۳۷ ـ صفحه ۳۸۰.
13. مدرک پیشین باب ۳۸، صفحه ۴۰۹.

منبع:کتاب امامت، غیبت، ظهور، انتشارات مسجد مقدّس جمکران